Poroznost je termin o kojem se sve više priča, ali šta on ZAISTA znači? Određivanje koliko je POROZNA kosa, na skali od visoko do nisko porozne, može nam pomoći da prilagodimo svoj režim nege. Rezultat: zdravija i blistavija kosa.
Zdravlje kose, kao tema, nikada nije bilo toliko popularno kao danas. Beauty industrija nam je pažnju skrenula na negu kože glave, popravku oštećenja vlasi i zaštitu od toplote. Međutim, baš kao i zdravlje kože, tako i zdravlje kose zavisi od – hidratacije, zbog čega je poroznost postala tema o kojoj se sve češće govori. Međutim, utvrđivanje koliko su porozne vaše vlasi nije tek puki trend sa društvenih mreža. Poroznost zapravo igra značajnu ulogu kad su u pitanju tekstura, izgled i osećaj koji vaša kosa ima pod prstima. Zato je korisno razumeti osnove o poroznosti kose i iskoristiti to znanje za kreiranje zdrave rutine nege.
Šta je porozna kosa
Poroznost kose se svodi na to koliko dobro vaša kosa upija i zadržava vlagu. Zadržavanje vode je od suštinskog značaja za hidrataciju i samim tim za održavanje optimalnog zdravlja vlasi. Bez odgovarajuće količine vlage, kosa može postati suva i lomljiva, što je čini podložnijom oštećenjima i pojavi ispucalih vrhova.
Kako izgleda visoko, a kako nisko porozna kosa
Kada počnete da kvasite kosu visoke poroznosti, ona vrlo brzo postaje potpuno mokra i lako upija vlagu. S druge strane, kosa niske poroznosti kao da odbija kapljice vode. Potrebno je više vremena da se pokvasi i teško upija vodu.
Kosa visoke poroznosti obično ima podignutu kutikulu vlasi, što omogućava da vlaga lako prodre u dlaku. Iako je to odlično za apsorpciju, takođe je čini sklonijom brzom gubitku vlage. Zamislite to kao vrata koja su stalno otvorena, omogućavajući da voda brzo uđe, ali i da izađe istom brzinom. To može rezultirati suvom kosom i naelektrisanim izgledom vlasi.
Suprotno tome, kosa niske poroznosti ima čvrsto zbijenu kutikulu vlasi, što otežava upijanje vlage. Kod ovog tipa kose, voda i proizvodi za negu ostaju na površini vlasi umesto da prodru u nju, što može dovesti do preterane suvoće i prekomernog nakupljanja proizvoda, plus niže efikasnosti proizvoda.
Kako da odredite da li je vaša kosa porozna
Primenite jedan od sledeća tri jednostavna testa i dobićete odgovor na to pitanje.
Test plutanja: Stavite dlaku u posudu sa vodom. Ako pluta, imate nisku poroznost. Ako polako tone, to ukazuje na umerenu poroznost. Ukoliko, pak, momentalno tone, vaša kosa je visoko porozna.
Test sa raspršivačem: Poprskajte čistu kosu vodom. Na kosi niske poroznosti kapljice vode ostaće na površini dlake, dok će kosa visoke poroznosti brzo upiti vlagu.
Test klizanja: Izdvojite tanji pramen i prevucite prstima od kraja prema temenu. Gladak osećaj sugeriše nisku poroznost, dok neravna tekstura ukazuje na visoku poroznost.
Poroznost je promenljiva kategorija
Kada je poroznost u pitanju, nije sve crno-belo. Možemo, na primer, primetiti da naša kosa ima nisku poroznost pri temenu, a visoku na vrhovima. Takođe, kosa može tokom određenih godišnjih doba postati manje ili više porozna. Zato, najbolje je da ovaj pojam zamislite kao skalu i da pokušate da odredite gde se na toj skali – od visoko do nisko porozne, nalazi vaša kosa.
Važno je napomenuti da spoljni faktori takođe mogu uticati na poroznost kose. Neki od najčešćih faktora uključuju oštećenje od toplote uređaja za stilizovanje, hemijskih tretmana, hlora, nekvalitetne vode i faktora iz spoljašnje sredine, poput vetra i sunca. Drugim rečima, vaš tip kose vremenom može varirati na skali od visoko porozne do nisko porozne.
Najbolji proizvodi za negu svakog tipa kose
Ako imate kosu visoke poroznosti, prednost dajte bogatim i hidratantnim proizvodima, poput dubinskih regeneratora i maski za kosu. Kosa visoke poroznosti često je suva na dodir i može biti sklona oštećenju, pa je važno izbegavati proizvode koji mogu pogoršati postojeće probleme. Izbegavanje šampona na bazi sulfata ili proizvoda sa visokim nivoom alkohola osigurava da ne uklonite prirodna ulja sa kose te je tako dodatno isušite. Frizeri preporučuju i proizvode sa bond repair tehnologijom, kako bi se vlaga zadržala unutar kutikule.
Kosa umerene poroznosti najlakša je za održavanje jer je kutikula dlake rastresitija i zbog toga vlaga lako prodire u kosu, a teže se iz nje gubi. Ako imate sreće da imate kosu srednje poroznosti, uživajte u dejstvu maski za dubinsko kondicioniranje, kako biste dodatno unapredili zdravlje kose.
Ukoliko imate kosu niske poroznosti, izbegavajte guste kreme i teške proizvode. Kako ovaj tip kose ne upija dobro ni vlagu ni proizvode za negu, oni često ostaju na površini vlasi i izazivaju nakupljanje. Umesto toga, stručnjaci predlažu upotrebu proizvoda na bazi vode, poput regeneratora koji se ne ispiraju, za bolju apsorpciju. Proizvodi dobijeni iz prirodnih izvora su dobra opcija jer su rastvorljivi u vodi i lako se uklanjaju sa kose nakon šamponiranja.
Fotografija: Koolshooters via Pexels