Šta je tačno tzv. cortisol face, ili kortizol lice, fenomen kojim je opsednut TikTok?
Već smo više puta sebi obećale da nećemo pisati o popularnim fenomenima na koje nailazimo na TikToku, ali jače je od nas. Verovatno ste i sami pogledali raznorazne snimke na kojima korisnici ove platforme govore o fenomenu nazvanom cortisol face ili Moon face. U pitanju je zaobljen ili naduven izgled lica, izazvan povišenim nivoima kortizola, poznatijeg kao hormon stresa.
A postoji li danas iko ko nije pod stresom?
Ali, kako da prepoznamo da li i sami imamo cortisol face? I treba li zbog toga da budemo zabrinuti? Evo šta smo saznali o ovom fenomenu.
Šta je cortisol face
Ukratko: Na TikToku se ovim terminom označava kada lice izgleda okruglo, naduveno i znatno punije nego obično. Drugi naziv za isti fenomen je Moon face (zbog okruglog izgleda lica, koji se može uporediti s punim mesecom).
S druge strane, u medicini se termin cortisol face koristi kada se govori o simptomima koji prate tzv. Kušingov sindrom, koji je izazvan viškom kortizola. Uzroci koji dovode do pojave Kušingovog sindroma mogu biti spoljašnji (dugotajno uzimanje kortikosteroida) ili unutrašnji (tumori hipofize ili nadbubrežnih žlezda). S obzirom na to da višak kortizola izaziva upalne procese, cortisol face može biti praćen iritacijama i crvenilom u području lica i vrata.
Suprotno mnogim tvrdnjama na TikToku, endokrinolozi kažu da, za razliku od oboljenja poput Kušingovog sindroma, „visok stres ne rezultira dovoljno povišenim nivoima kortizola da bi se pojavilo kortizol lice“.
Međutim, „konzumiranje hrane pod stresom, tokom dužeg perioda, može dovesti do gojenja u licu, a ono može podsećati na ono što se u medicini naziva corisol face„.
Osim toga, postoje mnogobrojni drugi uzroci koji mogu izazvati natečenost lica, poput konzumiranja previše slane hrane, alkohola ili nedovoljno sna.
Kako da prepoznate simptome kortizol lica?
Ako primetite da vaše lice izgleda primetno okruglije i punije u predelu obraza i vrata, moguće je da su krivac za to viši nivoi kortizola u krvi. Međutim, ukoliko su nivoi kortizola zaista toliko visoki da se odražavaju na licu, uzrok je verovatno nešto dublje od samog povećanja stresa. Ukoliko zapažate i druge znake, poput gojenja u predelu stomaka, umora i visokog krvnog pritiska, može se posumnjati na Kušingov sindrom i tada je neophodno bez odlaganja javiti se izabranom lekaru.
Srećom, u većini slučajeva u kojima se posumnja na cortisol face, zapravo je samo došlo do gojenja u predelu lica ili do nadutosti usled nekih drugih uzroka.
Da li je kortizol lice zaista nešto zbog čega treba da brinemo?
Kratak odgovor je ne. Izrazito visok nivo kortizola ili Kušingov sindrom uopšte nisu česti. Do fenomena cortisol face neće doći ako ste “samo” pod stresom. Ali, zaista može doći do oticanja lica usled umora, konzumiranja alkohola ili hrane sa visokim sadržajem soli, nedovoljno sna, alergijske reakcije… Iako natečeno lice može biti zabrinjavajuće, ono najčešće nije razlog za paniku, osim ako nemate druge ozbiljne simptome koji ukazuju na stvarni hormonski disbalans.
Šta možete učiniti protiv otečenog lica?
- Prilagodite ishranu: Ishrana može biti veoma značajan faktor kada je lice natečeno. Izbor namirnica sa niskim sadržajem soli, nekonzumiranje alkohola, dodavanje namirnica bogatih kalijumom (banana, batat), kao i onih bogatih antioksidansima (bobičasto voće, lisnato povrće) može pomoći u balansiranju elektrolita, održavanju hidratacije i smanjenju otoka. Takođe je poželjno izbaciti iz upotrebe prerađenu hranu i rafinisane šećere, koji mogu pogoršati upalu.
- Kontrolišite stres: Pošto je kortizol hormon stresa, moguće je smanjiti nivo kortizola tako što ćete biti fizički aktivniji. Umerena vežba, kao što je šetnja, plivanje ili vožnja bicikla, može biti korisna. Razmislite o tome da počnete da meditirate, posetite psihoterapeuta ili drugog stručnjaka za mentalno zdravlje. Iako nije sigurno da će to uticati na smanjenje natečenosti vašeg lica, sasvim je sigurno da će biti korisno za vaše mentalno blagostanje.
- Hidrirajte se: Optimalna hidratacija je ključna za smanjenje otoka. Pijte dovoljno vode i jedite namirnice bogate tečnošću (krastavac, lubenica), kao i one bogate elektrolitima (kokosova voda, lisnato povrće).
- Dovoljno spavajte: Svi znamo osećaj buđenja nakon samo nekoliko sati sna i trenutne potrebe za ledenim rolerom ili gua sha kamenom. Sedam do devet sati kvalitetnog noćnog sna podržava regulaciju hormona, uključujući kortizol.
Zaključak
Stručnjaci kažu da sam stres ne može do te mere podići nivo kortizola da bi došlo do oticanja lica, tj. do fenomena cortisol face. Ukoliko su nivoi stresa toliko visoki da ih prati oticanje, sigurno postoje i drugi simptomi koji ukazuju na povišen korizol i u tom slučaju je neophodno bez odlaganja posetiti lekara. Ipak, daleko su češći slučajevi oticanja lica koji nisu povezani sa kortizolom, a mogu biti izazvani različitim uzrocima, od nedostatka sna, preko previše soli u ishrani pa do alegijskih reakcija.
Fotografija: Ozanculha via Pexels