Već neko vreme postoje sumnje da je talk faktor rizika za pojavu raka jajnika kod žena, a sada je stiglo i zvanično saopštenje SZO.
Međunarodna agencija za istraživanje raka Svetske zdravstvene organizacije (SZO) procenila je da je talk „verovatno kancerogen“ i da ga treba smatrati faktorom rizika za razvoj raka jajnika kod žena.
Kako je objasnila SZO, 29 međunarodnih stručnjaka izvršilo je analizu koja će biti objavljena u specijalizovanom časopisu The Lancet Oncology, koji izlazi sledeće godine. Brojne studije ukazuju na povećanje slučajeva raka jajnika kod žena u slučaju korišćenja talka u prahu u intimnoj regiji. Podsećamo da se ovaj mineral često koristi u proizvodima za negu beba upravo u pelenskoj oblasti.
Prema zaključcima radne grupe od 29 stručnjaka, pored pomenutih studija slučajeva pojave raka jajnika kod žena, postoje dokazi o tumorima u eksperimentima na životinjama, kao i tzv. mehanicistički dokazi da talk pokazuje ključne karakteristike drugih kancerogena.
Međunarodna agencija za istraživanje raka talk je svrstala u grupu 2A kancerogena, tj. drugi najviši nivo verovatnoće na kojem data supstanca može izazvati rak, stoji u zvaničnom saopštenju.
Zabrinutost zbog kontaminacije azbestom
Talk i azbest su prirodni minerali koji se u svom prirodnom okruženju nalaze u neposrednoj blizini. Ova bliska povezanost može dovesti do kontaminacije prilikom iskopavanja i obrade talka. Azbest je poznati kancerogen.
Nova stručna procena fokusirala se na talk koji ne sadrži azbest, navodi se u saopštenju, međutim, „kontaminacija talka azbestom nije mogla biti isključena u većini studija“.
Zaključak
Treba napomenuti da su pomenuti dokazi pronađeni u slučajevima kada je talk u prahu upotrebljavan u intimnoj oblasti, iako ovaj mineral ima mnogo više primena i čini deo drugih kozmetičkih proizvoda. Nalazi se na listi sastojaka ruževa za usne, pudera za lice, rumenila, senki za oči i druge šminke i kozmetike. Već neko vreme govori se o potrebi da se pronađu alternative talku kao sastojku kozmetičkih proizvoda, a u nekim primerima on je već zamenjen puderima biljnog porekla, poput kukuruznog skroba, ovsa u prahu ili mlevenih semenki. U svakom slučaju, naša preporuka je da pri kupovini proveravate sastav proizvoda i zaobiđete one koji sadrže sporni sastojak.
Reference: https://www.iarc.who.int/wp-content/uploads/2024/07/pr352_E.pdf, https://www.euronews.com/health/2024/07/09/talc-classified-as-probably-carcinogenic-to-humans-by-who-agency.
Fotografija: Canva Professional