Iz ugla beauty urednice: Jutarnji rituali za 40+

Šta prvo uradite kad ustanete? Jutarnji rituali mogu dati pravi ton danu pred nama i pripremiti nas – i mentalno i fizički – za sve ono što nas čeka u naredna 24 sata: imejlove, sastanke, svakodnevne poslovne zadatke, brigu o deci i drugim članovima porodice, kućne poslove, druženja, treninge… A iz mog iskustva, jutarnja rutina postaje sve važnija kako godine prolaze. Kada uđemo u četrdesete, naš organizam – i naša koža, imaju nove, posebne zahteve…

Fotografija i video: Marija Mandić


Post je nastao u saradnji sa SOFI kozmetikom. Sve preporuke proizvoda su iskrene i bazirane na ličnom iskustvu.

Lepotu “sporijeg” jutra i mogućnosti da ukradem neko vreme u danu samo za sebe otkrila sam u periodu dok su moje kćerke bile male, a ja u svojim tridesetima i na prilično zahtevnom radnom mestu urednice u lifestyle medijima. Čim bismo se probudili, počinjala je jurnjava da stignemo na vreme u vrtić i na posao i organizujemo usput sve tekuće obaveze za taj dan, i kod kuće i na poslu. Počela sam da podešavam alarm sat ili dva pre svih, kako bih sabrala misli, vežbala jogu, istuširala se, negovala kožu i odabrala odevnu kombinaciju, pre nego što se posvetim porodici i zatim odem na posao. Toliko mi je prijalo to moje vreme, da mi nije bilo teško da ustanem ni kada mi alarm zazvoni u 5. Sporiji i mirniji početak dana postao je neophodan za moj mentalni mir.

Fast forward dekadu (i nešto više) kasnije. Sada i ne pokušavam dan da započnem bez jutarnje rutine. U četrdesetima, kada dolazi do hormonskih turbulencija povezanih sa perimenopauzom i menopauzom, žensko telo ima daleko više zahteva nego ranije. Potrebno mu je više nege i pažnje da bismo bile pune energije i osećale se dobro tokom čitavog dana. To se odnosi i na našu kožu, koja usled pada nivoa estrogena, gubi kolagen i elastin, zbog čega postaje opuštenija, suvlja, sa izraženijim boricama i sklona nepravilnostima. Srećom, u četrdesetima smo i te kako svesne da smo zaslužile to vreme za sebe, tokom kojeg ćemo svom danu dati ton kakav mi želimo, ne dopuštajući bilo kome drugome da nam ga diktira – ni najbližima – porodici i prijateljima, ni dnevnim vestima, ni kolegama ili poslovnim saradnicima… Nikome.

Najlepše u svemu je što jutarnji rituali ne moraju trajati dugo, ne morate zbog njih ustajati u 5 ako to vama ne prija (nadam se da vas prethodnim komentarom nisam uplašila!). Kao primer, donosim neke od svojih omiljenih rituala na početku dana, koji mi mnogo pomažu da se osećam dobro u svojoj koži. A vi svoju jutarnju rutinu prilagodite sebi, svojim željama, potrebama i onome u čemu najviše uživate!

6:00

Trudim se da ležem uvek u isto vreme i da ustajem bez alarma. Mada, teško mi je da svakog dana uspostavim isti ritam. Najčešće se budim oko 6, podižem roletne u prostorijama u kojima su bile spuštene kako bi ušlo što više dnevnog svetla. To je važno za regulisanje unutrašnjeg sata našeg organizma i lučenja hormona. Odmah nakon toga hidriram se mlakom vodom – ponekad dodajem malo soka od limuna, sitno narendanog đumbira, listić-dva sveže nane… Pripremam kafu, koju pijem uz jutarnju jogu.

6:10

Ukoliko sam prethodno veče koristila agresivnije better-aging sastojke, poput retinoida, detaljno čistim kožu lica kako bih ih uklonila. Biram micelarnu vodu koja ne isušuje kožu. (Napomena: Tokom četrdesetih, kada nivo estrogena počne da opada, koža postaje suvlja, pa joj ne prijaju proizvodi koji će je dodatno isušiti.) Takva je, na primer, SOFI Micelarna voda — aloe vera + B5. Umivam se hladnom vodom, što me dodatno osveži i razbudi, a i pomaže protiv otečenosti.

6.15

Jutarnja joga, a zatim vežbe snage, bilo sopstvenom težinom ili tegićima.

7.15.

Tuširanje, koje završavam hladnom vodom.

7.20

Vreme je za negu, koja je prilično minimalistička. Kako bih svojoj koži poklonila što više aktivnih sastojaka, započinjem tonikom za lice koji kožu čini čvršćom i poboljšava njenu teksturu – dopada mi se SOFI Tonik za lice – ruža +AHA. Nakon toga, koristim serum, najčešće onaj sa vitaminom C u kombinaciji sa hijaluronskom kiselinom. Mada, trudim se da osluškujem potrebe svoje kože, pa izbor aktivnog sastojka varira. Za dodatnu hidrataciju (mojoj koži je to stvarno potrebno), koristim kremu za lice. Iz SOFI asortimana preporučujem Kremu za lice – noćurak + hijaluronska kiselina. I, kao završnicu, nanosim malo ulja – dopada mi se SOFI Ulje za lice – divlja ruža, koje mi posluži za kratku masažu lica.

7.35

Priznajem, negu tela često zanemarim ili “zbrzam”, ali u poslednje vreme mi prija losion namenjen suvoj koži, poput, SOFI Losiona za telo — verbena + bergamot. Vreme tokom kojeg nanosim losion iskoristim da pročitam nekoliko stranica knjige. Obavezna je i krema za suvu kožu ruku.

7.45

Pripremam doručak – trudim se da sadrži što više proteina. Najčešće se opredeljujem za jaja sa povrćem i malo sira ili kuvanu heljdu sa voćem i jogurtom.

8.00

Biram odevnu kombinaciju u skladu sa raspoloženjem i obavezama koje me čekaju.

8.10

Šetnja sa psom, Hendriksom. On je prepun energije, pa je to zapravo brzo hodanje, koje često iskoristim da, mentalno, napravim plan za taj dan, koji kasnije, na početku radnog vremana, samo zapišem.

9.00

Radni dan može da počne!

I, za kraj, da dodam: Nega kože počinje iznutra – navikama koje je čine zdravijom, a tek zatim se nastavlja proizvodima koji joj spolja pomažu da bude svoja najbolja verzija. I još nešto, imajte u vidu da je nega kože maraton, a ne sprint, pa su jutarnji rituali prilika da se povežete sa sobom i uživate u trenutku, a rezultati će već doći, nema potrebe da ih „jurite“ i opterećujete se njima.

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

slow beauty
Nega

Šta se podrazumeva pod SLOW BEAUTY konceptom i kako ga uključiti u svakodnevni život?

better-aging
Beauty Business

BD stav: Zašto koristimo izraz BETTER-AGING, a ne anti-aging

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?
Nega

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?

faktori rasta
Nega

Šta su faktori rasta i zašto su sve popularniji u kozmetičkoj industriji?

tokom perimenopauze
Nega

Kako da negujemo kožu tokom perimenopauze pitali smo dr Annamariu Pfau, specijalistkinju dermatovenerologije

better-aging sastojci za negu kože
Nega

Sedam najefikasnijih better-aging sastojaka za negu kože koji imaju uporište u nauci