Koja je razlika između losiona i kreme za telo?  

Nema lepšeg osećaja nego kada se namažete losionom ili kremom za telo posle tuširanja. Sloj hidratantne formule ključan je za održavanje zdrave kožne barijere. Osim toga, redovna nega čini kožu lepom i baršunastom. Međutim, kako da znate koje hidratantno sredstvo je najbolji izbor za vaš tip kože? Koja je razlika između losiona i kreme za telo? Kada koristiti jedno, a kada drugo?

Nemojte da vas zbune razni marketinški trikovi i beskonačna lista sastojaka. U nastavku smo objasnili da li se ove dve vrste preparata za negu suštinski razlikuju ili je u pitanju samo semantika? Postoji čitav spektar proizvoda za negu kože – ulja, losioni, mleka, kreme, puteri – evo kako da pronađete onaj koji vam najviše odgovara. 

Losion vs krema za telo: sličnosti i razlike 

Iako ne postoje stroga pravila koja određuju šta se smatra losionom, a šta kremom za telo, većina stručnjaka se slaže da je njihova osnovna razlika u teksturi. Krema je gušća od losiona. Losion ima veći sadržaj vode, pa mu je konzistencija tanja, te se, shodno tome, lakše razmazuje. Sa druge strane, krema za telo obično sadrži teže sastojke, poput ši putera ili kokosovog ulja, pa se teže utvrljava u kožu i masnija je.

Osim losiona i krema, postoji još nekoliko različitih preparata za negu kože s obzirom na gustinu: 

Mleko za telo 

Mleko za telo je gušće i masnije od losiona, ali ne i od kreme. Ono obično sadrži kompleks lipida i preporučuje se za negu normalne i masne kože. 

Puter za telo

Puteri su takođe veoma gusti, a obično sadrže različite sastojke poput ši, kakao i mango putera, te keratin. Apsorbuju se u dubiljm slojevima kože. 

Ulje za kožu

Ulja za telo koriste prirodna svojstva različitih eteričnih ulja, te uglavnom neguju spoljašnji sloj kože. 

Kada da koristite kremu za telo?

Ako imate suvu kožu

Kreme za telo su gušće konzistencije i imaju tendenciju da kožu čine masnijom. S obzirom na to, odličan su izbor za negu suve i veoma suve kože. Obnavljaju ispucalu kožu, te podstiču dugotrajnu hidratataciju.

Tokom hladnijih meseci i noću

Budući da podržavaju kožnu barijeru i zadržavaju vlagu, kreme za telo su odličan izbor za negu kože tokom jeseni i zime. Takođe, vreme nanošenja kreme je od presudnog značaja. Budući da je koža tokom noći propusnija (što znači da može izgubiti značajnu hidrataciju dok spavate), stručnjaci preporučuju nanošenje teže, okluzivnije hidratantne kreme pre spavanja.

Za negu kože na rukama, kolenima i laktovima

Kreme za telo su najbolji izbor za negu delova tela, kojima je potrebna dodatna nega (jer je koža na njima izrazito suva), a to su šake, stopala, laktovi i kolena.

Kada da koristite losion?

Ako imate masniji tip kože

Budući da vrlo često sadrže voćne AHA kiseline, losioni su idelani za negu kombinovane, masne kože sklone aknama. I ovim tipovima kože potrebna je hidratacija. Zapravo, jedan od uzroka pojave akni i viška masnoće na koži jeste nedostatak hidratacije.

Tokom toplijih meseci i tokom dana

Budući da su losioni laganije teksture, idealni su za toplija godišnja doba, jer ih koža brzo upija, te ne začepljavaju pore. Takođe, najbolji su za dnevnu upotrebu, jer se brže suše i upijaju, pa vam se koža ”ne lepi” za odeću. 

Za negu kože na grudima, leđima i ramenima

Deramatolizi preferiraju losione za negu područja sa masnijom kožom i područja sklona začepljenim porama, kao što su grudi, leđa i ramena. 

I na kraju – obratite pažnju na miris preparata

Bez obzira na to da li se odlučite za losion ili kremu za telo, obratite pažnju na miris preparata. Dermatolozi tvrde da što preparat ima intenzivnij miris, to može više iritirati kožu, naročito ukoliko je ona osetljiva.  Dakle, veštački mirisi su jedni od najčešćih sastojaka koji izazivaju natečenost, svrab i osip na koži. Čak i prirodni mirisi (esencijalna ulja i slično) mogu izazvati iritacije kod nekih.

Foto: Canva

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

better-aging
Beauty Business

BD stav: Zašto koristimo izraz BETTER-AGING, a ne anti-aging

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?
Nega

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?

faktori rasta
Nega

Šta su faktori rasta i zašto su sve popularniji u kozmetičkoj industriji?

tokom perimenopauze
Nega

Kako da negujemo kožu tokom perimenopauze pitali smo dr Annamariu Pfau, specijalistkinju dermatovenerologije

jutarnji rituali
Nega

Iz ugla beauty urednice: Jutarnji rituali za 40+

better-aging sastojci za negu kože
Nega

Sedam najefikasnijih better-aging sastojaka za negu kože koji imaju uporište u nauci