EU je zabranila proizvodnju, prodaju i upotrebu proizvoda sa šljokicama: Evo zbog čega se slažemo sa ovom odlukom

Proizvodnja, prodaja i upotreba preparata koji sadrže mikroplastiku, uključujući i one sa šljokicama, biće zabranjene u 27 država počevši od 15. oktobra 2023. godine.

Ova godina prilično je turbulentna za skincare i make-up industriju, naročito za kompanije u zemljama Evropske Unije. Nakon ,,zabrane“ retinola (ne brinite, retinol će i dalje biti prisutan u skincare proizvodima, samo u manjim koncentracijama), na udaru se našao glitter. Naime, Evropska unija zabranila je upotrebu plastičnih, nerastvorljivih čestica manjih od pet milimetara koje se ne mogu brzo razgraditi u životnoj sredini. Drugim rečima, niko više neće smeti da proizvodi preparate bazirane na mikroplastici, u koje – između ostalog – spada i šminka sa šljokicama. Ne čudi da je ova vest izazvala pravu pometnju, budući da se glitter koristi u proizvodnji deterdženata, kozmetike, šminke, odeće, aksesoara, igračaka i dr.

O čemu je zapravo reč?

Bez obzira na to što se sastoji od sitnih čestica, mikroplastici je potrebno više od jednog veka da se razgradi. U međuvremenu, postaje deo ishrane mnogih životinja koje žive u vodenim sredinama. Na taj način ove toksične čestice ulaze u ekosistem, a zahvaljujući svojoj veličini, šire se neverovatnom brzinom. Pronađene su u našem sistemu za varenje, plućima, krvi, pa čak i u majčinom mleku. 

Poslednjih godina učinjen je veliki napor da se podigne svest o mogućim posledicama upotrebe preparata i proizvoda koji ih sadrže. Međutim, to nije mnogo urodilo plodom. Evropska komisija došla je do zaključka da će ljudi kupovati proizvode sa mikroplastikom, dok god su oni dostupni na tržištu – što iz neznanja, što iz nemara. Upravo je to navelo Evropsku zajednicu da primeni oštrije mere, te uvede zabranu upotrebe ovih materijala.

Šta to znači za kozmetičku i make-up industriju?

Ova zabrana obuhvata pojedine kozmetičke i make-up proizvode u koje se mikroplastika dodaje u svrhu pilinga, teksture, mirisa i boje – što uključuje i šljokice. Za proizvode sa šljokicama nova pravila biće obavezujuća 20 dana nakon stupanja na snagu. Što se tiče ostale kozmetike, zabrana će nastupiti nakon perioda prilagođavanja od 4 do 12 godina.

Alternativa postoji

Mnoge kompanije godinama su u potrazi za opcijama koje se ne baziraju na plastici. Naučnici sa Univerziteta u Kembridžu 2021. napravili su alternativu – šljokice zasnovane na kristalima celuloze. Dizajnirane su da reflektuju svetlost, tako da stvaraju sjaj nalik na šljokice, ali bez upotrebe plastike. Mogu se dobiti od biljaka, algi i mineralnih pigmenata. I ono što je najvažnije – biorazgradive su. Osim toga, mnogo ih je lakše skinuti sa kože sapunom i vodom, nego šljokice koje smo do sada koristili.

Foto: Instagram @beautylit_, @kyliejenner

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

Make-Me-Blush-Bold-Blurring-Blush
Beauty Business

Predmet želje: YSL Beauty predstavlja rumenilo u prahu Make Me Blush Bold Blurring Blush

januarski beauty noviteti
Beauty Business

Januarski beauty noviteti: Osvežite svoju rutinu u 2025. godini

cell bioprint
Beauty Business

L’Oréal Grupa predstavlja revolucionarni uređaj koji može da predvidi potencijalne probleme s kožom pre nego što postanu vidljivi!

za žene u nauci
Beauty Business

Predstavljamo dobitnice nacionalnih priznanja ZA ŽENE U NAUCI za 2024. godinu

beauty business talks
Beauty Business

Koje teme je donela prva konferencija BEAUTY BUSINESS TALKS powered by Reviderm

NIVEA
Beauty Business

NIVEA donosi novu, unapređenu formulu za dubinsku i dugotrajnu hidrataciju kože tokom zime