Ako ste u potrazi za proizvodom za zaštitu od sunca koji sadrži efikasne i bezbedne sastojke za vas i/ili za čitavu porodicu (uključujući i mališane), možda ste više puta naišli na ovaj termin. Ali šta znači ne-nano ili (eng.) non-nano?
Ova odrednica obično se nalazi na pakovanjima tzv. mineralnih krema za sunčanje, koje kao filtere sadrže cink oksid ili titanijum dioksid. U pitanju su mineralni blokatori sunčevih zraka, a mogu doći u formi sitnijih (nano) ili krupnijih (ne-nano) čestica.
Ali, hajde da ipak krenemo od samog početka: Zbog čega su uopšte u sastav naše kozmetike počele da se dodaju supstance u formi nanočestica ?
Šta su nanočestice?
Kao što sam naziv kaže, u pitanju su izuzetno male čestice neke supstance. U slučaju proizvoda za zaštitu od sunca, pod nanočesticama smatraju se one sitnije od 100 nanometara. Da bismo vam to slikovito dočarali, nanometar je 1.000 puta manji od jedne vlasi kose.
U kontekstu zaštite od sunčevog zračenja govorimo o nanočesticama cink oksida i titanijum dioksida, najčešćih filtera u mineralnim kremama za sunčanje. Dakle, ta jedinjenja se razlažu na ultrasitne čestice pre nego što se dodaju u proizvode za negu.
Nanočestice su se prvi put pojavile u mineralnim kremama za sunčanje još 1980-ih, ali nisu bile u široj upotrebi sve do 1990-ih. Danas se podrazumeva da mineralne kreme za sunčanje sa cink oksidom i/ili titanijum dioksidom sadrže čestice nano veličine. Izuzetak je ako na pakovanju drugačije naznačeno, tj. ako stoji oznaka non-nano ili ne-nano.
Bez vidljivog traga
Zbog čega se nanočestice uopšte koriste u mineralnim proizvodima za sunčanje? Kad kažemo mineralne kreme, verujemo da je većini prva asocijacija beli trag na koži koji je teško razmazati – a upravo je on povod za dodavanje nanočestica u sastav ovih proizvoda.
Da bi nam sve bilo jasnije, neophodno je da razumemo na koji način deluju fliteri u mineralnim kremama za sunčanje. Mineralne kreme nakon nanošenja ostaju na površini kože. Ne upijaju se, kao što je to slučaj pri upotrebi hemijskih sredstava za zaštitu od sunca, a štite nas tako što odbijaju sunčevo zračenje. (Više o mineralnim i hemijskim kremama za sunčanje pročitajte ovde.)
Kada biramo mineralnu kremu za sunčanje, imamo dve mogućnosti: sa nanočesticama ili bez, a razlika je uglavnom na prvi pogled primetna na koži.
U svom redovnom obliku, koji nije nano veličine, cink oksid i titanijum dioksid ostavljaju vidljiv, neprozirni beli film preko kože. Ali, kada se ovi mineralni filteri razlože na nanočestice, krema se mnogo lakše utrljava u kožu i ne ostavlja beli trag. Ultrasitne nanočestice čine kremu za sunčanje manje vidljivom, a jednako efikasnom što se tiče zaštite.
Koje su potencijalne opasnosti nanočestica
S druge strane, ukoliko su čestice isuviše sitne, one mogu prodreti u kožu i završiti u krvotoku. Osim toga, drugi minus: ako planirate da uživate u danu na plaži, nanočestice takođe mogu negativno uticati na morske ekosisteme.
Relevantnih istraživanja o eventualnim opasnostima koje nanočestice mogu imati po našu kožu, zdravlje i životnu sredinu još uvek nema dovoljno. Ali, u međuvremenu, dok ne stignu definitivni rezultati naučnih studija, zašto ne bismo, makar u određenim situacijama, preferirali ne-nano proizvode? Ne-nano čestice su prevelike da bi ih naša koža apsorbovala, što ih čini bezbednim za nas, ali i za osetljivu kožu naših mališana.
I još jedan detalj: Ukoliko koristite mineralne proizvode za zaštitu od sunca sa nanočesticama – neka oni NE BUDU u formi spreja sa raspršivačem, jer su istraživanja pokazala da mineralni filteri (posebno titanijum dioksid) mogu biti opasni u nano formi ukoliko se udišu.
Zaključak
Još jednom ćemo ponoviti: najvažnije je KORISTITI ZAŠTITU od štetnog sunčevog zračenja, bilo da se opredelite za hemijsku ili mineralnu (nano ili ne-nano).
Na primer, možda ćete se, kada krenete u kancelariju, opredeliti za hemijski filer u vašoj omiljenoj kremi za lice (jer ne masti kožu i ne ostavlja beli trag). Ali, na plaži, kada zaštitnu kremu nanosite u velikoj količini preko kompletne kože tela, možda ćete ipak izabrati ne-nano mineralni filter, koji ne prodire u kožu.
Uostalom, s obzirom na to da svaka opcija kada su proizvodi za sunčanje u pitanju ima svoje prednosti i mane (na primer, za mnoge hemijske filtere sumnja se da su hormonski ometači tj. endokrini disruptori), možda nije loša ideja da u različitim situacijama koristimo kreme različitog tipa. Naravno, izbor je na vama, ali važno je da raspolažete svim činjenicama, a upravo je to misija platforme BeautyDesk.rs.
Pregled mineralnih krema za sunčanje pronaći ćete ovde.
Izvori: What Are Nanoparticles in Sunscreen; Titanium Dioxide Nanoparticles: a Risk for Human Health?; Characterizing Titanium Dioxide and Zinc Oxide Nanoparticles in Sunscreen Spray; Long-term exposure to commercially available sunscreens containing nanoparticles of TiO2 and ZnO revealed no biological impact in a hairless mouse model