Da li kozmetički preparati sa oznakom „hipoalergeno“ 100% štite od alergijskih reakcija?

Postoje li ustaljeni standardi koji nalažu na koji način kompanije mogu da koriste termin „hipoalergeno“? Saznajte u nastavku!

Pronalaženje proizvoda koji prija našoj koži može biti izazov, posebno ukoliko je ona osetljiva. U nadi da ćemo pronaći nešto što je nežno i što ne izaziva iritaciju, često posežemo za proizvodima s oznakom „hipoalergeno“. Ipak, činjenica je da nisu svi upoznati sa pravim značenjem ovog termina i sigurni da će time izbeći alergijske reakcije i osigurati koži adekvatnu negu. Šta na to kažu eksperti?

Šta znači termin „hipoalergeno“?

Stručnjaci kažu da ovaj izraz znači da je proizvod formulisan da minimizira rizik od nastanka alergijskih reakcija. Međutim, to ne garantuje da je proizvod potpuno bez alergena. Iako termin „hipoalergeno“ treba da znači da proizvod ne sadrži sastojke koji obično izazivaju alergije na koži (npr. mirisi, kvaternijum-15 i metilizotiazolinon), on nije regulisan, što kompanijama daje slobodu da odluče koje proizvode žele da tako deklarišu. Jednostavno rečeno, ne postoje standardi koji nalažu na koji način kompanije mogu da koriste termin „hipoalergeno“, tako da treba biti oprezan. Mnoge studije pokazale su da proizvodi s ovom oznakom često sadrže uobičajene alergene.

Kome su hipoalergeni proizvodi namenjeni?

U teoriji, hipoalergeni proizvodi mogu biti dobra opcija za osobe koje se ubrajaju u neku od narednih kategorija:

  • Imaju osetljivu kožu.
  • Skloni su alergijama.
  • Već su se susreli sa iritacijom kože izazvanom određenim kozmetičkim sastojacima.

Stričnjaci se slažu da su hipoalergeni proizvodi dobra opcija za sve, čak i ako nemate osetljivu kožu ili alergije, budući da konstantno izlaganje kože određenim sastojcima, koji izazivaju alergije, povećava verovatnoću da vremenom postanete alergični na određenu supstancu. Pojedinci sa stanjima koja karakteriše oštećena kožna barijera, kao što je ekcem, posebno su izloženi riziku da postanu alergični na proizvode koje nanose na kožu, zbog čega je posebno važno da se drže hipoalergenih proizvoda.

Kako možemo da znamo jesmo li alergični na određeni proizvod?

Ako ste alergični na kozmetički proizvod, možda ćete osetiti crvenilo, svrab, otok, peckanje ili ćete se suočiti sa koprivnjačom. Neki simptomi alergije mogu se pojaviti odmah, potencijalno u roku od nekoliko minuta, dok se drugi možda neće pojaviti satima ili danima. Ponekad se alergije razvijaju tokom vremena, što znači da možete postati alergični na proizvod na koji ranije niste bili. Upravo zbog toga, alergije može biti teško otkriti.

Takođe, možete postati alergični na neki sastojak koji je vaša koža tolerisala u prošlosti. Reakcije na proizvode obično nisu trenutne. Postoji mogućnost da ćete osećati svrab danima nakon što ste koristili proizvod na koji ste alergični, a da se osip neće uvek pojaviti tačno tamo gde ste direktno aplicirali preparat. Na primer, reakcije na šampone često „poštede“ kožu glave, dok izazivaju osip na kapcima, licu, vratu i gornjem delu grudi ili leđa.

Ukoliko mislite da postoji mogućnost da vaša koža odreaguje na određeni proizvod, stručnjaci predlažu da izvršite ponovljeni test aplikacije. On uključuje nanošenje male količine proizvoda na unutrašnju stranu ruke svaki dan tokom dve do četiri nedelje. Ako se pojavi osip, perutanje, crvenilo i svrab, velika je šansa da ste alergični.

Na šta treba da obratite pažnju prilikom kupovine proizvoda za negu?

Potražite proizvode čije etikete ukazuju na to da ne sadrže poznate alergene kao što su mirisi, boje i konzervansi. Pored toga, povedite računa o tome kako vaša koža reaguje na proizvod nakon nekoliko upotreba. Izbegavajte proizvode na bazi biljaka koji sadrže esencijalna ulja budući da ona sadrže uobičajene senzibilizatore, kao što je hidroperoksid linalola, koji je čest uzrok kožnih alergija.

U svakom slučaju, ukoliko imate bilo kakvu nedoumicu ili ste zabrinuti zbog rizika od alergijske reakcije na kozmetičke proizvode, najbolje je da se konsultujete sa dermatologom.

Foto: kaboompics.com

Povezani članci

Sastavili smo listu 10 sastojaka za hidrataciju kože
Nega

Sastavili smo listu 10 sastojaka za hidrataciju kože 

izgled kože
Nega

6 načina da poboljšamo izgled kože – bez upotrebe bilo kakvih proizvoda

ulje kanole
Nega

Da li je ulje kanole bezbedno za kožu?

Nega

Kiehl’s predstavlja liniju za intimnu negu – Kiehl’s Personals

Dermoreksija
Nega

Šta je dermoreksija? Odgovor na ovo pitanje dala nam je specijalistkinja dermatovenerologije dr Jovana Pešić

nege kože
Nega

Ovo je ključni korak u režimu nege kože na prelazu iz jesenje u zimsku sezonu…