U ogromnom mnoštvu proizvoda koje nam nudi kozmetička industrija, koji skincare sastojci su bili najtraženiji u 2024. godini? Šta su guglali kupci širom sveta? Da li ste radoznali? Saznajte koji su najpretraživaniji kozmetički sastojci u 2024. godini! A donosimo i neke od naših omiljenih proizvoda koji ih sadrže.
Svesni smo da su čitaoci Beauty Desk-a iznad proseka kada je informisanost o kozmetičkim proizvodima u pitanju. Ali, nova istraživanja pokazuju da danas veliki deo populacije – čak i oni koji sebe ne deklarišu kao ljubitelje kozmetike – sve više zna o najefikasnijim sastojcima za negu, onima čije je dejstvo potkrepljeno naučnim istraživanjima.
Jednostavno, danas nam je lakše nego ikada da dođemo do informacija o tome koji kozmetički proizvodi zaista valjaju i koji sastojci deluju, a koji ne. Pa, šta su to korisnici najčešće guglali u 2024. godini? Prema podacima koje je prikupila agencija za digitalni marketing specijalizovana za onlajn prodaju kozmetike – Foundation, donosimo 5 najpretraživanijih sastojaka za negu kože u ovoj godini. Pogađate li koji su u pitanju?
1. Salicilna kiselina
Na vrhu liste je salicilna kiselina, moćan i efikasan sastojak koji cilja akne, čisti pore i umiruje upalne procese. Ovaj aktivni sastojak čini da koža izgleda blistavo i glatko. Kao beta-hidroksi kiselina (BHA), salicilna kiselina može da prodre u dublje slojeve kože, te da očisti nečistoće zarobljene u porama, koje izazivaju bubuljice. Važno je pomenuti i to da je rastvorljiva u ulju, tako da posebno dobro deluje na masnu i kožu sklonu aknama.
Proizvodi koje smo isprobali SEPHORA COLLECTION Clarifying Face & Body Cleanser: Čistač za lice i telo sa salicilnom kiselinom i AHA kiselinama sadži 95% prirodnih sastojaka i bez mirisa je. Odličan odnos cene i kvaliteta! SKINCYCLOPEDIA Serum sa 2% salicilne kiseline i uljem čajevca.
2. Retinol i retinoidi
Termini „retinol“ i „retinoidi“ ponekad se koriste naizmenično. I zaista, i retionol i retinoidi su jedinjenja koja potiču od vitamina A. Ali, postoji ključna razlika. Ona se ogleda u hemijskoj strukturi i efikasnosti kada se koriste u nezi kože. Retinol je zapravo vrsta retinoida. U odnosu na retinoide koji se izdaju na recept (poput tretinoina, tazarotena i retina-A) sadrži nižu koncentraciju aktivnog sastojka – retinoinske kiseline, i zbog svoje molekulrne strukture deluje postepenije. Detaljno smo o razlici između retinola i retinoida pisali u ovom tekstu.
Bez obzira na to koji odaberete (a savetujemo vam da se pri izboru posavetujete s dermatologom), i retinoidi i retinol bogati su vitaminom A, moćnim antioksidansom najpoznatijim po sposobnosti da uspori pojavu vidljivih znakova starenja.
Proizvodi koje smo isprobali COLLISTAR Attivi Puri Retinol+Phloretin Cream. THE ORDINARY Retinol 1% In Squalane: Više o ovom proizvodu pisali smo ovde.
3. Hijaluronska kiselina
U pitanju je jedno od esencijalnih prirodnih jedinjenja koje se nalazi u našoj koži. Njena uloga je da vezuje molekule vode kako bi koži pružila hidrataciju. Nažalost, količina hijaluronske kiseline koju naša koža prirodno sadrži smanjuje se s godinama, čineći kožu suvljom i manje elastičnom. Nije iznenađujuće što je ovaj sastojak među najguglanijim, jer može da privuče i zadrži impresivne količine vlage. Nanošenje hijaluronske kiseline zapravo je kao da svojoj koži obezbeđujete veliku čašu vode.
Proizvodi koje smo isprobali Hada Labo Tokyo Super Hydrator Losion: Losion sa tri tipa hijaluronske kiselina koji ima kultni status – ne bez razloga. Labo Cosprophar Fillerina 12HA Intenzivni tretman sa čak 12 tipova hijaluronske kiseline različite molekularne mase.
4. Niacinamid
Nema mnogo skincare sastojaka koji mogu da se pohvale atributom “sve-u-jedan”, ali niacinamid (oblik vitamina B3) blizu je tome. Dermatolozi i stručnjaci za negu kože pripisuju mu efekte posvetljavanja kože, ublažavanja vidljivosti pora, poboljšanja teksture kože, smirivanja upalnih procesa i još mnogo toga. Niacinamid osim toga može biti dobra opcija za one sa osetljivom kožom koji ne tolerišu jače better-aging sastojke, kao što su visokokvalitetni vitamin C i retinoidi.
Proizvodi koje smo isprobali CLARINS Multi-Active Jour SPF15 [Niacinamide + Sea Holly Extract]: Cilja prve znake starenja. LA ROCHE-POSAY Mela B3 Serum: Namenjen je ublažavanju svih vrsta hiperpigmentacije. Sadrži 10% niacinamida i patentirani molekul Melasyl™.
5. Vitamin C
Dovoljno je da ste pročitali jedan jedini članak o najkorisnijim sastojcima u nezi kože i sigurni smo da znate da je jedan od njih vitamin C. Ovaj omiljeni antioksidans posvetljuje i ujednačava ten, deluje protiv tamnih fleka i ožiljaka od akni i pomaže u sprečavanju finih linija i bora stimulišući kolagen. Osim toga, kada se nanosi u kombinaciji sa kremom za sunčanje (naravno, pre nje) pruža vrhunsku zaštitu od slobodnih radikala izazvanih UV oštećenjima.
Proizvodi koje smo isprobali SOFI Serum za lice — vitamin C + hijaluronska kiselina: Nežan serum sa vitaminom C koji ujedno i hidrira kožu. THE ORDINARY Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%: Veoma snažna suspenzija sa vitaminom C – nije za osetljivu kožu.
Uvodna fotografija: Canva