Šta je oralna nega kože i da li su aktivni sastojci efikasniji kada se piju ili nanose lokalno?

Istražili smo šta se podrazumeva pod oralnom negom kože – ili nutrikozmetikom, te da li je ona efikasnija od kozmetičkih preparata koji se nanose lokalno.

Uvek sam u potrazi za najboljim načinom na koji moja koža apsorbuje sastojke iz kozmetičkih preparata koje koristim. Kupujem najnovije tinkture, balzame, pudere i gelove koji obećavaju istu stvar – negu specifičnih područja na koži, te postizanje fantastičnih rezultata. Međutim, nedavno su beauty industriju preplavili suplemenati koji sadrže aktivne sastojke poput hijaluronske kiseline, kolagena i vitamina C koji se obično nalaze u formulama za lokalnu negu kože. 

Pitam se da li su ti aktivni sastojci efikasniji kada se nanose lokalno ili kada se unose u organizam u formi suplemenata? Može li istovremena upotreba lokalnih i ingestiranih preparata pružiti bolje rezultate u nezi kože? 

Da bih rešila ovu nedoumicu, uzimajući u obzir dostupne kliničke studije, istražila sam na koji način konzumiranje određenih suplemenata može pomoći u nezi kože, te koliko se ovaj unutrašnji pristup lepoti isplati. 

Kako funkcionišu proizvodi za negu kože koji se nanose lokalno?

Svrha kozmetičkih preparata koji se nanose lokalno jeste da bukvalno isporuče koži jedan ili više sastojaka. Različiti kozmetički proizvodi su kao različiti načini transporta. Svi oni mogu da vas odvedu na isto mesto, no različite opcije mogu biti efikasnije u zavisnosti od jedinstvenih faktora kao što su formula, tip kože ili vaša specifična rutina nege kože. Primera radi, serumi imaju manju molekularnu strukturu od većine krema, što im olakšava lakše prodiranje u kožu i efikasnije isporučivanje sastojaka.

Kada je u pitanju efikasnost, postoje i mnoge druge varijable koje treba uzeti u obzir. Primera radi, proizvodi namenjeni jednom delu tela, poput kreme za vrat, neće nužno pružiti iste rezultate ako ih koristite na drugom delu tela, kao što su kapci, jer je koža na različitim područjima na telu suštinski drugačija. Osim toga, kako će vaša koža apsorbovati sastojke zavisi i od toga u kakvom je trenutno stanju. Ako vam je koža zdrava, aktivni sastojci neće tako dobro prodreti u nju, jer je njena barijera štiti. Međutim, ako vam je kožna barijera ugrožena, više sastojaka može prodreti u dublje slojeve kože, povećavajući efikasnost formule.

Po kom principu funkcionišu oralni suplementi za negu kože?

Beauty suplementi imaju pristup nezi kože iznutra. Ključna razlika između njih i kozmetičkih preparata koji se nanose lokalno jeste u tome što suplementi prave razliku na ćelijskom nivou, a ne samo na površini, jer se sastojci apsorbuju u krvotok. 

Proizvod koji će vam pružiti najbolje rezultate je onaj koji najlakše možete uključiti u svakodnevnu beauty rutinu. Ako je veća verovatnoća da ćete popiti suplement nego naneti serum na kožu, onda je ovaj metod pravi izbor za vas. 

Kako ovo tačno funkcioniše? Objasniću na primeru kolagena. Kolagenski peptidi u formi suplemenata, koji su već razbijeni i laki za varenje, brzo dospevaju u krvotok. To znači da su lakši za apsorpciju.

Slično proizvodima za lokalnu negu kože, ako već praktikujete uravnoteženu ishranu, suplementi neće imati veliki uticaj, jer već iz hrane dobijate neophodne hranjive materije. Ako vam, pak, s druge strane, nedostaju određeni vitamini, suplementi bi vam mogli biti od koristi. U svakom slučaju, pre nego što odlučite da koristite neki od njih, konsultujte se s lekarom. 

Koji su benefiti praktikovanja oba načina nege kože istovremeno? 

Nema dovoljno dokaza koji bi pokazali da li je jedan metod bolji od drugog. Trebalo bi sprovesti više kliničkih studija kako bi se doneo konačan zaključak. To može biti argument za praktikovanje obe metode istovremeno s ciljem postizanja optimalnih rezultata. Dakle, kolagen koji se unosi u organizam u formi suplementa može biti odličan dodatak vašoj trenutnoj rutini nege kože. 

Da biste primetili razliku na koži, najbolja preporuka je da se držite dosledne rutine. Tek u dogovoru s dermatologom ili lekarom uvedite nove načine nege.

Foto: sakaralife.com

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je u informativne svrhe, te, bez obzira na to što se pozivamo na određena istraživanja, nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem zdravstvenih saveta ili usluga, te stavovi autora u članku ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

self-care
Wellness

Da li je self-care samo još jedan trend ili suštinska potreba?

saveti @glucosegoddess
Wellness

Saveti @GLUCOSEGODDESS promenili su način na koji kombinujemo obroke – isprobajte i vi!

govor tela
Intervju

Kako nam GOVOR TELA može pomoći da dobijemo ono što želimo pitali smo mentorku za uspešniju komunikaciju

proteinski hleb
Wellness

Proteinski hleb bez glutena – recept koji morate isprobati!

hladan tuš
Wellness

3 meseca kasnije… Čemu me je naučilo tuširanje hladnom vodom

Kada je reč o koži, najviše pažnje poklanjamo njenoj nezi spolja, međutim, ono što se dešava unutar organizma i te kako se odražava na njeno zdravlje i izgled.
Wellness

Ultimativna ishrana za svaki tip kože