Šta je novo: Prevencija i lečenje karcinoma dojke u Srbiji 2024. godine

Koje su novosti kada su u pitanju prevencija i lečenje karcinoma dojke u našoj zemlji? Koje nove mogućnosti nam se pružaju? Odgovore na ova pitanja dobili smo tokom panel diskusije održane povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, koji se obeležava 20. marta. Smatramo da su prave informacije ključni prvi korak, podjednako za sve nas – bilo da se trenutno suočavamo sa bolešću ili da brinemo o prevenciji. I bez obzira na godine.

Zato, pozivamo vas da budete u toku…

Započinjemo dobrim vestima: Na listi lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje našli su se krajem prošle godine novi inovativni medikamenti – čak 22 terapije. Među njima je i 16 najsavremenijih lekova za veliki broj onkoloških oboljenja, od čega 5 za karcinom dojke. Oni će od juna ove godine biti dostupni pacijentkinjama u Srbiji, rečeno je na panel diskusiji Savremena dijagnostika i tretman kancera dojke održanoj povodom obeležavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke. Panel je organizovala kompanija Avon u saradnji sa Fondom B92 a uz podršku Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.

Ko su bili učesnici panela

Sleva nadesno:

Moderatorka Ana Stamenković

Milica Savinšek, PR i advertajzing supervizor kompanije Avon za Adriatic region

Prof. dr Lazar Popović, Načelnik odeljenja za onkohematologiju Instituta za onkologiju Vojvodine

Prof. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut

Prof. dr Vicko Ferenc, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije

Prof. dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje

Domina Spasić, predsednica Udruženja pacijenata Budimo zajedno

Veran Matić, predsednik Upravnog odbora Fonda B92

Prevencija i lečenje karcinoma dojke: Važno je znati…

Statistika: Primećuju se pozitivne promene

“Godišnje se registruje 4.447 novoobolelih žena od raka dojke, dok nešto manje od 1.700 žena izgubi život. Međutim, detaljnom analizom kretanja koje pokazuje registar za rak Instituta za javno zdravlje Srbije, možemo da kažemo da je od 2013. godine, kada je zvanično počela implementacija programa organizovanog skrininga, pa do 2023. godine, registrovan trend smanjenja umiranja kada je u pitanju rak dojke za 16,8 procenata”, istakla je prof. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.

Radi se na uvođenju veštačke inteliginecije u skrininge

„Država brine i preduzima sve korake da pospeši dijagnostiku, lečenje i rehabilitaciju pacijentkinja. Naš cilj je da učinimo sve da se bolest dijagnostikuje što ranije. Imamo dovoljno lekara i dijagnostičke opreme u domovima zdravlja. Radimo i na uvođenju veštačke inteligencije u skrininge, u cilju ranog otkrivanja raka. Naučno je dokazano da jedna pamatna mašina može da bude zamena za dva prosečna radiologa“, istakao je prof. dr Ferenc Vicko, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

Ne treba se oslanjati na samopreglede dojke

“Dosta se priča o samopregledima dojki, ali stav je ministarstva da se to obeshrabri. Ne želimo da žene same nađu promenu, jer je tada to obično već uznapredovali stadijum”, takođe smo čuli od prof. dr Ferenca Vicka. Umesto oslanjanja na samopregled, zlatni standard su ultrazvuk i mamografija dojke. Cilj je da se na taj način bolest otkrije u prvom i drugom stadijumu, kada je izlečenje preko 90%.

Ipak, kada su samopregledi u pitanju, izuzetak su mlađe žene, kod kojih je incidenca pojave raka dojke manja te nisu predviđeni organizovani skrininzi.

Od juna će biti dostupni novi inovativni lekovi i terapije

„Od 2017. godine do danas 96 lekova stavljeno je na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje“, navela je dr Mirjana Uzunović Mako direktorka Sektora za ugovaranje zdravstvene zaštite, medicinske poslove i procenu novih tehnologija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

„Sada, sa usvajanjem nove liste, našim ženama će biti dostupni najsavremeniji lekovi i terapije. Čak je i lek za trostruko negativan karicinom dojke na listi. To znači da smo pokriveni za sve faze bolesti“, naglasila je dr Mirjana Uzunović Mako i najavila da će od juna biti dostupno 5 novih lekova za rak dojke.

Sve se češće obavlja genetsko testiranje

“Jedna od inovativnih terapija vezana je za BRCA1 i BRCA2 gene i deluje samo kod pacijentiknja kod kojih je prisutna pomenuta mutacija”, istakao je prof. dr Lazar Popović, načelnik Odeljenja za onkohematologiju Kliničkog centra Vojvodine. Pored važnosti u određivanju terapije, genetsko testiranje ima ulogu i u dinamici i načinu preventivnih pregleda. “Kod žena kod kojih su ustanovljene BRCA1 i BRCA 2 mutacije preventivni pregledi obavljaju se mnogo ranije i učestalijom dinamikom, a pažnja se usmerava i na druge organe, pre svega ginekološke, što dovodi do toga da se bolest i kod tih pacijentkinja otkriva ranije.”

Trebalo bi pomeriti starosnu granicu nacionalnog skrininga

Nacionalni skrinig na koji se žene pozivaju podrazumeva mamografiju jednom u dve godine za žene uzrasta 50-69 godina. Tim povodom Domina Spasić, predsednica Udruženja pacijenata Budimo zajedno, istakla je: “Imam primedbu kada je u pitanju ograničavanje godina za skrining. Smatram da granica od 69 godina ne bi trebalo da postoji. Udruženju se često javljaju žene starije od 69 godina koje su dobile rak dojke.”

“Institucije Evropske Unije donele su preporuku da se uzrasne granice skrininga tokom 2025. godine spuste na 45 i povećaju na 75. Verovatno će do istog proširenja doći i kod nas”, dodao je na tu temu prof. dr Ferenc Vicko. Važno je istaći i sledeće: “To se odnosi na nacionalni skrining na koji se žene pozivaju. Međutim, svaka žena posle 40. godine treba da uradi mamografiju jednom u dve godine i to može da traži od svog izabranog lekara ili ginekologa.” Što se tiče mlađih žena, zbog vrste tkiva dojke kao preventivni pregled predviđen je ultrazvuk, koji se takođe može zakazati kod svog izabranog lekara ili ginekologa.

Važno je da se uključe i kompanije

„Kompanija Avon je do sada širom sveta donirala preko milijardu dolara u cilju borbe protiv raka dojke, a samo u Srbiji preko 700.000 dolara uložili smo u opremu za ranu dijagnostiku, edukativne programe i kampanje. Ali, ono na šta smo posebno ponosni je Nacionalni dan borbe protiv raka dojke koji je uspostavljen 2013. godine na zajedničku inicijativu sa Fondom B92. S velikim ponosom i zadovoljstvom nastavićemo i narednih godina još snažnije da budemo podrška ženama. U našim brošurama i na sajtu uvek postoje posebni proizvodi sa roze vrpcom čiji je celokupan bruto profit namenjen aktivnostima za borbu protiv raka dojke. Isto tako, postoji i mogućnost da svako ko poseti Avon sajt donira proizvoljni iznos i na taj način uključujemo čitavu zajednicu u borbu protiv ove opake bolesti“, istakla je Milica Savinšek, PR i advertajzing supervizor kompanije Avon za Adriatic region.

Preventivni pregledi ipak su ključ

„Nacionalni dan borbe protiv raka dojke i jeste kreiran kao koncept kojim bismo redovno, svake godine, razbuđivali čitavu javnost i društvo da se ne smetne s uma važnost konstantne podrške ženama koje se suočavaju sa ovom dijagnozom, ali i kao podsetnik koliko je matematika ove maligne bolesti u suštini jednostavna. S obzirom na to da je u 90% slučajeva izlečiv, samopregledi i preventivni pregledi zaista su ključ, odnosno naše najmoćnije oružje u ovoj borbi. Zato svi zajedno apelujemo na sve dame da brinu o sebi, da brinu o svojim prijateljicama, sestrama, majkama, ćerkama… Neverovatno je važno, ali zaista neverovatno važno – da svi preuzmemo odgovornost i da svako od nas i svaka od nas učini sve što je u mogućnosti da smanjimo crnu statistiku koja nam donosi tužan podatak da će se svaka osma dama suočiti sa dijagnozom raka dojke“, istakao je Veran Matić, predsednik Upravnog odbora Fonda B92.

Pitanje koje treba postaviti: Zašto je ženama lakše da odu na pokretni mamograf nego u zdravstvenu instituciju

“Odgovor na to pitanje mogao bi nam ukazati na to šta je potrebno menjati u zdravstvenom sistemu”, podvukao je Veran Matić kao pravac u kojem bi se moglo razmišljati na temu daljih poboljšanja.

4 osnovna stuba u prevenciji i lečenju kancera dojke

Prof. dr Lazaru Popoviću, načelniku Odeljenja za onkohematologiju Kliničkog centra Vojvodine, ovom prilikom uručeno je Priznanje za izuzetan doprinos u borbi protiv raka dojke u Srbiji.

Dr Popović je istakao 4 stuba kada su u pitanju prevencija i lečenje karcinoma dojke, a to su:

  • 1. Skrining
  • 2. Edukacija
  • 3. Inovativnost, pre svega dostupnost najnovijih lekova i terapija
  • 4. Organizacija zdravstvenog sistema

Uvodna fotografija: Arthouse Studio via Pexels. Za ostale fotografije zahvaljujemo se kompaniji Avon.

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

Kada je reč o koži, najviše pažnje poklanjamo njenoj nezi spolja, međutim, ono što se dešava unutar organizma i te kako se odražava na njeno zdravlje i izgled.
Wellness

Ultimativna ishrana za svaki tip kože

antiinflamatorni napici
Wellness

Antiinflamatorni napici za prirodno čišćenje organizma: Predstavljamo vam tri sjajna recepta

wellness napici
Wellness

Wellness napici koje smo isprobali umesto vas: Predstavljamo 10 najboljih

omega 3 masne kiseline
Wellness

Lepota počinje iznutra: Omega 3 masne kiseline za mladalačku i blistavu kožu

peruanska maka
Wellness

Zašto se toliko priča o peruanskoj maki: Koji su benefiti ovog adaptogena?

jabukovo sirće
Wellness

Jabukovo sirće i self-care rituali: Na koje sve načine ovaj napitak može da poboljša vaše blagostanje