Isprobali smo suvo četkanje kože – evo šta treba da znate

Suvo četkanje kože je veliki trend na wellness sceni već duže vreme, međutim, lično sam ga tek nedavno isprobala. Ukoliko ste i vi slušali o benefitima ove prakse (uključujući preporuke zvezda poput Mirande Ker i Gvinet Paltrou), ali niste sigurni šta vam je potrebno, odakle (i kako) da krenete, u tekstu ispod pročitajte detalje o mom iskustvu. Nadam se da će vam pomoći da odlučite da li je suvo četkanje za vas.

Šta je uopšte suvo četkanje?

Nema tu neke velike filozofije. Kao što sam naziv kaže, u pitanju je četkanje suve kože. Iz mog iskustva, najvažnije je da nabavite veoma, veoma nežnu četku, najbolje sa prirodnim dlačicama. Eventualno možete imati još jednu, sa nešto čvršćim čekinjama, za tretiranje mesta na kojima je koža zadebljala – tabani, pete, laktovi i kolena.

Ja sam kupila četku sa fotografije ispod, ali sam u potrazi za drugim, mekšim četkama. Na samom kraju posta donosim još nekoliko opcija koje planiram da isprobam.

Pokreti prilikom četkanja moraju biti nežni – nemojte prejako pritiskati. Oprez: Suvo četkanje ne sme da ostavi tragove ili ogrebotine na koži!

Pravac u kojem povlačite četku treba da bude od dole ka gore. Praktično, cilj je da pokrenete limfu ka limfnim čvorovima u preponama (dok četkate noge) i onima ispod pazuha (kada tretirate ruke). Izuzetak je stomak, koji možete nežno četkati kružnim pokretima, u pravcu kazaljke na satu, što je korisno i za probavu.

Benefiti suvog četkanja

Iako suvo četkanje nije krajnje rešenje koje će vašu kožu učiniti aposlutno savršenom (uostalom, da li takvo rešenje uopšte postoji?), a nema ni relevantnih naučnih istraživanja, iskustva onih koji redovno primenjuju suvo četkanje pokazuju da ono ima prednosti vredne pažnje i uloženog vremena.

Piling kože: Kao i druge metode pilinga, suvo četkanje uklanja nečistoću i suvišne masnoće, kao i mrtve ćelije kože. Rezultat je brže obnavljanje ćelija kože te sjajnija, glatka koža.

Bolja cirkulacija: Ako ste primetili da vam se koža nakon suvog četkanja blago crveni (napominjem, samo blago – jer, prejako crvenilo je znak da ste preterali s trljanjem!), to nije razlog za zabrinutost. Blago crvenilo je rezultat pojačane cirkulacije u oblastima koje ste četkali. Vaš kardiovaskularni sistem u ta područja pumpa više krvi.

Limfna drenaža: Osim što kožu čini mekšom i sjajnijom, suvo četkanje može podstaći limfnu drenažu. Pokretanje limfe putem suvog četkanja, i usmeravanjem ka limfnim čvorovima, ubrzava njeno kretanje kroz telo a samim tim i brže uklanjanje toksina i patogena.

Ublažavanje celulita: Naišla sam na više iskustava koja tvrde da je celulit manje primetan nakon suvog četkanja, međutim, lično ovo ne mogu da potvrdim – na tom polju nisam primetila nikakvu razliku.

Pročitajte i… 5 strategija za limfnu drenažu koje možete isprobati kod kuće

Metoda suvog četkanja: Odakle započeti

Evo nekoliko koje je korisno uzeti u obzir, ukoliko želite da suvo četkanje bude više od običnog pilinga tj. da ima i efekat limfne drenaže.

Prvo se uverite da vam je koža potpuno suva, pa krenite sa četkanjem kratkim, nežnim pokretima od dole ka gore. Stručnjaci obično preporučuju da krenemo od nogu pa da idemo ka gornjem delu tela. Međutim, meni se dopao sistem koji preporučuje fizioterapeutkinja Kelly Sturm, a koji možete pogledati u videu ispod.

Ona savetuje da krenemo od abdominalnog dela tela. Nakon toga, četkaju se ruke, u pravcu koji će limfu voditi ka limfnim čvorovima ispod pazuha, dakle, od dlanova ka pazusima. I tek se na kraju tretiraju noge – ovoga puta cilj je da se limfa pokrene u pravcu limfnih čvorova u preponama.

Nega nakon suvog četkanja

Suvo četkanje možete primeniti u bilo koje doba dana kad je vama najzgodnije, ali obično se preporučuje ujutro, neposredno pre tuširanja. Nakon suvog četkanja, istuširajte se koristeći nežno sredstvo za tuširanje, koje će umiriti kožu, poput La Roche-Posay Lipikar Gel Lavant. Nakon toga namažite kožu tela hidratantnim losionom – meni prija Hidratantni losion CeraVe, koji uz hidrataciju, obnavlja zaštitnu barijeru kože.

Koliko često možemo primenjivati suvo četkanje

To zavisi od tipa kože. Moja koža nije osetljiva pa joj veoma nežno četkanje prija svakodnevno. Ukoliko imate osetljiviju kožu, nemojte primenjivati ovaj tretman češće od jednom nedeljno. Uostalom, najbolje je da se rukovodite svojim osećajem – ukoliko primetite da četkanje vašoj koži smeta, da vam je neprijatno pa možda čak i bolno, ova metoda verovatno nije za vas.

Važna napomena: Ukoliko se borite s problemima na koži, poput ekcema, psorijaze ili nekih drugih, obavezno se prvo posavetujte sa dematologom, jer bi ovo za vašu kožu mogao biti isuviše agresivan tretman. Definitivno ne bi trebalo da ga isprobavate na svoju ruku, pre razgovora sa stručnjakom.

Izbor četke za suvo četkanje

Kao što sam napomenula na početku posta, još uvek sam u potrazi za što mekšom četkom sa prirodnim vlaknima. Ovde donosim nekoliko opcija koje planiram da isprobam, a post ću nakon toga dopuniti.

1. Martini Spa četka za masažu od prirodnih vlakana i bukovog drveta

2. The Body Shop Cactus Long Handle Brush

3. Eco Tools suva četka za telo

Uvodna fotografija: Instagram / @koraorganics

Ostale fotografije: Beauty Desk

Povezani članci

gubitak kolagena
Nega

Kako usporiti gubitak kolagena u koži?

Konvencionalni vs veganski kozmetički preparati: Koji su bolji za negu kože?
Nega

Konvencionalni vs veganski kozmetički preparati: Šta je bolje za negu kože?

palačinke od crvenog sočiva
Wellness

Bezglutenske, proteinske i veganske: Palačinke od crvenog sočiva (ili neke druge mahunarke)

lifting lica
Nega

Četiri neinvazivne procedure za lifting lica

zamene za kafu
Wellness

Saveti health coacha: Ovo su zdravije zamene za šoljicu kafe, ako pokušavate da ograničite unos kofeina

za čišćenje masne kože
Nega

Najbolja sredstva za čišćenje masne kože – Beauty Desk lista