Proizvodnja, prodaja i upotreba preparata koji sadrže mikroplastiku, uključujući i one sa šljokicama, biće zabranjene u 27 država počevši od 15. oktobra 2023. godine.
Ova godina prilično je turbulentna za skincare i make-up industriju, naročito za kompanije u zemljama Evropske Unije. Nakon ,,zabrane“ retinola (ne brinite, retinol će i dalje biti prisutan u skincare proizvodima, samo u manjim koncentracijama), na udaru se našao glitter. Naime, Evropska unija zabranila je upotrebu plastičnih, nerastvorljivih čestica manjih od pet milimetara koje se ne mogu brzo razgraditi u životnoj sredini. Drugim rečima, niko više neće smeti da proizvodi preparate bazirane na mikroplastici, u koje – između ostalog – spada i šminka sa šljokicama. Ne čudi da je ova vest izazvala pravu pometnju, budući da se glitter koristi u proizvodnji deterdženata, kozmetike, šminke, odeće, aksesoara, igračaka i dr.
O čemu je zapravo reč?
Bez obzira na to što se sastoji od sitnih čestica, mikroplastici je potrebno više od jednog veka da se razgradi. U međuvremenu, postaje deo ishrane mnogih životinja koje žive u vodenim sredinama. Na taj način ove toksične čestice ulaze u ekosistem, a zahvaljujući svojoj veličini, šire se neverovatnom brzinom. Pronađene su u našem sistemu za varenje, plućima, krvi, pa čak i u majčinom mleku.
Poslednjih godina učinjen je veliki napor da se podigne svest o mogućim posledicama upotrebe preparata i proizvoda koji ih sadrže. Međutim, to nije mnogo urodilo plodom. Evropska komisija došla je do zaključka da će ljudi kupovati proizvode sa mikroplastikom, dok god su oni dostupni na tržištu – što iz neznanja, što iz nemara. Upravo je to navelo Evropsku zajednicu da primeni oštrije mere, te uvede zabranu upotrebe ovih materijala.
Šta to znači za kozmetičku i make-up industriju?
Ova zabrana obuhvata pojedine kozmetičke i make-up proizvode u koje se mikroplastika dodaje u svrhu pilinga, teksture, mirisa i boje – što uključuje i šljokice. Za proizvode sa šljokicama nova pravila biće obavezujuća 20 dana nakon stupanja na snagu. Što se tiče ostale kozmetike, zabrana će nastupiti nakon perioda prilagođavanja od 4 do 12 godina.
Alternativa postoji
Mnoge kompanije godinama su u potrazi za opcijama koje se ne baziraju na plastici. Naučnici sa Univerziteta u Kembridžu 2021. napravili su alternativu – šljokice zasnovane na kristalima celuloze. Dizajnirane su da reflektuju svetlost, tako da stvaraju sjaj nalik na šljokice, ali bez upotrebe plastike. Mogu se dobiti od biljaka, algi i mineralnih pigmenata. I ono što je najvažnije – biorazgradive su. Osim toga, mnogo ih je lakše skinuti sa kože sapunom i vodom, nego šljokice koje smo do sada koristili.
Foto: Instagram @beautylit_, @kyliejenner