Kada je suva koža u pitanju, imajte na umu da je hladnoća, vetar, suv vazduh u prostorijama u kojima dugo boravimo mogu dodatno isušiti. Evo kako da sprečite taj scenario…
Usled hladnih vetrova napolju i suvog vazduha unutra, koža može pretrpeti veliku štetu. Iako se osetljivost kože može javiti u bilo koje doba godine, ona je naročito izražena između decembra i aprila. Hladan vazduh sadrži manje vlage, te je i suvlji. Uz to, centralno grejanje može dodatno da ga isuši, te i iscrpi vlagu iz kože i učini je sklonijom isušivanju i iritaciji. Posledično, suvoća može prouzrokovati slabljenje kožne barijere, te i ugroziti njenu sposobnost da štiti od agresora iz spoljašnje sredine i iritacija. Osim toga, može doći i do pojave ekcema, zapaljenskog stanje kože koje prouzrokuje svrab, osip, perutanje… Zato, ukoliko ste skloni ekcemu, imajte na umu da je ovo doba godine kada su te epizode znatno učestalije. Ipak, postoje nekoliko jednostavnih strategija koje mogu doprineti da suva koža tokom zime ne pretrpi veću štetu.
SUVA KOŽA: Kako joj pomoći da prezimi?
#1 Smanjite temperaturu vode pod tušem
Svi znamo koliko je sjajan osećaj, nakon ulaska u kuću, ušuškati se pod topao tuš. Ali, ako je voda previše topla, to će doneti više štete nego koristi. Vruća voda isušuje i iritira kožu, i može ugroziti njenu zaštitnu barijeru. Osim smanjenja temperature vode, preskočite i enrgično trljanje kože peškirom. Umesto toga, lagano njime potapkajte kožu, ostavljajući je blago vlažnom, a zatim – u roku od tri minuta – nanesite hidratantnu kremu. I nemojte štedeti na njoj!
#2 Ne preterujte sa retinolom i pilingom
AHA (alfa hidroksi kiseline), BHA (beta hidroksi kiseline) i retinoidi zlatni su standard kada je o sjajnom tenu reč. Međutim, oni mogu izazvati iritaciju ako se koriste na oslabljenoj koži ili se nanose prečesto i previše liberalno. Kad god je kožna barijera narušena, važno je da prestanete da koristite proizvode koji mogu da je isuše ili iziritiraju. Umesto toga, fokusirajte se na nežno čišćenje i obilno hidriranje. To ne znači da morate u potpunosti da izbacite ove aktivne supstance tokom hladnijih meseci, čak i ako ste skloni ekcemu, ali obavezno treba da obratite pažnju kako koža reaguje.
Ako primetite fleke koje se ljuspaju, peckanje, svrab ili crvenilo, prekinite sa uobičajenom rutinom nege i fokusirajte se na hidrataciju i popravljanje štete (čitajte: na nežne hidratantne kreme koje će ojačati kožnu barijeru) sve dok se vaša koža u potpunosti ne oporavi. Kada iznova počnete da koristite pilinge i retinol, činite to znatno ređe, i to u kombinaciji sa hidratantnim sastojcima (kao što su ceramidi, skvalan…) kako bi se smanjila osetljivost. Ukoliko je vašoj koži potreban nežniji piling u hladnom periodu godine, eksperi predlažu PHA (polihidroksi kiseline). One su manje intenzivne od AHA i pomažu u jačanju i hidrataciji kože, dok i dalje efikasno uklanjaju mrtve ćelije.
#3 Recite DA slojevitoj nezi kože!
Iako rutina nege kože u 12 koraka nije neophodna, praktikovanje višestrukog pristupa i ujutru i uveče često može doneti više koristi od nanošenja samo jedne guste kreme. Slojevita nega pomoći će vašoj koži da apsorbuje više aktivnih sastojaka i osiguraće bolje rezultate. Da biste bili sigurni da je svaki korak efikasan, stručnjaci preporučuju da počnete sa „najtanjim“ preparatom (poput tonika ili esencije) i napredujte do najgušće teksture (poput ulja ili balzama). To će doprineti boljoj apsorpciji i sprečiće blokiranje prodiranja aktivnih kozmetičkih sastojaka. Na primer, upotreba balzama ili masti može učiniti čuda za vašu kožu, ali ako ih prerano primenite, gusta tekstura sprečiće prodiranje aktivnih sastojaka koje bi vašoj koži trebalo da obezbede naredni beauty koraci.
#4 Stvorite zalihe balzama i masti
Jer, oni su superheroji zimske rutine nege kože! Nanošenje sloja više okluzivnog proizvoda na kraju režima nege može doprineti njegovom zadržavanju u koži. Okluzivni balzam sprečava transepidermalni gubitak vode (TEVL), odnosno njeno isparavanje iz kože tokom dana i noći, kao i manifestovanje suvoće. Umirujući gornji premaz može pomoći da voda i kozmetički sastojci ostanu „zarobljeni“ u koži, dok ujedno štiti njenu barijeru. Ako imate masnu kožu ili onu sklonu aknama, i sama pomisao na nanošenje gustog balzama izgleda kao recept za izbijanje novih akni. S tim u vezi, eksperti savetuju da se držite lakših tekstura, ali da ih češće nanosite kako biste osigurali optimalni nivo hidratacije.
#5 Ne zanemarujte večernju rutinu nege
Dok spavamo, naša koža nastoji da popravi štetu nastalu nakon dugog dana, usled neadekvatne zaštite od agresora, poput UV zraka i zagađenja. TEVL je najučestaliji noću, tako da večernja rutina nege bazirana na sastojcima za hidrataciju i jačanje može načiniti ogromnu razliku. Ukoliko je vaša koža baš suva, posegnite za bogatom noćnom maskom sa ši puterom i glicerinom, na primer. Takođe, koristite ovlaživač u spavaćoj sobi kako biste osigurali više vlage u vazduhu (samim tim i u vašoj koži) i zamenite svoju pamučnu jastučnicu onom svilenom – da biste ublažili trenje i iritaciju.
BD IZBOR
Foto: freepik.com, PR