Jantarna kiselina sve češće osigurava svoje mesto u formulacijama različitih kozmetičkih proizvoda. Ne bez razloga!
Jantarna kiselina je sastojak koji još uvek ne uživa slavu kao hijaluronska i salicilna kiselina, ali je i te kako vredan naše pažnje. Izuzetno je svestran igrač na kozmetičkom terenu i poseduje nekoliko važnih prednosti. Moćan je anti-age sastojak, efikasan i u bori protiv akni i drugih fleka na koži. Zbog svojih antimikrobnih i antiinflamatornih svojstava, sve je popularaniji u tretmanu mrlja. Među ostale prednosti koje jantarna kiselina nudi ubraja se intenzivna hidratacija, kao i njena sposobnost da kontroliše i balansira prekomernu proizvodnju sebuma. Na ćelijskom nivou, ona ubrzava metabolički procese koji pospešuju podmlađivanje kože, te doprinose povećanju njene čvrstoće i elastičnosti.
Salicilna kiselina je beta-hidroksi kiselina koja deluje kao keratolitik, tako da ima efekat pilinga. Dok je salicilna kiselina godinama bila i ostala popularan izbor za lečenje akni, izglađivanje teksture kože i posvetljivanje njenog izgleda, jantarna kiselina se pojavila kao manje intenzivna – ali podjednako efikasna – opcija, što je čini idealnim izborom i za osobe sa osetljivom kožom. Kada se nađu u proizvodima za negu kože, kiseline se obično doživljavaju kao oštre i opasne, ali ova kiselina više je u skladu sa sastojcima kao što je hijaluronska kiselina, koja je sve samo ne agresivna.
Zbog antibakterijskog delovanja, masna koža sklona aknama mogla bi imati najviše koristi od ovog sastojka, iako svi tipovi kože mogu uživati u njegovim blagodetima. Budući da je njen molekul mali, te da ne bi mogao efikasno da prodre kroz teške kreme i ulja, eksperti preporučuju upotrebu ovog sastojka u formi seruma, maske ili cljanog tretmana. Svakako, pre nego što odlučite da uključite jantarnu kiselinu u svoju rutinu nege, najbolje je da se konsultujete sa dermatologom.
U nastavku vam prezentujemo nekoliko proizvoda koji je sadrže…
Foto: Instagram/@victorialee, PR