BEAUTY DESK vodič za lakše snalaženje u svetu kozmetičkih sastojaka.
Zanima vas za šta služi RETINOL, želite da znate razliku između AHA i BHA? Ovde možete saznati sve o najčešćim kozmetičkim sastojcima, kako funkcionišu i da li treba da ih koristite.
Članak je dopunjen i ažuriran 30. aprila 2024. godine.
A
Alfa hidroksilna kiselina (AHA)
Bez obzira na to da li je u pitanju prirodna, koja se nalazi u mleku i voćnim šećerima, ili sintetčki proizvedena, alfa hidroksilna kiselina efikasno pilinguje kožu tako što uklanja mrtve ćelije s njene površine. Proizvodi za negu kože najčešće sadrže mlečnu i glikolnu kiselinu. Mlečna kiselina vraća prirodnu pH vrednost koži, te povećava prirodni nivo hidratacije. Takođe, podstiče zdravu sintezu kolagena i reguliše proizvodnju pigmenta.
Alge
Sastojak prirodnog porekla bogat antioksidansima koji omekšava kožu i ublažava fine linije i bore. Alge takođe umiruju kožu i mogu ubrzati proces zarastanja posekotina, ogrebotina i osipa. Info plus: Nutritivno su veoma vredan dodatak ishrani.
Aloe vera
Dostupan u obliku praha, tečnosti i gela, ovaj biljni ekstrakt popularan je zahvaljujući sposobnosti da umiri iziritiranu kožu, te ublaži opekotine (poseduje efekat hlađenja). Sadrži vitamine (A, C, D i E) i minerale (cink, magnezijum i kalijum), a bogat je i brojnim antioksidansima.
Aminokiseline
Aminokiseline predstavljaju osnovne gradivne elemente svih proteina u telu, uključujući i one koji čine kolagen i elastin. Pomažu koži da ostane čvrsta i puna, ublažavaju upale (zahvaljujući antioksidativnim svojstvima), obnavljaju ćelije, te zaglađuju fine linije i bore.
Arganovo ulje
Napravljeno od zrna arganovog drveta, ovo ulje bogato je lipidima, antioksidansima i masnim kiselinama. Poseduje antiinflamatorna svojstva, te efikasno hidrira normalnu i suvu kožu. Osim toga, zaglađuje vlasi i pruža kosi dodatni sjaj, te jača nokte.
Azelainska kiselina
Poznata i pod imenom azelaična kiselina, ovo je zasićena dikarboksilna kiselina koja se uglavnom dobija iz pšenice, ječma i raži. Ne pripada ni AHA ni BHA kiselinama, ali se koristi kao eksfolijant. Ima antimikrobno, protivupalno i keratolitičko dejstvo, a sprečava i pojavu komedona i sadrži antioksidanse. Najčešće se upotrebljava u borbi protiv akni, tretmanu rosacee, posvetljivanju hipergimentacija i za eksfolijaciju.
B
Bademovo ulje
Ulje badema obiluje vitaminima D i E, masnim kiselinama (posebno oleinskom kiselinom) i bakrom, zahvaljujući čemu doprinosi umirivanju nadražene i upaljene kožu. Jedna laboratorijska studija pokazala je da može pomoći u obnavljanju kože oštećene UV zračenjem.
Bakarni peptidi
Brojna istraživanja pokazuju da bakarni peptidi pomažu u zarastanju rana, te da smanjuju oštećenja vezivnog tkiva, što rezultira ujednačenim tenom. Takođe, oni ublažavaju vidljivost finih linija i bora, kao i upale, te podstiču proizvodnju kolagena i elastina.
Bakučiol
Naziva se još i prirodni retinol. U pitanju je ekstrakt koji se dobija iz listova i semenki biljke babči. Baš kao i retinol, efikasan u tretiranju finih linija, bora i neujednačenog tona kože, a ima i jednu veliku prednost: daleko ređe izaziva suvoću i iritacije kože.
Benzoil peroksid
Antibakterijski organski peroksid koji je veoma efikasan u borbi sa aknima. Redukuje bakterije koje izazivaju akne, pročišćava pore i smanjuje lučenje sebuma. S obzirom na njegovo jako dejstvo, povedite računa da ne preterate s upotrebom proizvoda koji ga sadrže, poput sredstava za čišćenje, tonika i preparata za ukljanjanje fleka.
Beta glukan
U pitanju je moćan aktivni sastojak koji pospešuje regeneraciju ćelija i proizvodnju elastina. Efikasno hidrira kožu i daje joj punoću. Ima antioksidanta i obnavljajuća svojstva.
Beta hidroksilna kiselina (BHA)
Beta hidrokslina kiselina organsko je jedinjenje koje sprečava pojavu mitesera i bubuljica. Budući da je rastvorljiva u ulju, može da prodre duboko u pore, te da ih očisti. Najčešća BHA koja se koristi u nezi kože jeste salicilna kiselina.
Butilovani hidroksianizol
Butilovani hidroksianizol je organsko jedinjenje napravljeno od nafte i uobičajen je mirisni sastojak. S obzirom na to da poseduje kancerogena svojstva, te da može da prouzrokuje endokrine poremećaje, zabranjen je u Evropi. Osim toga, dokazano je toksičan po životnu sredinu.
C
Centella asiatica
Biljka koja potiče iz Azije i Afrike. Najpoznatija je po smirivanju ekcema i psorijaze, kao i po zaceljivanju površinskih opekotina i ogrebotina. Obavezan je sastojak cica krema.
Ceramidi
Ceramidi se prirodno nalaze u gornjim slojevima kože. U pitanju su lipidi koji pomažu u zadržavanju vode, te održavaju zaštitnu funkciju kože (kožnu barijeru). Ako zamislite kožu kao zid od cigle, ceramidi su cement koji ih drži (ćelije kože) zajedno, održavajući zid (kožnu barijeru) jakim.
Cink oksid
Ovaj prirodni mineral obezbeđuje širok spektar UVA i UVB zaštite od sunca i ključni je sastojak tzv. mineralnih ili fizičkih krema za sunčanje (u svom najčistijem obliku gust je i teško razmaziv, kao kreme za sunčanje u vreme kada smo bili mali). Cink, takođe, umirujuće deluje na kožu i može biti koristan u borbi protiv akni i upaljene kože.
Cikorija
Koren ove biljke je moćan aktivni sastojak koji podstiče proizvodnju kolagena, popravlja elastičnost kože i umanjuje fine linije i bore. Pomaže u očuvanju zdrave barijere kože. Hidrira je i umiruje.
E
Eukaliptusovo ulje
Destilovano iz lista eukaliptusa, ovo ulje ima antimikrobna, antiinflamatorna i antioksidativna svojstva, ali može izazvati iritaciju kože. Ukoliko ga koristite za negu kože lica, razblažite ga u osnovnom ulju. Možete ga koristiti za negu kože tela – dodajte nekoliko kapi u kadu. Osim toga, ulje eukaliptusa odlično je za inhalaciju ukoliko imate simptome prehlade i gripa.
F
Ferulinska kiselina
Antioksidans na biljnoj bazi koji može zaštititi kožu od uticaja različitih faktora iz spoljašnje sredine (UV zraka, zagađenja i infracrvenog zračenja), te ublažiti simptome preranog starenja kože, kao što su fine linije, bore, braon mrlje i pigmentacije. Osim toga, ferulinska kiselina može usporiti razgradnju kolagena. Najčešće se kombinuje sa vitaminima C i E, jer doprinosi njihovoj stabilizaciji.
Formaldehid
Budući da poseduje kancerogena svojstva, ovo jedinjenje zabranjeno je u SAD, Kanadi, Evropi, Brazilu i Australiji. Nalazi se u lakovima za nokte, tretmanima za ispravljanje kose i lepku za trepavice.
Ftalati
Klasa hemikalija koje se koriste kao plastifikatori (dodaju se u plastiku kako bi je učinile mekšom i manje lomljivom), ftalati se obično nalaze u ambalaži za hranu i drugim plastičnim materijalima. Ranije su korišćeni u cilju produženja dugotrajnosti mirisa, ili kao pomoć da se lak za nokte odupre pucanju.
G
Glicerin
Prirodno prisutan u koži, ovaj humektant (koji poseduje sposobnost privlačenja i zadržavana vode) održava optimani nivo hidratacije. S obzirom na to da nema ni boju ni miris, verovatno ga nećete osetiti, ali ćete primetiti njegova dejstva. Ovaj sastojak učiniće kožu hidriranom i mekšom, te doprineti poboljšanju njenog izgleda i elastičnosti.
Glikolna kiselina
Alfa hidroksi kiselina (vidi gore) dobijena iz šećerne trske rastvara „lepak“ koji drži mrtve ćelije kože na okupu, te pomaže u eksfolijaciji njene površine, obezbeđujući joj glatkiji i svetliji izgled. Zahvaljujući niskoj molekularnoj težini, ima sposobnost da prodre u dublje slojeve kože, te doprinese stimulaciji proizvodnje kolagena. Oprez: Imajte na umu da glikolna kiselina čini kožu sklonijom opekotinama od sunca.
Glina
Proizvedena iz različitih prirodnih izvora, glina poseduje odlična svojstva upijanja, zbog čega se često koristi u proizvodima za matiranje tena i sužavanje pora. Najpopularnije vrste uključuju kaolin, ružičastu i bentonitnu glinu.
H
Hamamelis
Deluje protivupalno, antimikrobno i antioksidativno. U nezi kože koristi se kao tonik, jer ima adstrigantno svojstvo – sužava pore. Ipak, budite oprezni: dugotrajna upotreba, zbog visokog sadržaja tanina u hamamelisu, može prouzrokovati osetljivost kože.
Hijaluronska kiselina
Prirodno prisutan u koži, ovaj molekul šećera povećava nivo vlage u koži i minimizira gubitak vode. Zapravo, ona doprinosi dubinskoj hidrataciji. Najčešće se nalazi u serumima i hidratantnim kremama, i jedan je od retkih sastojaka koji odgovara gotovo svim tipovima kože.
J
Jabučna kiselina
Ovaj sastojak za eksfolijaciju potiče iz jabuka i rastvara veze između mrtvih ćelija epidermisa. Tehnički je BHA, ali nije rastvorljiv u ulju, tako da radi kao AHA. Šta je još važno da znate? Reč je o nežnom sastojku, kao stvorenom za osobe sa osetljivom kožom, sklonoj iritacijama.
K
Kamilica
Popularna zbog umirujućih svojstava, kamilica (ekstrakt kamilice) najčešće se nalazi u proizvodima za negu osetljive kože, jer efikasno ublažava crvenilo i iritacije. Takođe, sadrži visok nivo antioksidansa zvanog apigenin, koji štiti kožu od uticaja negativnih faktora iz spoljašnje sredine. Usporava starenje kože, poboljšava regeneraciju ćelija, te smanjuje pojavu finih linija i bora.
Katran
Katran uglja je gusta, tamna tečnost koja predstavlja nusproizvod prerade uglja. Obično se dodaje bojama za kosu, sapunima i šamponima. Pošto je dokazano da poseduje kancerogena svojstva, zabranjen je u Kanadi i Evropskoj uniji. Na ambalažama proizvoda možete ga pronaći kao aminofenol, diaminobenzen i fenilendiamin.
Kakao puter
Ekstrahovan iz zrna kakaoa, kakao puter je bogat emolijens pun masnih kiselina i antioksidanasa. Budući da poseduje antiinflamatorna svojstva, može doprineti ublažavanju vidljivosti strija i ožiljaka. Obično se koristi u proizvodima za telo i balzamima za usne.
Kokosovo ulje
Sadrži veliku količinu zasićenih masnih kiselina, zahvaljujući kojima hidrira kožu i održava je mekom, kao i linolnu kiselinu, koja doprinosi umirivanju kože sa aknama (Ipak, može prouzrokovati i njihovu pojavu, zbog čega ga je važno oprezno koristiti). Najčešće se koristi kao sredstvo za čišćenje kože ili uklanjanje šminke.
Kojična kiselina
Popularan među pobornicima j-beauty trenda, ovaj sastojak inhibira proizvodnju melanina, doprinosi posvetljivanju tamnih fleka, melazme i postinflamatorne hiperpigmentacije, te ujednačava ten. Osim toga, poseduje i antioksidativna svojstva.
Kolagen
Kolagen je protein koji pruža strukturnu podršku koži, održavajući je čvrstom i snažnom. Prirodno se razgrađuje tokom vremena (UV oštećenje ubrzava ovaj proces), i nema dokaza da lokalna primena kolagena može stimulisati njegovu proizvodnju (iako sastojci poput retinola to mogu da učine).
Kurkuma
Začin bez kojeg je su nezamisliva mnoga jela indijske kuhinje. Međutim, nanesena na kožu, kurkuma ima antiinflamatorni efekat i pomaže u smirivanju upaljene kože (ožiljci, nadutost, crvenilo). Oprez: Ukoliko je dodajete u uradi sama maske, imajte u vidu da može da oboji kožu.
L
Lanolin
Ovaj gusti emolijens dubinski hidrira i podmlađuje suvu, ispucalu i oštećenu kožu, te doprinosi zadržavanju vlage. Obično se nalazi u balzamima, kremama i proizvodima za usne.
M
Madekasosid
Jedna od osnovnih aktivnih supstanci biljke Centella asiatica. Čest je sastojak cica krema.
Mandelična kiselina
Tip AHA kiseline (pogledajte alfa hidroksilna kiselina iznad), dobijen iz badema, omogućava površinski piling kože. Slična je glikolnoj kiselini (još jedna popularna AHA kiselina), ali je nežnija, budući da je reč o većem molekulu koji sporije prodire u kožu.
Manuka med
Med koji se proizvodi u Australiji i Novom Zelandu, ima snažna antibakterijska, antifungalna i antiinflamatorna svojstva (više od drugih vrsta meda), usled čega podstiče efikasno i brže zarastanje rana. Takođe je prirodni humektant, tako da privlači vlagu i zadržava je u koži.
Mikrokuglice
Mikrokuglice su sićušni komadi plastike (veličine 5 μm do 1 mm) koji se ne rastvaraju u vodi, a koji se obično nalaze u pilinzima, pastama za zube i proizvodima za negu kože koji se ispiraju. SAD su zabranile upotrebu mikrozrna 2017. i – kao deo Nacionalnog akcionog plana za politiku otpada iz 2019. – Australija se obavezala da će postepeno ukinuti upotrebu mikrozrna u proizvodima za ispiranje, ali se ona širom sveta i dalje koriste u kozmetici i proizvodima za čišćenje.
Mineralno ulje
Često korišćeni sastojak za negu kože, mineralno ulje je zapravo bistro ulje bez mirisa koje zadržava vlagu u koži (to je jedan od najefikasnijih poznatih okluzivnih sastojaka). Dobija se od nafte, ali je visoko prečišćeno i bezbedno za upotrebu. Nekomedogeno je i najbolje ga je koristiti za negu suvog tipa kože.
Miris
Terminom miris/parfem obuhvaćeno je više od 3.000 različitih sintetičkih hemikalija (uključujući ftalate i fenoksietanol), koje možete da pronađete na listi sastojaka kozmetičkih proizvoda. Termin je prvobitno upotrebljavan u cilju sakrivanja „jedinstvene formule“ kompanije, što je kozmetičkim brendovima pružilo mogućnost da ne navode tačnu kombinaciju sastojaka koje koriste u svojim proizvodima.
Mlečna kiselina
Alfa hidroksilna kiselina (vidi gore) ekstrahovana iz fermentisanog mleka, u nižim koncentracijama, koristi se za regulaciju pH vrednosti u proizvodima, dok u višim deluje kao ovlaživač, piling i keratolitik. Kombinacija blage regeneracije i hidratacije, koju pruža, čini je idealnim piling tretmanom za osetljivu i dehidriranu kožu.
N
Natrijum lauril sulfat
Poznatiji kao SLS (sodium lauryl sulfate), natrijum lauril sulfat je surfaktant (čitajte: deterdžent) koji se obično koristi u proizvodima za čišćenje tela i ruku, kao i u šamponima za stvaranje efekta pene. Bezbedan je, ali može biti grub za kožu. Nedavno se kao nežnija varijanta pojavio natrijum lauret sulfat (pogledajte i pod sulfati).
Natrijum hijaluronat
U pitanju je so, koja se dobija iz hijaluronske kiseline. Obično se koristi za ublažavanje vidljivosti bora i hidrataciju kože. Osim što se nalazi u mnogim kozmetičkim preparatima, uključujući serume i hidratantne kreme, možete je pronaći i u formi suplementa.
Ne-nano čestice u mineralnim kremama za sunčanje
U pitanju su čestice cink oksida ili titanijum dioksida veće od 100 nanometara, koje se koriste kao filteri protiv sunčevog zračenja u mineralnim kremama za zaštitu od sunca.
Niacinamid
Ne nose svi heroji plašt! Poznat i kao vitamin B3 i nikotinska kiselina, niacinamid je moćan sastojak za negu kože. Pospešuje zaštitnu funkciju kože, smiruje akne, ublažava pigmentacije, minimizira crvenilo, sprečava dehidrataciju kože i podstiče mladalački sjaj. Pravo pitanje: Šta mu onda ne polazi za rukom?
O
Oktinoksat
Ovaj aktivni sastojak, koji se često nalazi u SPF kremama, pomaže u zaštiti kože od oštećenja proizrokovanih dejstvom sunca, prvenstveno UVB zraka. Postavljala su se pitanja o tome da li je oktinoksat endokrini disruptor, ali do sada nema validnih dokaza za to.
Oksibenzon
Jedan od najpopularnijih hemijskih filtera za zaštitu od sunca, oksibenzon štiti kožu tako što apsorbuje UV zrake. Godine 2018. bio je jedan od dva sastojka zabranjena na Havajima zbog potencijalnog uticaja na životnu sredinu, tačnije na koralne grebene.
Oktokrilen
Oktokrilen je tečnost rastvorljiva u ulju. U pitanju je organsko jedinjenje, što znači da sadrži ugljenično-vodonične veze. To je gust, bezbojan sastojak koji se može pronaći u različitim kozmetičkim proizvodima, kao što su kreme za sunčanje, balzami za usne, balzami za kosu i better aging kreme. Mnoge kompanije ga dodaju proizvodima za negu kože zbog sposobnosti da apsorbuje štetne UV zrake, čime pomaže u sprečavanju oštećenja kože. Međutim, postoji sumnja da je ovaj sastojak hormonski disruptor, kao i da može izazvati i druge neželjene efekte, poput alergijskih reakcija, a istraživanja takođe upućuju da negativno utiče na morska staništa, poput koralnih grebena.
Omega masne kiseline
Omega masne kiseline, uključujući omega 3, 6, 7 i 9, veoma su korisne za suve tipove kože. Dubinski hidriraju kožu, dok istovremeno jačaju njenu barijeru i štite je od oštećenja prouzokovanih dejstvom agresoara iz spoljašnje sredine.
P
Palmino ulje
Kao sredstvo za vezivanje i postizanje kremaste teksture, koristi se u 70 odsto proizvoda za nege. Zanimljiva činjenica: svakog sata očisti se oko 300 fudbalskih terena kako bi se stvorio prostor za plantaže palminog ulja.
Parabeni
Najčešći korišćeni konzervansi dobijeni iz nafte, parabeni se koriste za održavanje stabilnih formula i sprečavanje razvoja bakterija i mikroba u kozmetičkim proizvodima. Poznati su endokrini disruptori koji oponašaju estrogen u telu. Studije su povezale parabene sa rakom dojke i toksičnošću po životnu sredinu. Prepozaćete ih i po narednim oznakama na proizvodima: metilparaben, butilparaben, etilparaben, propilparaben i izobutilparaben.
Parfem
Pogledajte (gore) objašnjenje za miris.
Peptidi
Peptidi i polipeptidi su lanci aminokiselina različite dužine. Peptidi komuniciraju sa okolnim ćelijama kako bi podstakli procese obnavljanja kože. Rezultat? Manje zapaljenja, finih linija i bora – i više kolagena.
Poliglutaminska kiselina
Hidratantni sastojak, poliglutaminska kiselina je humektant koji ima funkciju sličnu hijaluronskoj kiselini. Magnet je za vlagu i, baš kao i hijaluronska kiselina, hidrira kožu tako što vezuje vodu. Zašto je sve popularnija? Stručnjaci kažu da može da veže i zadrži i do četiri puta veću količinu vlage nego hijaluronska kiselina.
Polihidroksi kiseline
PHA kiseline, uključujući glukonolakton, galaktozu i laktobionsku kiselinu, one su koje se koriste za piling. Poput AHA i BHA kiselina, deluju tako što odstranjuju mrtve ćelije sa površine kože. PHA su manje iritirajuće nego AHA i BHA, što znači da su idealne za osetljivu kožu.
R
Resveratrol
Dobija se iz grožđa, a nalazi se u crnom vinu. Resveratrol je moćan antioksidans. Primenjen lokalno, štiti od stresora iz okoline i oštećenja prouzrokovanih dejstvom slobodnih radikala. Rezultat? Glatka koža, povećana čvrstoća i manje upadljive fine linije i bore.
Retinol
Retinol je favorit dermatologa – i to sa dobrim razlogom. U pitanju je oblik vitamina A, koji se nalazi u našem organizmu, kao i u mnogim namirnicama. Ovaj sastojak je moćna sila protiv starenja kože – obnavlja je, učvršćuje i zaglađuje. Upozorenje: Pre prvog korišćenja proizvoda na bazi retinola, najpre ga testirajte kako biste izbegli iritaciju.
Ricinusovo ulje
Ulje od ricinusa koristili su još Stari Egipćani kao sredstvo za jačanje imuniteta, a upotrebljava se i u ajurvedskoj medicini. Budući da je bogato antioksidansima, posebno vitaminom E i masnim kiselinama, intenzivno hidrira i umiruje kožu, te ublažava upalne procese. Uprkos uobičajenom verovanju, nema naučnih dokaza da ricinusovo ulje ubrzava rast trepavica ili obrva.
S
Salicilna kiselina
Salicilna kiselina je najčešća BHA kiselina koja se koristi u nezi kože. Pogledajte i pod beta hidroksi kiseline (BHA).
Skvalen i skvalan
Skvalen je bezbojni, prirodni lipid koji se nalazi u sastavu našeg sebuma. U pitanju je uljni triterpenoidni ugljovodonik koji podmazuje i štiti kožu. U prirodi se nalazi i u ulju ajkuline jetre i biljnim izvorima, kao što su masline, šećerna trska i pšenična prekrupa. Skvalan je derivat skvalena koji je mnogo lakše i stabilnije jedinjenje. Otuda se upravo ovaj oblik koristi u proizvodima za negu kože. Skvalan zadržava vlagu u dermisu, stvarajući otpornu antioksidativnu barijeru kože.
Sulfati
Sulfati su surfaktanti (čitajte: deterdženti) koji se obično nalaze u proizvodima za čišćenje koji pomažu da se tečnost lepo zapeni. Istraživanja su u toku kako bi se bolje razumeo uticaj sulfata na životnu sredinu. Povezuju se sa zagađenjem zemljišta i vodenih puteva. (Pogledajte i pod natrijum lauril sulfat.)
U
Ulje avokada
Budući da je bogato omega 3 masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminima, posebno oleinskom kiselinom, ulje avokada poseduje antiinflamatorna i hidratantna svojstva, te pomaže koži da zadrži vlagu i ublažava oštećenja prouzrokovana dejstvom slobodnih radikala. Iako je potrebno više istraživanja, pojedine laboratorijske studije pokazale su da bi to moglo povećati sintezu kolagena i pospešiti zarastanje rana.
Ulje čajevca
U pitanju je esencijalno ulje koje se dobija iz listova australijskog drveta Melaleuca alternifolia. Često se nalazi u formulacijama za negu kože sklone hiperpigmentacijama. Takođe, ulje čajevca pomaže u uklanjanju bakterija i gljivica koje izazivaju akne. Upozorenje: Esencijanlno ulje treba razblažiti i nikada ga ne koristiti samostalno.
Ulje jojobe
Lagano biljno ulje bez mirisa (zapravo, to je tečni estar voska) ima sličnu konzistenciju kao prirodno ulje kože, što znači da može prodreti dublje kako bi je intenzivno hidriralo (zahvaljujući visokoj koncentraciji masnih kiselina), bez začepljivanja pora. Ulje jojobe savršeno je i sredstvo za uklanjanje šminke.
Ulje marule
Ekstrahovano iz ploda afričkog drveta marule, obiluje esencijalnih masnim kiselinama, aminokiselinama i antioksidanatima (vitaminom C i E), koji pomažu u zadržavanju vlage, ispoljavaju antiinflamatorne prednosti i sprečavaju gubitak kolagena i elastina. Koža ga brzo upija, a može posedovati blago orašasti miris.
Ulje semena konoplje
Dobijeno iz semena biljke kanabis, sadrži omega masne kiseline, aminokiseline, vitamin E (antioksidans) i minerale koji doprinose ublažavanju upale i održavaju kožu zdravom i uravnoteženom. Od ključnog je značaja za održavanje kožne barijere. Posebno se preporučuje za kožu sklonu aknama, kao i onu kombinovanu.
Ulje šipka
Jedno od najpopularnijih ulja za negu lica, ulje šipka sadrži esencijalne masne kiseline koje hrane kožu, vlaže je i podstiču zarastanje rana.
Š
Ši puter
Često se nalazi u sastavu hidratantnih krema za lice i telo. Ši puter je emolijens (supstanca koja omekšava). Dobija se od drveta ši, poreklom iz centralne, zapadne i istočne Afrike. Kada se umasira u kožu, dubinski je hidrira. Sadrži masne kiseline koje obnavljaju kožu.
V
Vazelin
Jedan od najpoznatijih i najšire upotrebljavanih kozmetičkih sastojaka, koji se na ambalaži navodi još i kao petroleum, petrolatum ili mineralno ulje, zapravo je naftni derivat – mešavina čvrstih i tečnih parafinskih ulja. Formulacija gotovo da se nije promenila od pronalaska 1859. godine. Stručnjaci danas savetuju da se izbegava upotreba ovog sastojka, posebno na većim površinama kože.
Vitamin B3
Tako je dobar da ima dva naziva: vitamin B3 zapravo je niacinamid. Ali, da se uozbiljimo: za više informacija pogledajte pod niacinamid.
Vitamin C
Jedan od najhvaljenijih kozmetičkih sastojaka, vitamin C dolazi u različitim oblicima, a najpopularnija je askorbinska kiselina. Ovaj moćni antioksidans štiti kožu od zagađenja iz životne sredine, a ima sposobnost i da posvetli tamne mrlje. Ključni je aktivni sastojak u proizvodnji kolagena. Najefikasniji je kada se kombinuje s vitaminom E. Loša strana? Vitamin C je nestabilan: zato potražite proizvode u obliku praha ili upakovane u neprozirnu bočicu i ambalažu koja ograničava ulazak kiseonika.
Vitamin E
Ako je vaša mama, kada ste bili dete, uvek posezala za preparatima za negu kože sa vitaminom E, zahvalite joj. Vitamin E prirodno se nalazi u našem organizmu i dubinski hrani, umirujuje i podmlađuje kožu. Takođe, efikasan je kao antioksidans i doprinosi očuvanju drugih sastojaka koji ulaze u zajedničke formulacije. A više je, ipak, više.
Z
Zeleni čaj
Ekstrakt lista zelenog čaja ima višestruke prednosti za kožu – deluje kao antioksidans (neutrališe oštećenja izazvana dejstvom slobodnih radikala), ima antiinflamatorna svojstva (umiruje kožu), balansira je i ublažava natečenost (budući da sadrži kofein). Određena istraživanja pokazuju da – zbog fotozaštitnih svojstava EGCG-a – ovaj sastojak može uticati i na oporavak i poboljšanje izgleda kože u slučaju oštećenja od sunca.
Ž
Ženšen
Jedan je od ključnih sastojaka u formulama k-beauty brendova. Ovaj biljni ekstrakt obiluje vitaminima i mineralima, te poseduje antioksidativno dejstvo (štiti kožu od agresora iz spoljašnje sredine). Doprinosi regeneraciji ćelija, poboljšanju imuniteta i cirkulacije, ublažava upale i inhibira proizvodnju melanina.