Da li znate šta se podrazumeva pod pojmom nekomedogeno kada je o preparatima za negu kože reč?
Najjednostavnije objašnjeno – termin nekomedogeno podrazumeva proizvode koji ne začepljuju pore na koži, pa samim tim ne uzrokuju akne. Međutim, pitanje je kako da sa sigurnošću znate da određeni preparat poseduje ovo svojstvo? Problem je u tome što mnogi beauty brendovi koriste epitet nekomedogeno, a da njihovi preparati ne ispunjavaju ovaj kriterijum. Upotrebom takvih proizvoda za negu i šminku povećavate rizik za razvoj akni i drugih neželjenih izbijanja.
Ko treba da koristi nekomedogene proizvode?
Osobe sa masnom ili kožom sklonom aknama najviše će imati koristi od nekomedogene kozmetike.
Kako da prepoznate proizvod koji zaista radi?
Prvo, hajde da objasnimo kako akne uopšte izbijaju. Osim neizbalansiranih hormona, i određene namirnice mogu uzrokovati njihovu pojavu. Istraživanja sugerišu da ishrana sa visokim glikemijskim indeksom, kao i ona bogata mlečnim proizvodima mogu pogoršati akne. Međutim, ulje, dlačice i mrtve ćelije koje zatvaraju folikul u koži, stvaraju idealno okruženje za razvoj bakterija, pa samim tim i izbijanja. Ovo dodatno možete pogoršati korišćenjem preparata koji zatvaraju pore. Problem je u tome što upotreba reči nekomedogeno u proizvodima za negu kože nije pravilno regulisana ni kod nas, ali ni u svetu. Umesto toga, kompanije se oslanjaju na mnoštvo nestandardnih studija.
Koje sastojke treba da potražite?
Za ublažavanje blagih akni, korisni sastojci uključuju:
- benzoil peroksid
- rezorcinol
- salicilnu kiselinu
- sumpor
Drugi korisni sastojci koje treba tražiti u proizvodima za negu kože su nekomedogena ulja, koja ne začepljuju pore i održavaju suvu kožu gipkom, a masnu kožu bez akni. Tu spadaju:
- ulje semenki grožđa
- suncokretovo ulje
- nim ulje
- ulje slatkog badema
- ulje konoplje
Koje sastojke treba da izbegavate?
Prema naučnoj studiji iz 1984. godine, na koju se i dan danas brojni dermatolozi pozivaju, ako ste skloni aknama treba da izbegavate preparate koji sadrže sledeće sastojke:
- izopropil palmitat
- izopropil izostearat
- butil stearat
- izostearil neopentanoat
- miristil miristat
- decil oleat
- oktil stearat
- oktil palmitat
- izocetil stearat
- propilen glikol-2 (PPG-2) miristil propionat
- lanolin
- acetilirani
- etoksilovani lanolini
Za kraj
Proizvodi koji sadrže komedogene sastojke nisu loši sami po sebi. Oni zapravo predstavljaju najbolji izbor za osobe sa suvom kožom, koje nisu sklone aknama. Predlažemo vam da svaki preparat pre upotrebe testirate tako što ćete ga naneti na lice u maloj količini, te nakon nekoliko dana videti kako vaša koža reaguje na njega. Ako niste sigurni šta je najbolje za vas, savetujemo vam da se konsultujete sa dermatologom.
Foto: Instagram @thelab______