Kako mača utiče na zdravlje i izgled kože + recepti za tri maske za lice

U nizu prirodnih sastojaka koji su se pokazali kao vrlo korisni u nezi kože – kako iznutra, tako i spolja – mača se ističe kao jedan od najefikasnijih. U nastavku pročitajte kojih deset zdravstvenih prednosti poseduje ova vrsta zelenog čaja, te potražite recept za maske za lice sa ovim antioksidansom.

Prema brojnim istraživanjima, mača poseduje značajna svojstva za poboljšanje zdravlja i izgleda kože kada se redovno konzumira, te primenjuje lokalno, pomažući u rešavanju različitih stanja – od uklanjanja mitesera i toksina, do usporavanja procesa starenja kože. Reč je o vrsti japanskog zelenog čaja, koji sadrži veliku količinu antioksidanasa, a najčešće se upotrebljava u praškastoj formi.

Neverovatne prednosti mača praha za zdravlje kože

#1 Ublažava vidljivost akni

Ukoliko imate osetljivu kožu, sklonu crvenilu i aknama, isprobajte maču. Mača poseduje moćna antiinflamatorna, antioksidativna, pa čak i antikancerogena svojstva, pomažući u borbi sa bakterijama, koje izazivaju iritaciju ili oštećenje kože.

#2 Smanjuje vidljivost strija

Sve je više istraživanja koja potvrđuju da lokalno nanošenje mača zelenog čaja i njegova redovna konzumacija mogu pomoći u rešavanju strija, zahvaljujući antiinflamatornim svojstvima i moćnim antioksidansima. Ovo se posebno odnosi na strije koje nastaju sa godinama.

#3 Može poslužiti kao efikasan tretman protiv celulita

Zahvaljujući snažnim detoksikacijskim svojstvima, mača u prahu važi za jedan od najefikasnijih prirodnih lekova za brobu sa celulitom i nakupljenim mastima na neželjenim mestima. Kako? Ne samo da poboljšava metaboličke aktivnosti i sagorevanje masti, ova vrsta zelenog čaja stimuliše cirkulaciju krvi, te suzbija zadržavanje tečnosti – što naposletku pomaže u ,,razbijanju“ celulita.

#4 Detoksikuje masnu kožu

Zahvaljujući detoksikacijskim i antimikrobnim svojstvima, mača može poslužiti osobama sa masnom kožom kao odličan dodatak rutini nege. Dakle, ako imate masnu ili kombinovanu kožu, polifenoli u mači mogu pomoći u razbijanju bakterijskih membrana, kao i u rešavanju sistemske bakterijske upale. Osim toga, ovaj zeleni čaj sadrži vitamine E i B2 — dva hranljiva sastojka koja pozitivno utiču na zdravlje kože.

#5 Revitalizuje kožu

Naučne studije sugerišu da antioksidans epigalokatehin galat (EGCG), kojeg u mači ima u visokim koncentracijama, deluje na reaktivaciju procesa reprodukcije ćelija kože – efikasno pružajući ,,dosadnoj“ koži zdraviji sjaj.

#6 Pomaže u popravljanju oštećene kože koja stari

Mača može pomoći u usporavanju procesa starenja kože, što je čini idealnim sastojkom u  better-aging linijama za negu. Ova vrsta zelenog čaja stimuliše proizvodnju kolagena i elastina unutar nivoa dermisa kože.

#7 Štiti od UV zraka i zagađenja

Budući da sadrži od tri do deset puta više antioksidanasa nego običan zeleni čaj, mača je naročito efikasna u zaštiti, smirivanju i pročišćavanju kože. Bogat katehinima, ovaj zeleni prah smanjuje oštećenja izazvana različitim stresorima iz okoline, uključujući UV zrake i zagađenje.

#8 Rešava problem uraslih dlaka

Lokalna primena mača praha može pomoći u ublažavanju infekcije grudvica uraslih vlasi duž bikini linije i pazuha. Takođe može olabaviti čep koji blokira folikul dlake, što olakšava uklanjanje ,,zarobljene“ dlake.

#9 Smanjuje melazme i druge oblike hiperpigmentacije

Pojedini kozmetički proizvodi namenjeni ublažavanju vidljivosti melazme – vrste hiprepigmentacije koja se javlja kod žena, naročito tokom trudnoće – sadrže mača zeleni prah.

#10 Pomaže u smirivanju psorijaze

Imajući u vidu brojne studije o mači, naučnici sugerišu da polifenolna jedinjenja u ovoj vrsti zelenog čaja mogu biti korisna u lečenju psorijaze. Reč je o autoimunoj bolesti u kojoj imunološki sistem organizma napada kožu, a manifestuje se neprijatnim svrabom i crvenilom.

Recepti za maske za lice sa mačom

Sve je više homemade recepata za hidratantne kreme, tonike, serume i maske za lice koje sadrže ovaj moćan sastojak. Mi vam predstavljamo recepte za tri maske za negu kože lica, namenjene specifičnim kožnim tegobama.

#1 MASKA OD MAČE I KOKOSOVOG ULJA ZA NEGU SUVE KOŽU LICA

Sastojci:

  • 1 kašičica mače u prahu 
  • 1 kašika kokosovog ulja

Priprema: U manjoj posudi pomešajte maču u prahu i kokosovo ulje, te mešajte dok se sastojci ne sjedine. Dobijenu smesu nanesite na lice, fokusirajući se na suva područja. Ostavite smesu da deluje 15-20 minuta, a zatim je isperite toplom vodom. Ova maska dubinski hidrira i neguje suvu kožu, čineći je mekom i podatnom.

#2 MASKA OD MAČE I MEDA ZA UKLANJANJE MITISERA

Sastojci:

  • 1 kašičica mača čaja u prahu
  • 1 kašika sirovog meda
  • 1 kašičica limunovog soka (opciono)

Priprema: Pomešajte mača zeleni čaj u prahu, med i limunov sok u posudi, te dobro promešajte. Dobijenu smesu nanesite na lice, koncentrišući se na područja sklona miteserima. Ostavite smesu da deluje 15 minuta, a zatim je isperite mlakom vodom. Ova maska pomaže u otčepljivanju pora, uklanjanju nečistoća i smanjenju pojave mitesera.

#3 MASKA OD MAČE I KRASTAVCA ZA NEGU OSETLJIVE KOŽE LICA

Sastojci:

  • 1 kašičica mača čaja u prahu
  • 2 kašike pasiranog krastavca
  • 1 kašika običnog jogurta (opciono)

Priprema: U manjoj posudi pomešajte mača prah i pasirani krastavac, te mešajte dok se sastojci u potpunosti ne sjedine. Ukoliko želite dodatna umirujuća svojstva, dodajte jogurt. Dobijenu smesu nanesite na lice i ostavite da odstoji 15-20 minuta. Isperite je hladnom vodom. Ova maska pomaže da se umiri i hidrira osetljiva koža uz nežan piling.

Foto: kaboompics.com, pexels.com

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

ulje kanole
Nega

Da li je ulje kanole bezbedno za kožu?

Dermoreksija
Nega

Šta je dermoreksija? Odgovor na ovo pitanje dala nam je specijalistkinja dermatovenerologije dr Jovana Pešić

nege kože
Nega

Ovo je ključni korak u režimu nege kože na prelazu iz jesenje u zimsku sezonu…

acuskinlift
Intervju

Holistička nega: Dr John Tsagaris predstavlja Acuskinlift metodu – prirodni „fejslifting” koji obožava i Penelope Cruz

podočnjaci
Nega

Podočnjaci: Različiti tipovi tamnih krugova oko očiju i kako ih ublažiti

jantarna kiselina
Nega

Jantarna kiselina sjajan je saveznik za hidriranu, glatku i ujednačenu kožu