Ovaj sedmodnevni beauty detox, kako sam ga sama nazvala, pomoći će vam da osvežite telo, a naročito kožu, te popravite raspoloženje i podignete nivo energije. Ne može da škodi!
Bez obzira na to što nisam nutricionistkinja, sticajem okolnositi, naučila sam mnogo o detoksikaciji organizma. Zapravo, bavila sam se ovom temom godinama unazad, pročitala bezbroj istraživanja, razgovarala s brojnim stručnjacima i zaključila jednu stvar – nijedan detox program neće vam rešiti zdravstveni ili problem neke druge prirode, no odlična je polazna tačka za promene koje želite da implementirate u svakodevni život. Shodno tome, odlučila sam da primenim sedmodnevni protokol, koji sam pronašla u jednom australijskom magazinu. Ovaj, uslovno rečeno, program sastoji se od saveta za ishranu i onih koji se odnose na skincare rituale, na koje često zaboravljamo. Odmah da napomenem: nije u pitanju nikakva ekstremna praksa, nego je reč o jednostavnim preporukama, koje nam – ukoliko ih kontinuirano primenjujemo – mogu doneti određene rezultate. Kontinuitet je ključan!
Šta je detoksikacija organizma?
Pre nego što pređemo na konkretne savete, važno je da razjasnimo šta se zapravo podrazumeva pod detoksikacijom organizma. Reč je o prirodnom procesu koji naše telo praktikuje mimo naše volje. Dakle, kao što već znate – detoksikacija je uklanjanje štetnih materija iz tela, koje uglavnom vrše jetra i bubrezi. Prema navodima u magazinu ,,Journal of Inherited Metabolic Disease“, jetra je centralni organ u ovom procesu, dok je glutation primarni molekul odgovoran za detoksikaciju. Ponekad se naziva „glavnim antioksidansom“, jer je najzastupljeniji antioksidans u telu i ima sposobnost da se regeneriše.
Najjednostavnije (laički) rečeno detoksikacija u jetri odvija se u dve faze. Tokom prve, grupa enzima pretvara štetne supstance u manje toksična jedinjenja, koja se, u drugoj fazi, neutralizuju i uklanjaju iz tela putem urina i stolice. Limfni sistem takođe pomaže telu u oslobađanju od tokisna, otpada i drugih neželjenih materija. Ono u čemu se naučna zajednica slaže jeste da dijete za detoksikaciju i čišćenje organizma ne funkcionišu. Prema pregledu studija objavljenom u magazinu ,,Journal of Human Nutrition and Dietetics“, postoji vrlo malo kliničkih dokaza da detox programi mogu ispuniti svoja obećanja. Međutim, pojedine studije pokazale su da određena jedinjenja u hrani mogu da podstaknu procese detoksikacije jetre, te shodno tome uvođenje određenih namirnica u ishranu može da nam pomogne u održavanju optimalnog zdravlja. Osim toga, važno je izbegavati namirnice koje opterećuju jetru, te usporavaju njen rad, poput brze, procesovane, te masne hrane i slično.
Šta je detoksikacija kože?
Kada govorimo o detoksikaciji kože, mislimo na sve ono što možemo učiniti na samoj površini kože, kako bismo je zaštitili od spoljnih uticaja. Iz perspektive medicine detoksikacija – u smislu uklanjanja toksina iz kože – nije moguća. Dakle, nije moguće izvršiti detoksikaciju kože, jer toksini ne mogu napustiti telo kroz kožu. Zapravo, usvajanjem pravilne rutine nege možete sprečiti oštećenja, te ukloniti mrtve ćelije kože, kako bi ona bila zdrava i blistava.
Ako uzmete ove činjenice u obzir, jasno vam je da ovaj protokol za beauty detox ne može učiniti čuda, ali i te kako može imati pozitivan efekat na vaše sveukupno zdravlje i izgled. Važno je samo da ove navike redovno praktikujete, a rezultati će doći.
Sedmodevni beauty detox protokol
PRVI DAN
Hrana: Napravite sok ili smuti od različitog zelenog povrća, poput krastavca, celera, kelja, spanaća, nane i avokada. Spanać sadrži vitamin A, koji pomaže koži da ostane hidrirana, dok je avokado bogat masnim kiselinama koje učvršćuju kožu.
Nega: Započnite dan suvim četkanjem tela. Ova praksa stimuliše cirkulaciju, čisti limfni sistem, te pomaže u borbi sa celulitom.
DRUGI DAN
Hrana: Zamenite jutarnju kafu matcha (mača) čajem. Ne samo da ćete na ovaj način smanjiti unos kofeina (i mača ga sadrži, ali u manjim količinama), nego ćete snabdeti organizam antioksidansima, koji neutrališu štetni uticaj slobodnih radikala. Time, pozitivno utičete i na zdravlje, te izgled kože.
Nega: Počnite da koristite potpuno prirodan dezodorans, bez aluminijuma i hemikalija, napravljen od najboljih organskih sastojaka.
TREĆI DAN
Hrana: Jedite samo hranu biljnog porekla. Umesto proteina iz mesa, u ishranu uključite mahunarke po izboru, te jedite mnogo povrća i voća.
Nega: Natopljene kesice biljnog čaja stavite u frižider na najmanje pola sata, te ih nakon toga aplicirajte na oči i ostavite da stoje oko 20 minuta. Na taj način smanjićete nadutost oko očiju i podočnjake.
ČETVRTI DAN
Hrana: Započnite dan mlakom vodom s limunom, kako biste stimulisali rad jetre. Osim toga, ne zaboravite da svakog dana popijete najmanje 8 čaša vode.
Nega: Investirajte u teglu ekstradevičanskog kokosovog ulja i koristite ga kao DIY masku za kosu. Nanesite ulje na kosu, te ga ostavite da deluje 15-20 minuta, a zatim ga isperite i operite kosu šamponom kao i obično.
PETI DAN
Hrana: Petog dana jedite samo sirovu hranu, poput voća, povrća, orašastih plodova i semenki. Trudite se da sami napravite svaki svoj obrok.
Nega: Očistite četkice za šminku. Prljave četke i sunđeri sadrže bakterije koje se mogu proširiti na lice svaki put kada ih koristite, uzrokujući mitisere, fleke i mrlje.
ŠESTI DAN
Hrana: U potpunosti isključite iz ishrane procesovane i industrijski preprađene namirnice – naročito one koje sadrže šećer.
Nega: Napravite potpuno prirodnu masku za lice od avokada, meda i kokosovog ulja, kako biste osvežili i hidrirali kožu.
SEDMI DAN
Hrana: Pokušajte da žvaćete svaki zalogaj hrane od 10 do 12 puta pre gutanja. Na taj način poboljšaćete varenje (koje počinje u ustima), te bolje osvestiti trenutak sitosti.
Nega: Proverite rok trajanja proizvoda za negu kože i bacite sve one čija je tekstura drugačija, te one koji čudno mirišu.
Foto: Instagram @wolfiecindy; Izvor: ncbi.nlm.nih.gov