Iako reč „kiselina“ može delovati zastrašujuće – naročito kada je u pitanju nega kože – nema potrebe za brigom. U nastavku vam predstavljamo kratak vodič o voćnim kiselinama, te objašnjenje kako one utiču na zdravlje i izgled kože.
Na času biologije verovatno ste naučili sve o pH skali koja se kreće u rasponu vrednosti od nule (kisele) do 14 (bazne). Srednja vrednost je sedam, a pH vrednost kože iznosi 5,5 čineći je u normalnom stanju blago kiselom.
Voćne kiseline koje se nalaze u proizvodima za negu kože deo su grupe alfa hidroksi kiselina (AHA). Kao i pH vrednost kože, one se takođe nalaze na kiselom kraju skale, obično u rasponu od tri do četiri. Drugim rečima, ne dopustite da vas reč „kiselina“ natera da pobegnete od ovih sastojaka, koji imaju veoma važnu ulogu, pre svega, u usporavanju starenja kože.
Koje vrste voćnih kiselina postoje i kako utiču na kožu?
Voćne kiseline se smatraju superherojima u nezu kože zbog toga što se veoma efikasno bore sa znakovima starenja, pomažu u pilingu i posvetljenju kože, te poboljšavaju njen tonus i teksturu. Neki od najčešćih tipova su glikolna, mlečna, mandelinska, jabučna, vinska i limunska kiselina.
#1. Glikolna
Ovu vrstu AHA voćne kiseline dermatolozi smatraju ”svetim gralom” budući da ima brojne pozitivne efekte na kožu. Dobija se iz šećerne trske. Uklanja uklanjanje mrtve ćelije kože, sa ciljem njenog posvetljenja, te ujednačenja tena.
#2. Mlečna
Obično se dobija iz mleka, ali se može izdvojiti i iz određenog voća. Može posvetliti tamne fleke. Takođe, stimuliše proizvodnju kolagena, pa time ublažava vidljivost bora. Osim toga, hidrira kožu i može poboljšati njenu teksturu.
#3. Limunska
Najčešće se nalazi u citrusnom voću, uključujući narandže i limun. Njene karakteristične prednosti uključuju antioksidativna svojstva i sposobnost da posvetli kožu i izbledi tamne mrlje. Takođe je adstringentna, što znači da može pomoći u smanjenju vidljivosti pora, te umanjiti ulje na koži.
#4. Jabučna
Kao što joj sam naziv kaže, dobija se od jabuka. Jača proizvodnju kolagena, te time poboljšava elastičnost kože i pomaže u njenom toniranju.
#5. Mandelinska
Dobijena od gorkih badema, pomaže u borbi sa aknama. Kao i druge voćne kiseline, koristi se za piling, posvetljuje i poboljšava teksturu kože.
Koliko često treba da nanosite voćne kiseline na kožu?
Koliko često nanosite voćne kiseline na kožu zavisi od toga kako je kozmetički preparat koji koristite formulisan. Na primer, ako koristite proizvode koji sadrže mnogo veći koncentrat voćnih kiselina, dovoljno je da ga upotrebljavate jednom ili dva puta nedeljno. Međutim, mnogi proizvodi sa AHA kiselinama koncipirani su za svakodnevnu upotrebu kako bi pomogli u održavanju sjajnog, ujednačenog, glatkog tena.
Da li je dozovljeno kombinovati različite vrste voćnih kiselina?
Da, u redu je kombinovati voćne kiseline. Zapravo, mnogi proizvodi sadrže nekoliko različitih vrsta, sa ciljem da istovremeno reše više problema sa kožom.
Da li su voćne kiseline grube za kožu?
Voćne kiseline su prilično blage u primeni bez recepta i mnogi tipovi kože imaju koristi od dosledne upotrebe. Jedini izuzetak bi bio ako imate veoma osetljivu kožu. U tom slučaju vam predlažemo da se konsultujete sa dermatologom o njihovom uključivanju u svoj režim nege kože.
Foto: Unsplash