Prirodno bademovo ulje odlično je za revitalizaciju kože i kose. Proverite na koje sve načine ga možete uključiti u beauty rutinu.
Bilo da su sirovi, pečeni ili čak presovani u mleko, bademi su hranljivi orašasti plodovi, bogati korisnim nutrijentima poput vitamina E, cinka i kalijuma. Kada je o nezi reč, postoji jedan oblik badema koji možete uključiti u svoju rutinu nege kože i kose. U pitanju je bademovo ulje.
Šta je bademovo ulje?
Bademovo ulje svestrano je i hranljivo ulje dobijeno od badema, jestivog semena bademovog drveta. Obično se ekstrahuje metodama hladnog presovanja i dostupan je u dve glavne varijante: ulje slatkog i ulje gorkog badema. Ulje slatkog badema, koje se češće koristi, ima blagi, orašasti miris i bledo žutu boju. Prepuno esencijalnih masnih kiselina, vitamina i antioksidanasa, ono poseduje brojne prednosti za kožu, kosu i opšte blagostanje. Poznato je po svojim hidratantnim svojstvima, što ga čini popularnim sastojkom u proizvodima za negu kože. Pored toga, ono se često koristi kao prirodni regenerator za kosu, jer poboljšava njeno zdravlje i izgled.
Pet benefita bademovog ulja za negu kože i kose
#1. Smanjuje natečenost i tamne krugove oko očiju
Budući da prirodno sadrži esencijalne masne kiseline, antioksidanse, vitamin E, te poseduje protivupalna svojstva, bademovo ulje može umanjiti natečenost i podučnjake. Kada se nežno nanese na područje ispod očiju, vlaži kožu i poboljšava cirkulaciju krvi. Njegova emolijentna svojstva mogu pomoći u hranjenju i hidrataciji kože, smanjujući pojavu tamnih krugova i nadutosti tokom vremena. Redovna upotreba bademovog ulja u nežnoj masaži takođe može podstaći limfnu drenažu, minimizirajući zadržavanje tečnosti i umanjujući otečenost očiju. Međutim, važno je zapamtiti da pojedinačni rezultati mogu varirati, pa shodno tome bademovo ulje treba koristiti dosledno i u kombinaciji sa sveobuhvatnim režimom nege kože za optimalne rezultate.
#2. Posvetljuje mrlje i ožiljke
Bademovo ulje ima potencijal da ublaži vidljivost mrlja i ožiljaka, što ga čini popularnim sastojkom u proizvodima za negu kože. Bogato je vitaminom E, poznatim po antioksidativnim svojstvima i sposobnosti da podstiče regeneraciju kože. Kada se nanese na zahvaćena područja, ono prodire u kožu i hidrira je, te na taj način pomaže u posvetljivanju fleka i ožiljaka. Vitamin E pomaže u ublažavanju hiperpigmentacije tako što inhibira proizvodnju melanina, pigmenta odgovornog za tamne mrlje. Štaviše, njegova emolijentna svojstva omekšavaju teksturu kože i poboljšvaju njen ukupan izgled.
#3. Jača i omekšava kosu
Kada se nanese na kosu i kožu glave, bademovo ulje prodire duboko, obezbeđujući hidrataciju i vlagu suvim i oštećenim pramenovima. Sadrži vitamin B7, ili biotin, koji podstiče rast kose, a istovremeno može da posluži i kao regenerator za kosu. Hranljive materije prisutne u bademovom ulju takođe podstiču snagu i elastičnost kose, smanjujući lomljenje i poboljšavajući njenu ukupnu otpornost.
#4. Smanjuje količinu peruti i svrab vlasišta
Dok masirate skalp bademovim uljem, njegovi hranljivi sastojci pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože, koje se zatim mogu isprati. Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima sprečava stvaranje peruti, jer pomaže u smanjenju prekomernog rasta kvasca. Osim toga, hidratantna svojstva bademovog ulja pomažu u borbi protiv suvoće, koja je često osnovni uzrok peruti i svraba vlasišta. Takođe, njegova antimikrobna svojstva mogu pomoći u borbi sa gljivičnim ili bakterijskim infekcijama koje doprinose peruti.
#5. Poboljšava vaš ukupni ten
Kada se primenjuje lokalno, bademovo ulje hidrira i neguje kožu, čineći je mekšom i glatkom. Može pomoći u poboljšanju tonusa i teksture kože smanjujući pojavu finih linija, bora i drugih tragova starosti. Takođe ujednačava ton kože, te ublažava vidljivost tamnih fleka i hiperpigmentaciju. Njegova antiinflamatorna svojstva mogu pomoći u smirivanju crvenila i iritacije, što rezultira mirnijim i blistavijim tenom.
Neželjeni efekti njegove upotrebe u nezi
Ako ste alergični na orašaste plodove, nemojte ih koristiti ni lokalno, jer i u tom slučaju mogu uzrokovati neželjene efekte.
Foto: pexels.com