Suva i/ili dehidrirana koža: Kako da znate sa čim se suočavate?

Suva i dehidrirana koža različiti su pojmovi.

Suva i dehidrirana koža dve su stvari. Iako istovremeno možete imati i suvu i dehidriranu kožu, one su veoma različite i zaista je važno da otklonite dilemu budući da možda koristite proizvode za suvu kožu, a da je ona zapravo dehidrirana (ili obrnuto), što može prouzrokovati dodatnu štetu. Povrh svega, ukoliko niste sigurni koji je vaš tip kože, stvari mogu postati još komplikovanije. Tek sad ste zbunjeni? Bez brige, u nastavku razlažemo ključne činjenice kada je o suvoj i dehidriranoj koži reč.

Suva i dehidrirana koža: Kako ih razlikovati?

Suva koža je tip kože, trajno stanje uzrokovano nedostatak prirodnih ulja. Budući da proizvodi manje sebuma, suvoj koži nedostaju lipidi koji su joj potrebni kako bi zadržala vlagu, te izgradila zaštitnu barijeru. Dakle, ovo nije privremeno stanje, već se smatra trajnim tipom kože.

Dehidrirana koža se ne može smatrati tipom kože, već privremenim stanjem koje karakteriše nedostatak vode u epidermisu, a koje možete iskusiti u bilo kom trenutku. Reč je o problemu koji može pogoditi sve polove i tipove kože – čak i masna i kombinovana koža mogu biti dehidrirane.

Glavni uzroci suve i dehidrirane kože

Kao što smo već pomenuli, suva koža je uzrokovana gubitkom vode i lipida zbog problema sa kožnom barijerom, usled čega koža gubi više vode nego inače, te postaje dehidrirana. Stanje suve koža može se pogoršati usled upotrebe neadekvatnih kozmetičkih preparata. Isto tako, i ne praktikovanje nege kože može imati veliki uticaj na njeno zdravlje. Pored toga, hormonske promene takođe mogu izazvati pustoš na koži. Genetika takođe igra važnu ulogu – neki ljudi su naprosto skloniji pojavi suvoće.

Dehidrirana koža je uzrokovana uticajima i unutrašnjih i spoljašnjih faktora, kao što su oni iz spoljašnje sredine (vetar, hladnoća, UV zraci…), eksterni faktori (pušenje, alkohol) i oni emocionalni (stres, umor). Osim toga, i grubi kozmetički sastojci mogu uzrokovati ovaj problem.

Najčešći simptomi suve i dehidrirane kože

Najčešći simptomi suve kože su svrab, nelagodnost, perutanje, hrapavost… Ona je izuzetno sklona iritaciji, čak i usled korišćenja najnežnijih proizvoda.

S druge strane, eksperti naglašavaju da se dehidriratacija kože ispoljava pojavom osećaj nelagodnost, zatezanja i gubitkom sjaja. Jednostavan način da proverite da li je vaša koža dehidrirana jeste da uradite „test štipanjem“. Stisnite malu količinu kože između dva prsta i procenite koliko je vremena potrebno da se ona vrati na svoje mesto. Ako se to desi brzo, najverovatnije je da se ne radi o dehidrirataciji.

Svakako, najsigurnije je da se konsultujete sa dematologom koji će proveriti vaš tip kože i pomoći vam da utvrdite i eliminišete potencijalne uzroke dehidratacije, te nadoknadite izgubljenu vlagu.

Smernice za tretman suve i dehidrirane kože potražite OVDE.

Foto: Instagram/@bydidem

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

kvercetin
Nega

Antioksidansi u kozmetici: Kvercetin

najpretraživaniji kozmetički sastojci
Nega

Najtraženiji kozmetički sastojci u 2024. godini su…

vazelin
Nega

Vazelin: Sastojak za blistavu kožu i punije usne

suva koža
Nega

Suva koža tokom zime: 10 strategija koje će vam pomoći da sprečite ovaj scenario

Kako da pripremite kožu za prazničnu sezonu
Nega

Kako da pripremite kožu za prazničnu sezonu

ozempic i koža
Nega

Kako Ozempic deluje na kožu: Na šta upozoravaju plastični hirurzi i dermatolozi