Da li je ulje kanole bezbedno za kožu?

Ulje kanole ulazi u sastav brojnih kozmetičkih preparata, ali da li je zaista bezbedno za sve tipove kože i kakve joj benefite osigurava saznajte u nastavku.

Ulja su zaokupirala našu beauty rutinu. Mogu se naći na listama sastojaka hidratantnih krema, sredstava za čišćenje, maski, balzama, losiona i krema. Ali, kada govorimo o uljima, posebno onima koja imaju dvostruku namenu i zauzimaju prostor u našim kuhinjama (mislimo na maslinovo, avokado i bademovo), ne možemo a da se ne zapitamo da li su ona bezbedna za upotrebu u nezi kože. Između ostalog i ulje kanole. Evo šta o ovom sastojku kažu stručnjaci…

Šta je ulje kanole?

Ulje kanole je biljni lipid napravljen od zdrobljenog semena repice. U nekim zemljama, izraz ulje uljane repice koristi se prilikom industrijske upotrebe, dok ulje kanole označava jestivo ulje za kuvanje. Zbog svojih hranljivih i hidratantnih svojstava, ovo ulje koristi se za negu kože i kose.

Prednosti za kožu

Naučno je dokazano da ovo ulje pomaže koži da zadrži vlagu smanjenjem transepidermalnog gubitka vode. Bogato je masnim kiselinama, uključujući oleinsku, linolensku, α-linolensku i palmitinsku, koje ga čini efikasnim sredstvom za hidrataciju. Takođe, obiluje i proteinima, fenolima, lipidima i vitaminima (prvenstveno vitaminom E), a naučno je dokazano da poseduje antioksidativna, antiinflamatorna i antiage svojstva. Lagane je teksture i može doprineti umirivanju iritirane i kože koja svrbi.

Potencijalni neželjeni efekti

Neophodno je da osobe čija je koža sklona aknama budu oprezne pri upotrebi proizvoda formulisanih s uljem kanole. Njegova komedogena ocena je 4. Znate li šta to znači? Komedogena ocena je sposobnost ulja da zapuši pore.

Kako da ga uključite u svoju rutinu nege?

Budući da ono može da zapuši pore, sigurno nećete želeti da zgrabite bocu iz kuhinjskog ormarića i namažete kožu. Umesto toga, odlučite se za proizvode koji su formulisani sa uljem kanole. Svakako, ukoliko se nakon njihove upotrebe javi iritacija, osip, crvenilo ili akne, obavezno potražite savet dermatologa.

Foto: Pexels, PR

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

Sastavili smo listu 10 sastojaka za hidrataciju kože
Nega

Sastavili smo listu 10 sastojaka za hidrataciju kože 

izgled kože
Nega

6 načina da poboljšamo izgled kože – bez upotrebe bilo kakvih proizvoda

"hipoalergeno"
Nega

Da li kozmetički preparati sa oznakom „hipoalergeno“ 100% štite od alergijskih reakcija?

Nega

Kiehl’s predstavlja liniju za intimnu negu – Kiehl’s Personals

Dermoreksija
Nega

Šta je dermoreksija? Odgovor na ovo pitanje dala nam je specijalistkinja dermatovenerologije dr Jovana Pešić

nege kože
Nega

Ovo je ključni korak u režimu nege kože na prelazu iz jesenje u zimsku sezonu…