SPF konturisanje: Oprez – ovaj viralni beauty trend može oštetiti vašu kožu!

SPF konturisanje, viralni trend na TikToku, obećava „prirodno konturisani“ izgled lica – bez šminke. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovaj metod vašoj koži može naneti ozbiljnu štetu, uključujući prevremenu pojavu znakova starenja i povećan rizik od raka kože. Evo šta obavezno morate znati!

Priznajemo: Kada su u pitanju make-up trikovi i novi beauty trendovi, TikTok nam je jedna od omiljenih platformi. Ne znamo ni same koliko smo vremena potrošile na kratke video zapise sa raznoraznim savetima i trikovima – uključujući i one koji stižu od dermatologa, plastičnih hirurga, čuvenih makeup umetnica/ka i beauty urednica/ka, a naravno i one koje su osmislile ljubiteljke mejkapa i influenserke. Ali oprez: na svaki koristan savet koji nam stigne sa TikToka, tu je najmanje 10 onih koji su u najmanju ruku sumnjivi, a često i vrlo opasni. Jedan od njih: SPF konturisanje.

Ako ste viđali klipove sa neobično namazanom kremom za sunčanje, nalik na masku, onda znate o čemu pričamo.

SPF konturisanje zapravo podrazumeva nanošenje kreme za sunčanje u malim količinama na odabrana područja lica, a zatim izlaganje suncu, kako bi se postigao “prirodno konturisan izgled”. Koristeći kremu za sunčanje kao hajlajter, fanovi SPF konturisanja stvaraju tamnije, bronzane konture (u prevodu: izgorele od sunca) u odnosu na svetlija područja lica (čitaj: ona koja nisu izgorela). Cilj: Da tokom leta imaju konturisan izgled, bez potrebe za nanošenjem mejkapa.

Ali, da li je to dobra ideja? Prvo i najvažnije: Da li je ova metoda bezbedna (čak i ako se prvo na čitavo lice nanese SPF 30, a zatim na “osvetljena” područja SPF 50+)? I da li zaista “radi”? Smatramo da je važno znati odgovore na ta pitanja pre nego što uopšte pomislite da biste mogli da probate!

Šta je SPF konturisanje?

SPF konturisanje podrazumeva strateško nanošenje kreme za sunčanje, kako bi nastala područja tamnije (preplanule) i svetlije površine kože. TikTokerke ovaj trik najčešće koriste za konturisanje lica, ali i drugih delova tela, poput trbušnih mišića.

Krema za sunčanje sa SPF 30 ili nižim nanosi se na područja na kojima se prilikom šminkanja obično koristi bronzer, dopuštajući tim delovima kože da potamne. (Naravno, ima onih koje odluče da uopšte ne nanose kremu za sunčanje tokom ovog prvog koraka – treba li uopšte naglašavati koliko je to štetno za kožu?!) Zatim, kako bi se dobio efekat konturisanja, krema za sunčanje s višim SPF-om nanosi se tamo gde se obično nanosi korektor ili hajlajter, kako bi ta područja, nakon boravka na suncu, ostala svetlija. Ideja je da linije preplanulosti stvore prirodno konturisan izgled lica – bez korišćenja šminke.

Da li je SPF konturisanje bezbedno?

Dermatolozi nisu nimalo oduševljeni idejom izlaganja bilo kog dela lica suncu sa ciljem da bi ono potamnelo. UV zraci izazivaju oštećenja kože, uključujući stvaranje bora, sunčanih pega i – najopasnije od svega – mogu dovesti do raka kože.

Uobičajena je zabluda da preplanula koža pomaže u sprečavanju opekotina od sunca, te da će potamnelost sprečiti i druge štetne efekte sunca. Kao beauty urednice, mnogo puta smo, u različitim prilikama, od dermatologa čule sledeće upozorenje: Svako tamnjenje kože jeste njeno oštećenje! Broznani ten ukazuje na to da je vaša DNK oštećena. Područja koja potamne biće sklonija fotostarenju i izložena su većem riziku od raka kože.

TikTokerke kod kojih smo zapazili trend SPF konturisanja najčešće nanose sloj proizvoda sa SPF 30 na celo lice. Tehnički, to ispunjava minimalnu preporuku dermatologa kada je u pitanju nanošenje SPF-a. Dakle, ako se na celom licu koristi krema za sunčanje SPF 30, da li dermatolozi odobravaju ovaj trend? Ukratko: Većina dermatologa i dalje je protiv. „Korišćenje nižeg SPF-a svakako je bolje nego ništa“, odgovara na to pitanje dermatološkinja dr Sheilagh Maguiness za magazin Allure. „Međutim, pravilno korišćenje SPF-a podrazumeva da se zaštitite od tamnjenja. Ako potamnite, to znači da niste pravilno koristili SPF, što znači da ćete ipak doći do fotooštećenja“, a to, kao što smo više puta pomenuli, može dovesti do pojave bora, sunčanih pega, pa čak i raka kože.

Dodatni problem kada je ovaj trend u pitanju jeste ponovno nanošenje kreme za sunčanje, kada njeno dejstvo prestane. Nije nimalo jednostavno namazati je ponovo, po ovako kompleksom sistemu, na identična područja kože na koja ste je naneli prethodni put.

Da podsetimo, krema za sunčanje treba da se obnovi svaka dva sata dok ste izloženi suncu, pa i češće ukoliko se znojite ili plivate.

Da li se SPF konturisanjem postiže željeni efekat?

Ako opasnosti od sunca nisu dovoljne da vas odvrate od isprobavanja ovog trenda, možda će vam pomoći mišljenje šminkerke Hillary Clark, koja je za Allure rekla: „Verovatnoća postizanja efekta konturisanja je ‘nula do nikakva'“, kaže ona. „Ne možete kontrolisati način na koji će sunce pasti na vaše lice, jer to zavisi od doba dana, refleksije od vode i peska ako ste na plaži ili trotoara i zgrada kada ste u gradu. Neka područja lica sklonija razvoju melanina od drugih, tako da je postizanje željenog efekta konturisanja nemoguće.“

I, za kraj, može li se isti efekat postići proizvodima za samopotamnjivanje? Sada znamo da je SPF konturisanje definitivno veliko „ne“, ali postoji li način da ipak dobijete konturisani izgled bez šminke? „Nanesite proizvod za samopotamnjivanje na isti način kao što inače nanosite bronzer: istisnite malu količinu na paletu ili tanjirić i nanesite ga kosom četkicom za puder na kožu na područjima koja želite da konturišete“, objašnjava Hillary Clark. „Obavezno ublažite ivice kako bi se prirodno stopile, da ne biste završili sa oštrom linijom razgraničenja.“

Vredi probati. U svakom slučaju, mnogo je lakše od nanošenja različitih krema za sunčanje i, što je najvažnije, ne nosi rizik od melanoma i opekotina od sunca.

Fotografija: Viktoriia Harber via Pexels

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

kvercetin
Nega

Antioksidansi u kozmetici: Kvercetin

najpretraživaniji kozmetički sastojci
Nega

Najtraženiji kozmetički sastojci u 2024. godini su…

vazelin
Nega

Vazelin: Sastojak za blistavu kožu i punije usne

suva koža
Nega

Suva koža tokom zime: 10 strategija koje će vam pomoći da sprečite ovaj scenario

Kako da pripremite kožu za prazničnu sezonu
Nega

Kako da pripremite kožu za prazničnu sezonu

ozempic i koža
Nega

Kako Ozempic deluje na kožu: Na šta upozoravaju plastični hirurzi i dermatolozi