Ko nije čuo za pantenol? Naravno, svi znamo za ovaj sastojak za koji se može reći da je jedan od “klasika” u kozmetičkoj industriji. Ali, kako on tačno deluje na našu kožu i u kojim se situacijama posebno preporučuje? Odgovore na ova pitanja potražila ja naša saradnica, novinarka Vedrana Radić.
PIŠE: VEDRANA RADIĆ
Kada sam dobila zadatak da pišem o pantenolu, pomislila sam kako o toj temi znamo svi sve.
Međutim, baš i nije tako. (Mali test: Pokušajte da naglas kažete sve što znate o pantenolu. Osim ako niste dermatološkinja, kozmetičarka, farmaceutkinja ili hemičarka, to i nije tako mnogo, zar ne?)
Čim sam malo “zagrebala ispod površine” istražujući za ovaj članak, shvatila sam da postoji toliko toga što ne znam. Na primer, kako pantenol deluje na ćelije kože? Na koji način poboljšava njihovu strukturu i kako menja izgled kože?
U ovom tekstu predstaviću različite aspekte primene pantenola, raznolikost proizvoda koji ga sadrže kao i zbog čega je tačno postao neizostavan sastojak u svetu lepote i nege.
Šta je pantenol?
Verujemo da znate da su proizvodi koji sadrže pantenol dobri za kožu, ali jeste li se zapitali šta je zapravo pantenol? Hemijski gledano, to je supstanca skrojena od pantotenske kiseline poznate i kao provitamin B5. Unošenjem provitamina B5 u organizam on se pretvara u vitamin B – čiji su nam pozitivni efekti na kožu svima dobro poznati. Postoje dva oblika pantenola, a u medicini i kozmetici se koristi biološki aktivni oblik, takozvani d-pantenol. Veoma je zastupljen u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji, a često se dodaje u proizvode za negu kože, kose i noktiju.
Kojem tipu kože se preporučuje?
Ukoliko biste na pitanje kojem tipu kože se preporučuje pantenol odgovorili problematičnoj, bili biste samo delimično u pravu. Iako leči i umiruje kožu, pantenol poseduje i hidratantna svojstva pa se tako preporučuje svim tipovima kože. Voli ga suva, masna, oštećena i iritirana koža, jer svakoj pruža ono što joj treba. Osim toga, pantenol će štititi ćelije vaše kože od oksidativnog stresa, koji je jedan od glavnih uzroka prevremenog starenja. Kreme za lice i losioni za telo koji sadrže ovaj magični sastojak mogu uveliko da doprinesu boljem izgledu kože.
Kako pantenol deluje na kožu?
Ono što je sjajno u vezi s pantenolom jeste način na koji deluje na kožu. Benefiti upotrebe su veliki za svaki tip kože, a u nastavku vam predstavljamo neke od njih.
- Ukoliko imate suvu kožu pantenol će je hidrirati i učiniti mekšom.
- Osetljivoj koži, posebno ukoliko je oštećena ili iritirana, pantenol će pružiti blag i umirujući efekat. Njegova lekovita svojstva biće vam od pomoći i ukoliko imate problema sa aknama i bubuljicama.
- Normalnoj koži pantenol pomaže tako što održava ravnotežu vlažnosti i doprinosi opštem zdravlju kože.
- Ukoliko ipak imate masnu kožu, pantenol takođe može biti vaš izbor. Iako nije direktno namenjen regulaciji proizvodnje sebuma, pomaže hidrataciji kože bez da je dodatno opterećuje. Primena se preporučuje u vidu emulzije.
Pantenol poseduje antioksidativno i antiupalno dejstvo, što je sjajno, naročito tokom leta kada je vaša koža izložena jakom suncu i UV zračenju.
Ne izaziva alergije i iritacije, a zbog svojih blagih a delotvornih svojstava preporučuje se i za nežnu dečiju kožu. Ono što možda niste znali jeste da pantenol pomaže i u ublažavanju bola, crvenila i svraba izazvanih ekcemom. Mazanjem pantenol masti aktiviraju se prirodni procesi regeneracije kože, što rezultira bržim oporavkom.
Pomaže i starijim osobama, kao i obolelima, jer je njegova efikasnost u lečenju rana koje nastaju nakon dugog ležanja velika.
Moć regeneracije, oporavka i lečenja kože svrstava proizvode sa pantenolom u ono što bi svaka kuća trebalo da ima, zar ne?
Može li izazvati nuspojave?
Pantenol se smatra bezbednim sastojkom u kozmetičkim proizvodima. Nisu zabeležene ozbljnije nuspojave do kojih je dovela njegova upotreba. Međutim, individualne reakcije mogu da variraju. Zbog toga je uvek važno pročitati uputstvo za upotrebu proizvoda pre nego što ga koristite, posebno ukoliko imate alergije na određene supstance.
Kako se upotrebljava pantenol?
Od vrste proizvoda u kojem se nalazi, uveliko ovisi kako se upotrebljava pantenol.
Pantenol rastvor ima široku primenu i može da se koristi nerazblažen ili razblažen sa vodom. Pantenol mast, pena ili krema laganim nanošenjem direktno na kožu mogu da doprinesu boljem stanju vaše kože, koja god tegoba da je u pitanju.
Pored hidracije, umirujućih svojstava i moći regeneracije, pantenol u vidu kreme se koristi i protiv starenja kože. Njegov aktivni sastojak dekstrapantenol veoma je koristan u obnavljanju ćelija.
Šamponi i regeneratori sa pantenolom hidriraće vašu kosu, dok će proizvodi za negu kože, nakon izlaganja suncu, delovati umirujuće. Balzam za negu usana sa pantenolom takođe ima umirujuća i hidrirajuća svojstva.
Bilo da su u pitanju ogrebotine, opekotine, iritacije nastale zbog izlaganja suncu, svrab, peckanje, crvenilo i bol, ovaj univerzalni heroj naše priče može mnogo da vam pomogne i da reši sve vaše probleme. Okej, kožne probleme. Jeste sjajan, ali ipak nije svemoguć. 🙂
Može li da se kombinuje sa drugim sastojcima za negu kože i kojim
Pantenol je kompatibilan sa mnogim sastojcima za negu kože. Njihova kombinacija i zajedničko delovanje mogu samo da doprinesu boljem izgledu i zdravlju vaše kože.
Koji sastojci mogu da se kombinuju sa pantenolom?
- Hijaluronska kiselina: Obe supstance doprinose hidrataciji kože i očuvanju njene vlažnosti.
- Niacinamid (vitamin B3): Oba sastojka imaju umirujuće i regenerativne efekte na kožu. Pored toga, niacinamid može da poboljša teksturu kože i da kontroliše proizvodnju sebuma.
- Antioksidanti (vitamin C, E): Pantenol i antioksidanti zajedno čuvaju kožu od oštećenja.
- Aloe vera i neven: U kombinaciji sa pantenolom imaju umirujuće dejstvo na vašu kožu.
Sastojaka sa kojima pantenol ne sme da se kombinuje nema, jedino na šta biste mogli da obratite pažnju pri upotrebi jeste da se koristi u umerenim količinama i da se prilagodi tipu i stanju kože.
Naši omiljeni proizvodi s pantenolom
S obzirom na to da smo i same velike ljubiteljke pantenola, odlučile smo da sa vama podelimo koji su to naši omiljeni proizvodi sa pantenolom.
Galenika Pantenol krem
O Galenika Pantenol kremu ne moramo mnogo da pišemo – u pitanju je krem koji je veoma dugo na tržištu i poznat je po svom kvalitetu. Sada je nežniji nego ikada, tako da s njim nećete morati da brinete o stanju svoje kože.
Cicapair Tiger Grass Dr.Jart+
Ovaj proizvod ima antioksidativna i protivupalna svojstva, te pomaže u smirivanju iritacija i crvenila na koži.
Eucerin Aquaphor regenerativna mast
Ova mast je poznata po svojoj hidratantnoj moći i koristi se za suvu kožu, opekotine, ispucane usne i druge probleme sa kožom.
La Roche-Posay Cicaplast Baume B5
Ovaj balzam s pantenolom često se koristi za umirivanje i obnavljanje iritirane ili oštećene kože.
Mixa Panthenol Comfort
Krema za obnavljanje zaštitne barijere kože ublažava osećaj svraba, suvoću, hrapavost i crvenilo. Namenjena je nezi suve i kože sklone atopiji. Bez mirisa je, nemasne teksture i brzo se upija.
Pantene Pro-V šampon i regenerator
Pantene ima liniju proizvoda za kosu koja sadrži pantenol i usmerena je na hidrataciju i jačanje kose.
Zaključak
Svestran, hidratantan i umirujući, pantenol je nezamenljiv saveznik u nezi kože i kose. Za sve generacije i za sve prilike i neprilike koje mogu da vas snađu, korisno je imati pri ruci proizvod s pantenolom.
Uvodna fotografija: Seniv Petro via Freepik; fotografija teksture Harriet B. via Pexels
Izvori: epoteka.rs/blog/pantenol-krema; mesmerie.rs/blog/test-blog; skintegra.hr/blogs/skripta/pantenol-i-njegove-dobrobiti; apotekaflos.rs/sr/clanak/sta-je-pantenol-i-za-sta-se-sve-koristi; svezazene.info/vesti/clanak/sta-je-pantenol-i-kako-se-koristi; apotekasrbotrade.rs/srpski/proizvod/panthenol-krem-gel; herbasvet.com/lepota-zdravlje-koze/pantenol/