Cimet u službi lepote: Tri načina upotrebe ovog začina za negu kože

Bogat antioksidansima i korisnim biljnim jedinjenjima, cimet je sve popularniji kozmetički sastojak. Zagovornici tvrde da obnavlja ćelije kože, ublažava znakove starenja, te može pomoći prilikom lečenja hiperpigmentacije i akni.

Zahvaljujući prijatnom mirisu i aromi, ali i brojnim bioaktivnim supstancama koje sadrži, ovaj drvenasti začin vekovima se koristi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini. Budući da poseduje antiinfalamtorna svojstva, pokazao se korisnim i u nezi kože, a najbolji efekat ima u kombinaciji s drugim prirodnim sastojcima, kao što su med i kokosovo ulje.

Prednosti cimeta za kožu

Usporava starenje kože

Antioksidansi iz cimeta štite kožu od uticaja slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati preveremeno starenje i tupost kože. Osim toga, jedinjenja cimetaldehidi podstiču razvoj kolagena, te spračavaju nastanak finih linija i bora na licu.

Pomaže u lečenju akni

Cimet poseduje antiinflamatorna svojstva, koja mogu pomoći u ublažavanju crvenila i otoka povezanih sa aknama. Pored toga, sprečava razmnožavanje bakterija, koje mogu uzrokovati pojavu akni. Da biste koristili cimet kao tretman akni, pomešajte ga s medom. Dobijenu smesu nanesite direktno na zahvaćena područja. Nakon desetak minuta isperite.

Uklanja mrtve ćelije kože i ublažava hiperpigmentaciju

Cimet ima prirodna svojstva pilinga, koja pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože i podstiču obnavljanje ćelija. Budući da posvetljuje kožu i ujednačava ten, pokazao se korisnim u ublažavanju hiperpigmentacije. Da biste koristili cimet kao piling, pomešajte ga s medom ili kokosovim uljem. Dobijenu pastu kružnim pokretima umasirajte u kožu, te isperite nakon desetak minuta.

Da li je cimet bezbedan za kožu?

Iako potencijalno može umanjiti pojavu akni i poboljšati ten, cimet često uzrokuje iritacije kože. Zbog toga vam savetujemo da ga neneste na ruku, pre nego ga što nanesete na lice, kako biste videli kako vaša koža reaguje. Ukoliko ste alergični na cimet ili imate osetljivu kožu, nemojte ga koristiti.

Dva dodatna načina upotrebe cimeta u službi lepote

Podstiče rast kose

Cimet može pomoći u stimulaciji rasta kose poboljšavajući cirkulaciju krvi u vlasištu. Zahvaljujući brojnim antioksidansima, ovaj začin hrani folikulu dlake i kosu čini bujnijom. Pomešajte ga sa kokosovim uljem, te dobijenu masku umasirajte u kožu glave. Isperite nakon desetak minuta.

Usne čini punijim

Cimet može da upali mukoznu membranu, što pojačava protok krvi. To dovodi do oticanja usana, pružajući im puniji i ružičastiji izgled. Da biste postigli taj efekat, nanesite nekoliko kapi eteričnog ulja od cimeta ili pomešajte mleveni cimet sa kokosovim uljem.

Foto: @k.els.e.y, pexels.com

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

slow beauty
Nega

Šta se podrazumeva pod SLOW BEAUTY konceptom i kako ga uključiti u svakodnevni život?

better-aging
Beauty Business

BD stav: Zašto koristimo izraz BETTER-AGING, a ne anti-aging

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?
Nega

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?

faktori rasta
Nega

Šta su faktori rasta i zašto su sve popularniji u kozmetičkoj industriji?

tokom perimenopauze
Nega

Kako da negujemo kožu tokom perimenopauze pitali smo dr Annamariu Pfau, specijalistkinju dermatovenerologije

jutarnji rituali
Nega

Iz ugla beauty urednice: Jutarnji rituali za 40+