Kada u kontekstu kozmetike pričamo o antioksidansima, jedinjenjima koja se bore protiv slobodnih radikala (krivaca za fine linije, bore i hiperpigmentaciju), obično prvo pomislimo na popularne sastojke poput vitamina C, vitamina E, ferulinske kiseline ili, možda, resveratrola. Ali, ako nikada niste čuli za kvercetin, vreme je saznate više!
Ovaj moćni antioksidans iz grupe flavonoida, koji se prirodno nalazi u grožđu, zelenom čaju, kelju, paradajzu, bobičastom voću i mnogim drugim biljkama, dobio je ime po hrastu (lat. Quercus), drvetu poznatom po izdržljivosti i dugovečnosti. Najveća koncentracija kvercetina nalazi se u listovima i kori plodova.
Šta treba znati o kvercetinu i kakva je njegova uloga u nezi kože? Saznajte više u tekstu ispod.
Šta je kvercetin?
Kvercetin je biljni pigment, flavonoid koji se prirodno nalazi u voću, povrću i biljkama poput bobičastog voća, jabuka, crvenog luka, čili papričica, brokolija, blitve, špargli, narandži i limuna, mirođije, origana… Deluje kao antioksidans (borac protiv slobodnih radikala), umiruje i regeneriše kožu. Može se unositi kao dodatak ishrani ili putem kozmetičkih proizvoda (krema, tonika, maski ili seruma) zbog svojih antioksidativnih i protivupalnih svojstava.
Prednosti upotrebe kvercetina u nezi kože
- Bori se protiv slobodnih radikala: Kvercetin pomaže u sprečavanju nastanka finih linija, bora i hiperpigmentacija. Kada se koristi u kombinaciji sa kremom za sunčanje, pomaže u smanjenju oksidativnog stresa. To znači da ima sposobnost da pronađe oštećenu DNK i štetne reaktivne vrste kiseonika (ROS) kako bi ih popravio i neutralizovao.
- Umiruje upale: Kvercetin ima protivupalna dejstva na kožu. Studija iz 2016. godine pokazala je značajno poboljšanje crvenila, svraba i upala kada je na oštećenu kožu nanošen preparat sa kvercetinom.
- Regeneriše kožu: Kvercetin pomaže u obnavljanju kože i jačanju njene zaštitne barijere.
- Smanjuje štetne efekte UV zračenja: Ipak, važno je napomenuti da kvercetin nije odobren kao aktivni sastojak krema za sunčanje.
Istraživanja su pokazala da se kvercetin najbolje apsorbuje u kožu kada se nalazi u formulacijama na bazi lipida (masti). Ovakve formule omogućavaju postepeno oslobađanje kvercetina tokom 24 sata, pružajući koži dugotrajnu zaštitu.
Kada se u kozmetičkim proizvodima nalazi u većem udelu, kvercetin im daje bledožutu do zlatnu boju.
Neželjeni efekti
Upotreba kvercetina u kozmetici nema poznate neželjene efekte. Prema proceni Radne grupe za zaštitu životne sredine – Environmental Working Group, ocenjen je kao niskorizičan sastojak. Topična upotreba kvercetina bezbedna je za većinu tipova kože, iako osobe sa osetljivom kožom treba da budu opreznije.
Kako koristiti kvercetin?
Način primene kvercetina zavisi od proizvoda. Kvercetin odlično deluje u kombinaciji sa ceramidima. Takođe, korisna je kombinacija sa kremama za sunčanje, za pojačavanje zaštitnih efekata. Kompatibilan je sa većinom sastojaka.
Važna napomena: Pre oralne upotrebe kvercetina, važno je konsultovati se sa lekarom kako bi se izbegle eventualne interakcije sa lekovima ili drugim suplementima koje uzimate.
Proizvod sa kvercetinom koji smo isprobali: Anua Heartleaf Quercentinol Pore Deep Cleansing Foam.
Izvori: byrdie.com, paulaschoice.com. Fotografija: Canva