Određeni vitaminski suplementi i kofein zaista nisu dobra kombinacija!
Šolja čaja/kafe omiljeni je jutarnji ritual mnogima. To je i pogodan trenutak za unos vitaminskih suplemenata. Ipak, ispostavilo se da piće s kojim ih konzumirate značajn utiče na benefite koje vitaminski suplementi osiguravaju vašem telu. Iako se oslanjamo na kofein zarad podizanja energije, on može značajno da utiče na to u kojoj meri će telo apsorbovati određene vitamine i minerale. U nastavku vam otkrivamo koje suplemenate definitivno ne bi trebalo da uzimate uz čaj/kafu.
Gvožđe
Gvožđe je neophodno za stvaranje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji doprinosi prenošenju kiseonika iz pluća u ostatak tela. Ono ima ključnu ulogu u proizvodnji energije, sintezi hormona, jačanju imunog sistema, pa čak i neurološkom razvoju.
Žene koje izgube mnogo krvi tokom mesečnog ciklusa imaju veći rizik od anemije zbog nedostatka gvožđa, usled čega će možda i biti primorane da uzimaju suplemente. Problem je u tome što kofein može da inhibira apsorpciju suplemenata gvožđa, dok isto važi i za gvožđe u vašoj hrani, kažu eksperti. Studije su pokazale da unos kafe i čaja takođe može da inhibira gvožđe iz hrane, te je – ukoliko ste anemični, trudni i radite na podizanju njegovog nivoa – izuzetno važno da obratite pažnju na to.
Nekoliko studija otkrilo je da polifenoli, posebno tanini, takođe mogu da pokvare stvar. U suštini, ova biljna jedinjenja, koja se nalaze u čaju i kafi, vezuju se za gvožđe tokom varenja, smanjujući količinu koju vaše telo apsorbuje. Prelazak na čaj/kafu bez kofeina, nažalost, nije rešenje, budući da su polifenoli i dalje prisutni.
Vitamin D
Naučnici su otkrili da vitamin D utiče na preko 200 gena u našem telu. On održava imuni sistem zdravim, reguliše rad polnih hormona i neophodan je telu da bi moglo da apsorbuje kalcijum kako bi se ojačali kosti i zubi. Takođe, ključan je za regulisanje sna. Nizak nivo vitamina D povećava rizik od poteškoća sa spavanjem, uključujući kraće trajanje sna, češća noćna buđenja i otežano tonjenje u san. Određene studije pokazale su da možemo doživeti smanjenje ekspresije receptora vitamina D izazvano kofeinom, što će rezultirati nižim nivoima kod onih koji konzumiraju više kofeina. Takođe, i da kofein smanjuje ekspresiju receptora za vitamin D na osteoblastima – ćelijama koštanog tkiva.

Vitamin C, vitamini B i magnezijum
Nema mnogo toga što vitamin C ne može da učini. Pomaže telu da proizvodi kolagen, koji je jedan od najvažnijih gradivnih elemenata kostiju, mišića, tetiva, ligamenata i kože. On doprinosi zarastanju rana i snažan je antioksidans, koji štiti DNK tela od oštećenja prouzrokovanih dejstvom slobodnih radikala.
Vitamini B pomažu ćelijama tela (koža, krv i moždane ćelije) da razviju i pretvaraju hranu u energiju. Iako imaju veoma različite funkcije, vitamini B grupe (tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina, piridoksin, biotin, folat i kobalamin) i vitamin C klasifikovani su kao vitamini rastvorljivi u vodi, što znači da vaše telo ne može da ih skladišti tako da se lako gube putem urina. S obzirom na to da je kofein stimulans, on takođe pospešuje proizvodnju urina, tako da se određeni vitamini i minerali ne apsorbuju tako dobro pre nego što se isperu.
Kofein ima sličan efekat na elektrolite, kao što je magnezijum, koji doprinosi metabolizmu masti, ugljenih hidrata, nukleinskih kiselina, zdravoj funkciji srca, mišića…
Kako zapravo treba da uzimamo vitaminske suplemente?
Najbolje ih je uzimati sa čašom vode. Ako ste ljubitelj kafe, stručnjaci preporučuju da ih uzmete 30 minuta pre ili posle kofeina. Izuzetak je gvožđe. U tom slučaju, neophodno je da sačekate sat do dva nakon konzumiranja kafe ili čaja. Potrudite se da dopunite ovaj ritual sokom od pomorandže budući da vitamin C doprinosi boljoj apsorpciji gvožđa. Takođe, nivoe magnezijuma i kalijuma možete dopuniti dodavanjem elektrolita u čašu vode.
Video i foto: Instagram/@sezane, Pexels