O kakvim se česticama radi? I zašto neki eksperti tvrde da je na pomolu inovacija koja se može porediti sa bumom koji je u estetskoj medicini izazvala primena botoksa? Saznajte šta su egzozomi.
Dozvolite nam da vas upoznamo sa česticama o kojima se sve češće govori kada je nega kože u pitanju. A ako su lansiranja novih proizvoda dobar pokazatelj – egzozomi će uskoro biti sledeći sastojak u trendu u kozmetičkoj industriji. Da bismo dobili što potpuniju sliku o tome šta su egzozomi i kakav je njihov potencijal u nezi kože, istražili smo šta najveći svetski beauty sajtovi pišu o njima.

Za razliku od svih drugih sastojaka za negu kože, egzozome proizvode same ćelije. U nastavku donosimo detaljno objašnjenje o tome šta su egzozomi, kome se preporučuju i kako ih treba koristiti.
Šta su egzozomi
Egzozomi su, stručno rečeno, ekstraćelijske vezikule nano veličine, tj. minijaturni mehurići koji imaju signalnu funkciju. Zamislite ih kao male „poštanske pošiljke“ koje ćelije koriste da bi međusobno komunicirale. Luče ih različite ćelije, a uloga im je da prenose informacije od jedne ćelije do druge.
U kozmetici, egzozomi se dobijaju iz matičnih ćelija biljaka ili ljudi, i deluju kao moćni prenosioci aktivnih supstanci. Oni prodiru duboko u kožu i „isporučuju“ korisne molekule poput proteina, faktora rasta, i RNK, koji podstiču regeneraciju i podmlađivanje kože. Upotrebljavaju se u proizvodima namenjenim da se mažu na površinski sloj kože ili da se unose u dublje slojeve kože putem mikroinjekcija, a mogu i da se kombinuju sa dejstvom laserskih i radiofrekventnih tretmana.
U suštini, egzozomi su prenosioci koji šalju genetske informacije drugim ćelijama. Oni mogu da utiču, na primer, na zarastanje i “popravku” kože, što rezultira regeneracijom iznutra ka spolja. Laički rečeno, ćelije luče egzozome da bi komunicirale sa drugim ćelijama, tražeći oblasti kojima su potrebne pomoć i popravka – oni šalju signale „oštećenim“ ćelijama i utiču na njihovo obnavljanje.
Benefiti upotrebe egzozoma u nezi kože
Ali, kako tačno egzozomi deluju na kožu? Treba imati u vidu da su ove čestice još uvek u ranoj fazi proučavanja i primene, ali postoje određene studije koje sugerišu da ih vredi uključiti u svakodnevnu negu. Na primer, studija Biomaterials Research: Prevaziđite barijere kože: terapija egzozomima navodi: „Ključne prednosti egzozoma [u nezi kože] jesu visoka stabilnost, nedovođenje do imunološkog odbacivanja i direktna stimulacija ciljanih ćelija.“ Ciljajući, na primer, znake starenja, hiperpigmentaciju i rozaceu, egzozomi mogu istovremeno da koriguju više problema. Egzozomi takođe mogu pomoći pri zarastanju rana i povećanju zaštite kože od slobodnih radikala, a pokazali su se i kao uspešno rešenje za regeneraciju kože glave i kose.
@catchangmd Exosomes: the next big trend in plastic surgery! Let’s talk about it 🙂 #exosomes #plasticsurgery
♬ original sound – Dr. Catherine Chang
Dakle, ovo su neki od benefita egzozoma u kozmetici:
- Podmlađivanje: Stimulišu proizvodnju kolagena i elastina, smanjuju bore i poboljšavaju elastičnost kože.
- Regeneracija: Ubrzavaju zarastanje oštećene kože, smanjuju ožiljke i ublažavaju upale.
- Hidratacija: Poboljšavaju hidrataciju kože i održavaju njen hidrolipidni balans.
- Ujednačen ten: Smanjuju hiperpigmentacije i ujednačavaju ten.
Kome se preporučuje upotreba proizvoda sa egzozomima
Praktično svako je kandidat za korišćenje proizvoda sa egzozomima, a oni će pre svega odgovarati osobama kojima je fokus na dugovečnosti kože. Egzozomska tehnologija za negu kože još uvek je u povoju, ali već postoji nekoliko visokokvalitetnih formulacija, koje, ipak, nisu jeftine, ali zdravlje kože je svakako vredno ulaganja.
Kako koristiti egzozome u rutini nege kože
Donedavno, egzozomska terapija koristila se isključivo u kombinaciji sa tretmanima u ordinaciji, međutim, zahvaljujući inovacijama u kozmetičkoj industriji, sada postoje proizvodi koji se upotrebljavaju u kućnoj nezi, koji ne samo što su bezbedni, već su i veoma efikasni. Naravno, kao i obično kada je kućna nega kože u pitanju, morate imati na umu da se proizvodi moraju redovno koristiti, u skladu sa uputstvima, da biste videli rezultate.
Na šta treba obratiti pažnju
Poreklo egzozoma koji se koriste u kozmetici može biti iz ljudskih matičnih ćelija. Magazin Allure upozorava da u tom slučaju upotreba egzozoma može biti sporna. Na primer, studija iz 2022. objavljena u časopisu Stem Cells International sugeriše da egzozomi koji u svom genetskom zapisu nose mogućnost razvoja ćelija raka mogu da podstaknu rast tumora, zbog čega je skrining zdravlja donatora matičnih ćelija neverovatno važan. Dakle, pri izboru skincare preparata s egzozomima ključan je kvalitet – usredsredite se na brendove koji pažljivo testiraju svoje proizvode. Da dodamo i to da se u proizvodima uglavnom ne koriste egzozomi ljudskih matičnih ćelija, već oni matičnih ćelija životinjskog ili biljnog porekla.
@russwong.md Have you heard of Exosomes? #exosome #exosomeskincare #antiaging #hairloss #dermatologist #dermdoctor #doctor
♬ Feel Good – Tundra Beats
Uvodna fotografija: Ron Lach via Pexels, Ilustracija: rawpixel