Zašto se toliko priča o peruanskoj maki: Koji su benefiti ovog adaptogena?

Protiv PMS-a, za plodnost, protiv simptoma perimenopauze, za libido, protiv osteoporoze, za regulaciju hormona, za više energije, za manje stresa… U poslednje vreme, peruanska maka se pominje kao pomoć pri rešavanju svih gore nabrojanih i mnogih drugih problema. Zato sam, kada sam nedavno na poklon dobila bočicu sa 60 kapsula crvene make, odlučila da probam ovu adaptogenu biljku.

Pomislila sam da bi peruanska maka mogla da mi pomogne da ublažim određene simptome s kojima se susrećem u svojim četrdesetima.

Naravno, pre upotrebe novog suplementa neophodno je dobro se raspitati o njemu. Takođe, treba imati u vidu da suplementi nisu bombonice – potrebno je proveriti sa svojim lekarom da li je taj suplement pogodan za vas i može li vam doneti benefite. Takođe, potrebno je da budete pažljivi ukoliko uzimate druge terapije i / ili suplementaciju da ne bi došlo do negativnog međudejstva.

U tekstu ispod donosim najvažnije informacije koje treba da znate u peruanskoj maki, pre nego što se odlučite za njenu upotrebu.

Šta je peruanska maka?

Maka (Lepidium peruvianum chacon ili Lepidium meyenii) je adaptogena biljka iz porodice Brasicaceae, kupusnjače (u koju spadaju i, na primer, brokoli, rukola i rotkvice), koja raste na visokim nadmorskim visinama peruanskih Anda. Koren ove biljke vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnih zdravstvenih benefita. Danas je popularan dodatak ishrani širom sveta.

Peruanska maka se u prirodi javlja u tri vrste i tri različite boje. Razlike u boji su veoma bitne, jer svaka sa sobom nosi specifičnu koncentraciju blagotvornih alkaloida makaena. Crvena sorta je oduvek u Andima bila ženski izbor, crna pretežno muški, a žuta je imala primenu kod dece i starijih.

Šta su adaptogeni?

Zašto kažemo da je maka adaptogen? Šta to u stvari znači?

Adaptogeni su prirodne supstance koje pomažu organizmu da se prilagodi bilo kojoj vrsti stresa – bilo da je reč o fizičkom, emocionalnom ili mentalnom – i održi ravnotežu. Maka se smatra jednim od najmoćnijih adaptogena. Ona uspeva da raste u negostoljubivom okolišu peruanskih Anda zahvaljujući izuzetnoj sposobnosti prilagođavanja, zbog čega je prozvana “pametnom biljkom”. Na isti način funkcioniše i u našem organizmu – prepoznaje potrebe tela, uspostavljajući ravnotežu u radu organa i proizvodnji energije.

Kako maka utiče na organizam?

Naučne studije ukazuju na pozitivne efekte zlatne make na organizam i neke od njih ću nabrojati ispod. Ipak, treba imati u vidu: peruanska maka ne spada među dobro istražene suplemente (kao što je to, na primer, mineral magnezijum, o kojem postoji zaista veliki broj istraživanja). Uglavnom su u pitanju manje studije ili pojedinačne studije. To ne znači da ona nema pozitivno dejstvo, već samo da ono nije u dovoljoj meri istraženo i dokumentovano. Ispod navodim neke od studija u vezi sa tvrdnjama o pozitivnom uticaju make, ali svakako ih uzmite s rezervom. U suštini, ono što hoću da kažem: nemojte očekivati da će vam perunska maka (ili bilo koji drugi suplement) reštiti probleme kao čarobnim štapićem. Ali, ako se mučite s određenim simptomima, ako ste već uveli određene izmene u načinu života (zdravija ishrana, više kretanja, san kao prioritet, smanjenje stresa), ali ništa nije pomoglo – naravno da može biti korisno isprobati maku i oslušnuti sopstveni organizam: da li mu ovaj suplement odgovara ili nema nikakvog dejstva?

Dakle, šta kažu do sada sprovedene studije o uticaju make na organizam:

  • Povećava energiju i izdržljivost: Zlatna maka poboljšava fizičke performanse i smanjuje osećaj umora. / Studija
  • Umanjuje stres: Pomaže u održavanju nivoa hormona stresa – kortizola. / Studija
  • Poboljšava raspoloženje: Utiče na smanjenje simptoma depresije i anksioznosti. / Studija
  • Pojačava libido: Kod oba pola povećava seksualnu želju i poboljšava seksualnu funkciju. Pregled istraživanja
  • Reguliše hormone: Pomaže u balansiranju hormona, što je posebno važno za žene. Smatra se korisnom u periodu perimenopauze i menopauze. Studija
  • Poboljšava plodnost kod muškaraca: Povećava broj i pokretljivost spermatozoida. Studija
  • Utiče na kvalitet kostiju: Deluje na gustinu kostiju. Studija
  • Jača imunitet: Stimuliše imuni sistem i pomaže u borbi protiv infekcija. Studija
  • Poboljšava kognitivne funkcije: Utiče na pamćenje, koncentraciju i mentalnu jasnoću. Studija

Za koje zdravstvene probleme može biti korisna?

Perunaska maka se tradicionalno koristi za:

  • Smanjenje stresa i umora
  • Poboljšanje raspoloženja
  • Povećanje libida i plodnosti
  • Regulaciju hormona
  • Jačanje imuniteta
  • Poboljšanje kognitivnih funkcija
  • Ublažavanje simptoma menopauze
  • Ublažavanje simptoma PMS-a
  • Zdravlje kože i akne (posledica sindroma policističnih jajnika)

Peruanska maka i žensko zdravlje

Smatra se da je peruanska maka pomaže u regulisanju hormona i ublažavanju simptoma povezanih sa:

  • Menstrualnim ciklusom: Smanjuje bolne menstruacije i reguliše neredovne cikluse.
  • Perimenopauzom i menopauzom: Ublažava valunge, noćno znojenje, promene raspoloženja i druge simptome.

Kako se maka upotrebljava?

Maka je dostupna u obliku praha, kapsula i tableta. Kada se koristi u formi praha, može se dodavati u različite napitke, poput smutija ili proteinskih šejkova. Neki prah make koriste za tople napitke poput maca latte ili tople čokolade sa dodatkom ovog adaptogena. Može se dodati i u ovsenu kažu, jogurt ili energetske kuglice. Ukus joj je gorak, tako da se dobro slaže sa sastojcima intenzivnog ukusa poput kakao praha. Ukoliko vam njena aroma nikako ne prija, može se kupiti i u formi kapsula.

U većini studija koje su ispitivale efekte make na zdravlje, korišćena je suplementacija u dozama između 150 i 300 mg dnevno, tokom 6 do 16 nedelja.

Može li izazvati negativne efekte?

Maka se generalno smatra bezbednom za upotrebu. Međutim, kod nekih osoba mogu se javiti blagi neželjeni efekti poput stomačnih tegoba, nesanice ili glavobolje. Ukoliko se jave bilo kakvi neželjeni efekti, prekinite upotrebu i konsultujte se sa lekarom. Takođe, s obzirom na to da maka pripada grupi kupusnjača, neki stručnjaci je ne preporučuju osobama sa problemima štitne žlezde (mada, postoje različita mišljenja lekara na ovu temu, pa je najbolje da se konsultujete sa svojim endokrinologom).

Važna napomena: Maka se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.

Moje iskustvo sa peruanskom makom

Uzimam jednu kapsulu (200 g) crvene make dnevno poslednja tri dana. Do sada nisam primetila dejstvo (ali nisam ga ni očekivala toliko brzo). Svakako, s obzirom na to da su mi povod za uzimanje ovog suplementa bili simptomi PMS-a i promene ciklusa usled perimenopauze, dopuniću tekst naknadno, nakon uzimanja suplementa 3 meseca.

Rezime

Suplementi nisu čudotvorne pilule. Ali, iako od njih ne možemo očekivati da kao čarobnim štapićem reše naše zdravstvene probleme, ipak imaju svoje mesto kao potpora organizmu da se vrati u ravnotežu. Uz, naravno, druge metode – od promene životnog stila i loših navika pa do terapija koje nudi savremena medicina. I, naravno, nije preporučljivo da ih uzimamo na svoju ruku, bez prethodne konsultacije s lekarom.

Fotografije: Unsplash, Canva

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

Kada je reč o koži, najviše pažnje poklanjamo njenoj nezi spolja, međutim, ono što se dešava unutar organizma i te kako se odražava na njeno zdravlje i izgled.
Wellness

Ultimativna ishrana za svaki tip kože

antiinflamatorni napici
Wellness

Antiinflamatorni napici za prirodno čišćenje organizma: Predstavljamo vam tri sjajna recepta

wellness napici
Wellness

Wellness napici koje smo isprobali umesto vas: Predstavljamo 10 najboljih

omega 3 masne kiseline
Wellness

Lepota počinje iznutra: Omega 3 masne kiseline za mladalačku i blistavu kožu

jabukovo sirće
Wellness

Jabukovo sirće i self-care rituali: Na koje sve načine ovaj napitak može da poboljša vaše blagostanje

sedenje
Wellness

#MoveMore: Istina o sedenju – opasnije je nego što mislite