Šta je dermoreksija? Odgovor na ovo pitanje dala nam je specijalistkinja dermatovenerologije dr Jovana Pešić

Dermoreksija… Poznat vam je ovaj pojam, ili se prvi put susrećete sa njim? Kako god! Dr Jovana Pešić iz specijalističke dermatovenerološke ordinacije “Derma Style“ detaljnije nas je upoznala sa ovim sve izraženijim fenomenom.

Dr Jovana Pešić, specijalistička dermatovenerološka ordinacija Derma Style, @drjovana_derma

„Zloupotreba kozmetičkih preparata, upotreba pogrešnih proizvoda za određeni tip kože, ali i uzrast, kao i njihovo neadekvatno kombinovanje sve je izraženije u praksi„, kaže dr Jovana Pešić. „Poslednjih godina primetna je i opsednutost kozmetičkim preparatima – kako sa ciljem eliminacije postojećih problema, tako i nerealnih promena, koje su najpre posledica negativnog uticaja društvenih mreža i veštačke inteligencije. Veoma je važno biti umeren, birati efikasne i adekvatne proizvode, u skladu sa potrebama i tipom kože. Takođe, i imati na umu da je nega kože dugotrajan proces, gde prečice ne donose rezultate, već često stvaraju probleme.“ Da li ste vi primetili ovaj fenomen u svom okruženju? To je upravo dermoreksija!

Kako se ona precizno definiše?

Dermoreksija označava štetan fenomen nege kože, gde dolazi do preterane i neodgovarajuće nege, odnosno apliciranja preterane količine proizvoda u cilju uklanjanja nesavršenosti, poput akni, ožiljaka, proširenih pora i bora, a koja može imati štetan učinak na zdravlje kože.

Zbog čega je dermoreksija štetna?

Prekomerna upotreba proizvoda, posebno onih neadekvatnih za tretman određenog problema/stanja kože, ili uzrast, može prouzrokovati narušavanje kožne barijere, pojavu crvenila, svrab i iritaciju. Ponekad, to čak može rezultirati i pojavom infekcija, ali i preuranjenim starenjem kože.

U težim oblicima, ova zavisnost od isprobavanja novih kozmetičkih proizvoda može imati i značajan uticaj na kvalitet života i ometati svakodnevno funkcionisanje, budući da su mnogi fokusirani isključivo na percipiranje nesavršenosti, što je često nerealno.

Šta je važno da znamo?

Neophodno je da koristimo proizvode koji su u skladu sa tipom naše kože i uzrastom, da ih adekvatno kombinujemo, te da izbegavamo upotrebu prevelikog broja preparata, jer njihova efikasnost može biti umanjena ili čak u potpunosti anulirana.

Koliko nam je proizvoda neophodno, a koliko dovoljno?

Osnovna rutina nege podrazumeva upotrebu umivalice, hidratantne kreme, kao i one za zaštitu od sunca. Ukoliko se suočavate sa nekim kožnim problemom, ili je vašoj koži neophodna dodatna nega, zavisno od decenije u kojoj se nalazite, mogu se dodati i aktivni principi.

No, svakako, važno je da ne zaboravite da kozmetički proizvodi imaju određeni rok trajanja, te da treba da budete realni pri kupovini i da dobro procenite možete li potrošiti sve ono što ste ubacili u korpu u realnom roku. Ukoliko niste sigurni koji su vam proizvodi neophodni, konsultujte se sa svojim dermatologom u vezi izrade plana idealne rutine.

Na kraju, dr Pešić upućuje poseban apel roditeljima da razgovaraju sa svojom decom o umerenosti pri konzumaciji kozmetičkih proizvoda, te da se – ukoliko ima potrebe – posavetuju sa dermatologom o neophodnim preparatima za određeni uzrast i pravoj meri pri njihovoj upotrebi.

Foto: Instagram/@saavan.ritu, @drjovana_derma, Pexels


Povezani članci

better-aging
Beauty Business

BD stav: Zašto koristimo izraz BETTER-AGING, a ne anti-aging

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?
Nega

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?

faktori rasta
Nega

Šta su faktori rasta i zašto su sve popularniji u kozmetičkoj industriji?

tokom perimenopauze
Nega

Kako da negujemo kožu tokom perimenopauze pitali smo dr Annamariu Pfau, specijalistkinju dermatovenerologije

jutarnji rituali
Nega

Iz ugla beauty urednice: Jutarnji rituali za 40+

better-aging sastojci za negu kože
Nega

Sedam najefikasnijih better-aging sastojaka za negu kože koji imaju uporište u nauci