Kako čitati etikete kozmetičkih preparata: Ovo su crvene zastavice na koje treba da obratite pažnju

Kao što je potrebno da čitate deklaracije prehrambenih proizvoda, jednako je važno da dešifrujete etikete kozmetičkih preparata, te identifikujete ,,crvene zastavice“, odnosno komponente u kozmetici koje mogu naštetiti koži.

Da li ste se ikada zapitali zbog čega ljudi ispituju jedni druge o dnevnim rutinama nege, kada ne postoji univerzalno rešenje za sve kožne probleme?! Nega kože je izuzetno lično putovanje. Ono što može da učini čuda za kožu jedne, potencijalno može oštetiti kožu druge osobe. Međutim, bez obzira na to, pojedina pravila mogu se primeniti na gotovo svakoga.

Šta su ,,crvene zastavice“ u nezi kože?

Svaka kapljica proizvoda koja padne na dermis složena je formulacija koja sadrži nekoliko sastojaka. Istraživanja sugerišu da primenjujemo u proseku oko 126 pojedinačnih hemijskih komponenti, kao deo dnevnih režima nege. Koliko sastojaka je zaista korisno za kožu? Koje sastojke treba izbegavati? Razumevanje podataka sa etiketa kozmetičkih preparata ključno je za održavanje zdrave i blistave kože.

Proizvođači kozmetike dužni su da navedu sastojke preparata na njihovoj ambalaži koristeći nazive utvrđene međunarodnom nomenklaturom – INCI. Prema INCI smernicama, sastojci treba da budu navedeni u opadajućem redosledu kada je njihov sadržaj veći od 1%. Obično su aktivni sastojci pri vrhu liste, a zatim slede mirisi, eterična ulja, boje i konzervansi. Obratite pažnju na latinske (botaničke) nazive ekstrakata ili ulja, ispisane u zagradama.

Tri osnovna sastojka koja treba izbegavati

Prema rečima brojnih dermatologa, pojedine komponente kozmetičkih preparata predstavljaju tzv. ,,crvene zastavice“, koje treba izbegavati. U ovu grupu, pre svega, spadaju mineralna ulja, parabeni i sulfati.

MINERALNA ULJA

Bez obzira na to što imaju svoje prednosti u nezi – hidriraju kožu – mineralna ulja poseduju i određene nedostatke. Često ,,prerušena“ u tečni parafin ili parafinsko ulje, mogu oštetiti zaštitnu barijeru kože, poremetiti ćelijsko disanje, začepiti pore, te uzrokovati osip. Iako rafinisano mineralno ulje nije komedogeno, što znači da inherentno ne začepljuje pore, može uzrokovati iritacije ili izbiljanja zbog svoje okluzivne prirode (zadržava nečistoće na površini kože). Pojedini stručnjaci sugerišu da prekomerna upotreba mineralnog ulja u proizvodima za negu kože može ometati njene prirodne procese, te potencijalno dovesti do dugotrajnih kožnih problema. Pored toga, vode se debate o uticaju ove komponente na životnu sredinu, budući da se ona dobija iz nafte. Mnogi smatraju da proizvodnja i odlaganje mineralnog ulja doprinose ekološkim problemima, kao što su potrošnja neobnovljivih resursa i zagađenje.

PARABENI

Obratite pažnju na sastojke poput metilparabena, butilparabena, etilparabena i drugih. Parabeni, koji se obično koriste za produženje roka trajanja proizvoda, mogu pogoršati probleme sa kožom, te poremetiti hormonsku ravnotežu. Dakle, jedan od glavnih nedostataka parabena je njihova sposobnost da oponašaju estrogen, što dovodi do endokrinog poremećaja. Ova mimikrija može da ometa funkciju hormona, što potencijalno utiče na reproduktivni sistem. Štaviše, pojedinci mogu iskusiti iritaciju kože ili alergijske reakcije na parabene, što dovodi do stanja poput dermatitisa ili kontaktnog dermatitisa. Regulatorne agencije u mnogim zemljama kontinuirano procenjuju bezbednost ovih komponenti.

SULFATI

Sulfati, kao što su natrijum lauril sulfat (SLS) i natrijum lauret sulfat (SLES), često se nalaze na listi sastojaka kozmetičkih preparata za negu kože i kose. Reč je o surfaktantima koji poseduju sposobnost čišćenja. Upravo to njihovo svojstvo može ujedno biti i njihov nedostatak u nezi. Osim štetnih materija, sulfati mogu ukloniti i prirodna ulja sa kože i kose, što često uzrokuje suvoću i iritacije. Ovo je naročito izraženo kod osoba sa osetljivom kožom i stanjima poput ekcema. Dakle, ove komponente mogu narušiti prirodnu ravnotežu vlage u koži, što dovodi do povećane suvoće, perutanja i, u pojedinim slučajevima, alergijskih reakcija. Pored toga, ova jedinjenja mogu biti oštra i iritantna za oči i kožu, izazivajući osećaj peckanja i crvenila. Štaviše, pojedini stručnjaci smatraju da proizvodni procesi sulfata mogu uzrokovati dodatno zagađenje vode.

Osim o potencijalno štetnim sastojcima, važno je da se informišete i o korisnim komponentama za negu kože. Zato čitajte etikete kozmetičkih preparata, te pružite prednost aktivnim sastojcima u njima. Ako su aktivni sastojci ispisani pri vrhu deklaracije, znajte da ih ima u većoj koncentraciji u odnosu na ostale komponente. Takođe, uzmite u obzir i različite forme aktivnih sastojaka, jer pojedine formulacije mogu biti oštrije za kožu. 

Foto: canva.com

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

glikacija
Nega

U beauty industriji, GLIKACIJA je sve popularniji izraz koji treba znati (a sam proces – izbegavati!)

Ovo sastojke za negu kože bi trebalo da koristite zajedno
Nega

Ove sastojke za negu kože trebalo bi da koristite zajedno

suva i dehidrirana koža
Nega

Suva i/ili dehidrirana koža: Kako da znate sa čim se suočavate?

ispucale pete
Nega

Suve i ispucale pete: Šta najčešće uzrokuje ovaj problem i kako da ga tretirate?

kolagen
Nega

Saveti dermatologa: Osam načina kako da sačuvate kolagen u koži

cortisol face
Nega

Da li je CORTISOL FACE fenomen zbog kojeg treba da se brinemo?