Sve je više naučnih dokaza o štetnosti tzv. slobodnog ili dodatog šećera za zdravlje. Ishrana sa previše šećera povezuje se sa bolestima poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska, srčanog i moždanog udara, astme, demencije, depresije, kancera… Istovremeno, svi znamo koliko je teško odreći se slatkog zadovoljstva. U želji da resetujemo svoje čulo ukusa i prekinemo zavisnost od šećera, pitali smo health coacha Tamaru Goršek Bobanac – kako očistiti organizam od šećera. Donosimo plan za detoks.
Istraživanja pokazuju da možemo biti zavisni od šećera, baš kao od neke druge supstance, poput droga ili alkohola, što bi moglo biti objašnjenje zbog čega je statistika o potrošnji šećera zapanjujuće visoka. Izveštaj Univerziteta Kalifornije iz San Franciska ističe da zvanična preporučena dnevna doza šećera nije veća od šest kašičica, odnosno 25 grama. (Napomena: Mnogi stručnjaci se slažu da dodati šećer UOPŠTE ne bi trebalo da bude deo ishrane.) Međutim, prosečan potrošač konzumira 17 kašičica ili oko 71 gram dnevno. Zastrašujuće!
Iako nije lako “ostaviti šećer”, moguće je ukloniti ga iz svojih kuhinjskih ormarića, misli i ishrane, uz malo svesnog truda i uz pravu kombinaciju hranljivih namirnica, koje će učiniti da se osećamo sito i zadovoljno. Međutim, u slučaju mnogih od nas, telo je naviklo na sav taj šećer kojim se hranimo, tako da neprestano žudimo za još. Da bismo resetovali i izbrisali ovu štetnu žudnju, možda će biti neophodna detoksikacija od šećera – svestan napor da šećer u ishrani smanjimo na najmanju moguću meru.
Da bismo svima nama – koji šećer konzumiramo u količinama koje nisu dobre za nas – pomogli da napravimo najbolji plan ishrane za detoksikaciju od šećera, obratili smo se Tamari Goršek Bobanac, health coachu, koja nam je dala predlog za izvodljiv plan obroka.
Da li ste spremni za plan obroka koji će vam dati odgovor na pitanje kako očistiti organizam od šećera? Čitajte dalje da biste saznali šta da jedete za doručak, ručak i večeru tokom detoksikacije od šećera.
Zašto nam je toliko teško da se odreknemo šećera?
Prevelika konzumacija šećera (žitarice, krtolasto povrće, mlečni industrijski proizvodi, procesuirana hrana, vrlo često manjak proteina, konzumacija kontroverznih nutrijenata (gluten, GMO soja, GMO kukuruz i slično) vrlo često nas dovode u stanje neravnoteže u kome, laički rečeno, lošije bakterije i gljivice kreću da dominiraju, kaže Tamara. Takođe, sigurno ste primetili da nakon što pojedete parče mesa ili porciju brokolija nemate neku posebnu želju da uzmete još, ali ako uzmete kolač ili štanglu čokolade – velika je verovatnoća da ćete zatražiti još jedno parče ili izlomiti još koju kockicu čokolade. Koje objašnjenje se krije iza toga? Objašnjenje je da konzumacija šećera stvara oko osam puta veću zavisnost nego što je npr. zavisnost od teških droga ili duvana. Na žalost, kada kupujete svoju instant granolu, na pakovanju nećete pronaći upozoravajuću etiketu i svedočenja o posledicama dugotrajne prekomerne upotrebe šećera.
Globalno društvo pati od zavisnosti od šećera zbog njegove masovne ponude na rafovima prodavnica i zbog nedovoljne edukacije o tome koliko gde zapravo ima šećera i šta on čini u našem organizmu. Šećer se krije u najvećem broju procesuiranih proizvoda kao što su jogurti, paste, pekarski proizvodi, nazovi zdravi barovi, industrijski sokovi, razne cerealije, suhomesnati proizvodi itd. A konstantna prekomerna upotreba šećera dovodi najpre do rasta inflamacije u organizmu i insulinske rezistencije. Ukoliko na to dodamo i slabo kretanje, stres i nedovoljan san imamo sjajnu podlogu za razvoj stanja kao što su gojaznost, dijabetes, demencija, masna jetra, kancer, bolesti krvnih sudova i brojna druga hronična stanja.
Kako očistiti organizam od šećera – odakle započeti?
Da biste započeli detoks od šećera potrebno je da iz svoje ishrane najpre izbacite:
1. Sve što nije celovita hrana odnosno svu upakovanu i isprocesurianu hranu
2. Sve što sadrži hidrogenizovana ulja
3. Sve vrste šećera, uključujući i veštačke zaslađivače, boje i aditive.
4. Sve žitarice.
5. Sve mlečne proizvode (osim potencijalno domaćeg kefira).
6. Sve mahunarke.
7. Visoko fruktozno voće (banane, grožđe, lubenica, dinja…)
Kako ćemo se osećati tokom detoksa od šećera?
U početku možete osetiti nervozu, umor, maglu u glavi i pospanost, pa čak i nervozu. Ali uz adekvatno prethodno raščišćavanje kuhinje, nabavku zdravih zamena i potencijalnu podršku grupe, ovi simptomi potrajaće kratko i na kraju možete uživati u benefitima detoksifikacije od šećera.
Koji su benefiti za organizam kada izbacimo šećere iz ishrane?
Neki od benefita koje možete iskusiti na kraju detoksa od šećera su sledeći: resetovano čulo ukusa (u smislu da će posle detoksa i borovnice biti slatkiš), rast energije, potencijalni gubitak telesne mase, bolje raspoloženje, čistija koža, sniženje inflamatornih pokazatelja, kao i nivoa šećera u krvi.
Najveći benefit detoksa jeste osvešćivanje o važnosti bavljenja sopstvenom ishranom i razumevanju veza između namirnica koje unosimo i našeg psihofizičkog zdravlja.
Šta da jedemo za vreme detoksa od šećera?
Za vreme detoksa treba konzumirati antiinflamatornu hranu i namirnice koje ne izazivaju rast šećera u krvi. Koje su to namirnice?
Proteini poput mesa, ribe, jaja proverenog, odnosno, organskog porekla.
Povrće koje ne obiluje skrobom – lisnato zeleno povrće (spanać, kelj, blitva…), sve vrste salata, kupusnjače (kupus, brokoli, karfiol, prokelj), tikve (tikvice), sve vrste lukovica i neke krtole (crni i beli luk, praziluk, mladi luk, komorač, celer, peršun), zatim, špragle, artičoke, pečurke, papriku, rotkve, paradajz i patlidžan.
Bobičasto voće poput borovnica, kupina, malina i jagoda, kao i limun iz grupe citrusa.
Zdrave masti poput maslinovog ulja, avokada, kokosove masti, tahinija, putera od orašastih plodova ili semenki.
Primeri jelovnika
Za doručak možete pojesti proteinski smoothie ili jaja uz dodatak salate.
Probajte: Super blueberry smoothie.
Ručak je poprilično jednostavan i uglavnom da čini meso ili riba sa povrćem ili kombinovanje ovih namirnica u vidu čorbe ili obrok salate.
Probajte: Bakalar sa šarenim prilogom
Večera, u zavisnosti od potreba, može biti nalik ručku ili nešto lakša kombinacija koja obiluje povrćem uz dodatak biljnih proteina (tofu ili pečurke npr.)
Probajte: Prolećne pileće kuglice
Zdrava užina može biti šaka bobičastog voća, šaka orašastih plodova, porcija svežeg povrća sa umakom koji sami pravite od dozvoljenih namirnica.
OPREZ: OVE NAMIRNICE SADRŽE SKRIVENE ŠEĆERE!
Kada pričamo o šećeru uglavnom nam je prva asocijacija šećer u kristalu, kolači, čokoladice i slično. Ali trebalo bi da svi znamo da se u mnogim industrijskim proizvodima kriju skriveni šećeri, a to su:
– Cerealije – različite vrste muslija, granola, pahuljica koje se prodaju kao lako rešenje za doručak.
– Sosevi i dresinzi za salate: kečap, terijaki sos i ostali dresinzi za salate u sebi kriju velike količine šećera.
– Jogurt i industrijski mlečni proizvodi (poput šejkova, voćnih jogurta) takođe obiluju velikim količinama šećera.
– I nezaobilazno je pomenuti industrijske sokove koji predstavljaju prave šećerne bombe.
Foto: Charlotte May via Pexels