Istražili smo u čemu je razlika između retinola i retinoida

Važno je da saznate koja je razlika između retinola i retinoida, pre nego što odlučite koji ćete sastojak uključiti u rutinu nege kože.

Pojmovi retinol i retinoid često se koriste naizmenično, međutim između njih postoji suptilna, no ključna razlika. Budući da i jedan i drugi predstavljaju efikasne better-aging sastojke, istražili smo kako i kada da ih koristite, te koje druge komponente u beauty ritualima mogu da ih učine manje efikasnim.

Retinol vs retinoid: Po čemu se razlikuju?

I retinol i retinoid predstavljaju jedinjenja koja potiču od vitamina A, a razlikuju se po hemijskoj strukturi i efikasnosti. Retinol je zapravo vrsta retinoida. Oni sadrže nižu koncentraciju aktivnog sastojka retinoinske kiseline – naročito u poređenju sa retinoidima koji se izdaju na recept.

Šta je retinoid?

Retinoidi su derivati vitamina A, koji se hemijskim reakcijama u koži pretvaraju u retinoinsku kiselinu, koja deluje na receptore u ćelijama kože. Proizvodi sa retinoidima prodaju se u apotekama, drogerijama i parfimerijama, a cene im se kreću od 10 do stotine evra. Mnogi od njih primenjuju se lokalno, a pojedini – kao što je izotretinoin – predstavljaju lekove koji se konzumiraju oralno. Budući da su vrsta antioksidansa, imaju sjajnu reputaciju u borbi sa borama – stimulišu razvoj kolagena ispod kože, smanjujući vidljivost bora i drugih finih linija tokom vremena. Međutim, oni takođe nude niz drugih prednosti za kožu. Naučno je dokazano da poboljšavaju teksturu i tonus kože, podstičući obnavljanje ćelija i posvetljujući tamne fleke. Pojedini retinoidi, poput tretinoina, pomažu u uklanjanju akni tako što otčepljuju pore. Retinoidi iz grupe tazarotena leče psorijazu tako što smiruju upalu i regulišu rast ćelija kože.

Najmoćniji retinoidi jedino su dostupni na recept, sa jednim izuzetkom: adapalen. Ovaj topikalni retinoid neverovatno je moćan, no dobro podnošljiv tretman za akne i jedini snažan retinoid kojeg možete pronaći u slobodnoj prodaji.

Šta je retinol?

Retinol je vrsta retinoida koji se uglavnom koristi u proizvodima bez recepta. Iako je retinol izuzetno efikasan, prema rečima mnogih stručnjaka, razlikuje se od retinoida koji se izdaju na recept na molekularnom nivou. Retinol bez recepta obično se prodaje u formi etarskih ulja, koja su često označena terminima kao što su retinil palmitat, retinil linoleat, retinaldehid, propionska kiselina ili retinil acetat. Da bi se ovi oblici pretvorili u aktivnu retinoinsku kiselinu potrebno je mnogo koraka – što je više konverzija, preparat je slabiji.

U preparatima sa retinolom koji se prodaju bez recepta, retinol se često kombinuje sa drugim sastojcima koji hidriraju i posvetljuju kožu. Iako su nežniji od retinoida koji se izdaju na recept, ovi preparati mogu sadržati male količine aktivnog sastojka.

Ko treba da izbegava retinoide?

Većina tipova kože može tolerisati retinol ili neki drugi retinoid. Međutim, ako se odlučite da uključite retinoid u rutinu nege – naročito ukoliko vam je koža osetljiva i suva – stručnjaci preporučuju da počnete sa gelom, serumom ili losionom, koji se prodaju bez recepta. A ako ste trudni ili dojite, u potpunosti izbegavajte retinoide.

Kako koristiti retinoide?

Iritacija je najčešći neželjeni efekat upotrebe retinoida. Retinoidi u početku mogu izazvati proces koji se zove retinizacija, što dovodi do crvenila, suvoće i perutanja, posebno prilikom prve upotrebe. Zbog toga, važno je da ih postepeno uvodite u skincare rutinu.

Ako imate svetao ten…

Ako imate svetlu put, započnete režim retinoida nanošenjem proizvoda svako treće veče. Ako vam koža nije iritirana nakon dve nedelje upotrebe, slobodno ga aplicirajte svako drugo veče tokom naredne dve nedelje. Ako vaša koža i dalje toleriše retinoid, možete ga koristiti svakog dana.

Ako vam je ten srednje svetao ili taman…

U slučaju da vam je koža srednje svetle ili tamne nijanse, počnite da koristite željeni retinoid samo jednom nedeljno. Posebnu pažnju obratite na to kako vam lice reaguje na retinoid, ukoliko imate hiperpigmentaciju. Crvenilo i iritacija, koje retinoid može da uzrokuje, mogu dovesti do postinflamatorne hiperpigmentacije. Ukoliko vam koža toleriše ovaj sastojak, možete ga koristiti češće – dva puta nedeljeno tokom druge nedelje upotrebe, tri puta nedeljno u trećoj nedelji i tako dalje. Ako nemate nikakve nuspojave nakon mesec dana apliciranja, slobodno ga nanosite na lice svako veče. Koža obično gradi toleranciju na retinoide uz kontinuiranu upotrebu.

Kada koristiti retinoide?

Stručnjaci preporučuju da koristite retinoide u noćnoj rutini nege kože, jer sunčeva svetlost razgrađuje retinoinsku kiselinu. Međutim, mnogi smatraju da pojedine vrste možete koristiti i tokom dana, pa čak i leti, poput retinola niske koncentracije ili retinoidnog estera, no uz upotrebu preparata sa SPF-om. 

U kojem koraku rutine nege treba da uključite retinoid? Prema rečima brojnih dermatologa sve se svodi na formulaciju. Retinoidni serum treba da nanosite ispod hidratantne kreme. A ako koristite hidratantnu kremu sa retinoidima, onda je postupak obrnut – prvo koristite serum ili tonik, pa tek onda hidratantnu kremu. 

Ako koristite retinoid koji se izdaje na recept kao što je tretinoin, nanesite ga 20 minuta nakon što oprete lice i pre nanošenja bilo kog drugog proizvoda. Na taj način smanjićete iritaciju kože.

Koje proizvodi ne bi trebalo da koristite sa retinoidima?

Pre nego što dodate retinoid u svoj skincare režim, vodite računa o sastojcima koje inače koristite. Mnogi od njih mogu umanjiti efikasnost retinoida, te pojačati iritacije koje uzrokuju. Na primer, benzoil peroksid i alfa-hidroksilne kiseline mogu deaktivirati određene retinoide kao što je tretinoin. Budite oprezni prilikom nanošenja različitih proizvoda, te obavezno razgovarajte o svojoj rutini sa dermatologom. Čitajte etikete sa listom sastojaka i izbegavajte upotrebu preparata koji sadrže etil alkohol ili hamamelis, koji izazivaju crvenilo i iritaciju, te pojačavaju nuspojave upotrebe retinoida.

Sažetak

Retinoidi i retinol oblici su vitamina A koji pružaju niz prednosti za kožu. Razlikuju se prema stepenu dejstva, pri čemu retinoidi bez recepta sadrže manje aktivnih sastojaka nego retinoidi koji se izdaju na recept. Prema rečima stručnjaka, za većinu odraslih retinoidi su bezbedni, a istovremeno efikasni sastojci koji se mogu dodati rutini nege kože – a prednosti se samo pojačavaju što ih duže koristite.

Foto: canva

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

nege kože
Nega

Ovo je ključni korak u režimu nege kože na prelazu iz jesenje u zimsku sezonu…

podočnjaci
Nega

Podočnjaci: Različiti tipovi tamnih krugova oko očiju i kako ih ublažiti

jantarna kiselina
Nega

Jantarna kiselina sjajan je saveznik za hidriranu, glatku i ujednačenu kožu

epigenetika
Nega

Kako nauka o epigenetici unosi revoluciju u negu kože

Eucerin
Nega

Može li vaša koža biti mlađa od vas? Eucerin kaže DA!

atopijski dermatitis
Nega

Život s atopijskim dermatitisom: 10 činjenica koje je važno znati