Pripremamo se za letovanje: Nataša Burka pomaže nam da spakujemo BEAUTY KOFER

Pakovanje beauty kofera za letovanje nije nimalo lak zadatak. Svesni ove činjenice, zamolili smo Natašu Burku, specijalistkinju medicinske estetike iz kozmetološkog centra Sensi Skin, da nam olakša slatke muke.

Sunce važi za jednog od najvećih neprijatelja zdrave kože. Ipak, često se stvara privid da – pored preplanulog tena koji nam osigurava – ono i umiruje kožu. Doduše, određene dermatološke tegobe, poput ekcema i dermatitisa, povlače se u slanoj vodi i na suncu, no – nažalost – ne na duže staze. S druge strane, neizostavni SPF proizvodi – koje je neophodno nanositi tokom celog dana, i to u više slojeva – otežavaju disanje kože, što dodatno komplikuje situaciju kada je o nezi reč.

Generalno, obrazac vezan za svakodnevnu beauty rutinu kod kuće ne bi trebalo da se primenjuje i tokom boravka na letovanju. Imajte na umu da potrebe vaše kože nisu iste! Naprotiv, u nekim segmentima one se drastično razlikuju, baš kao što je to slučaj kada je u pitanju nega kože lica. Krema za sunčanje i umirujući after sun preparati za telo zaista su neophodni, a tu je i prilagođena nega za lice, koje je najosetljviji deo tela kada govorimo o sunčevom zračenju. Kožu lica najpre moratmo zaštiti, zatim sprečiti gubitak vlage, a potom i nahraniti.  Da bi delovali preventivno, a potom i umirujuće, intenzivnija nega kože i kose treba da bude uvertira u letovanje, kao i neizostavan korak nakon što se vratite svakodnevici. A kada je o neseseru za putovanje reč, uvidećete da i osnovna beauty rutina iziskuje priličan broj proizvoda. Najvažnije je da se pobrinite da oni budu efikasni i apsolutno usklađeni s potrebama vaše kože.

BEAUTY ASORTIMAN…

ZA LICE

Nega lica na letovanju zahteva da se pažljivije pozabavite iščitavanjem etiketa (čitajte: sastavom) proizvoda koje pripremate za put. Sve korake – čišćenje, toniranje, nanošenej seruma i kreme – možete praktikovati i na letovanju, naravno ukoliko postoji potreba za tim, ali uz posebne mere opreza. Problem se javlja u slučaju fotosenzitivnih sastojaka na koje nailazimo – pre svega – u tonicima i serumima, odnosno kod proizvoda sa eksfolijantnim dejstvom, koji praktično poseduju piling svojstva. Glikolna kiselina, kao i sve druge AHA/BHA kiseline, retinol i slični sastojci pružaju odlične rezultate. Ipak, tokom letovanja zaboravite na njih. OK, šta onda treba da se nađe u našem neseseru?

SPF  PREPARAT Ne možemo da ne pomenemo ovaj osnovni, letnji proizvod. Poželjno je da on sadrži zaštitni faktor 50, te da ga nanosite kako na lice, tako i na vrat i dekolte, i to bar 15 minuta pre izlaska napolje – kako biste u startu osigurali njegovo dejstvo. Tokom dana, veoma je važno aplikovati SPF preparat na dva i po do tri sata, kao i nakon svakog izlaska iz vode. Danas su na tržištu dostupne zaista lagane teksture koje ne opterećuju lice.

ČISTAČ Ovaj preparat neizostavan je i na odmoru. Zapravo, to je neophodan korak kada uzmemo u obzir slojeve SPF kreme koje nanosimo tokom celog dana. Zbog toga, u vašem neseseru treba da se nađe gel za čišćenje/umivanje lica na bazi umirijućih i hidrirajućih sastojaka. Kao i prilkom praktikovanja redovne rutine nege, lice treba očistiti gelom/emulzijom kako biste ga pripremili za naredne korake nege. U slučaju da boravite na moru, posegnite za gelom, koji se pokazao kao odlično rešenje protiv isušivanja kože kojem doprinosi slana voda. Za devitalizovanu i kožu koja ima deficit masnoće dobra opcija su i blaga, umirujuća mleka za čišćenje.

HIDRATANTNA KREMA Uz gel za čišćenje, ovo je najkorisniji proizvod koji treba da ubacite u svoj neseser. Umirujuća krema lagane teksture pravi je izbor za letnje dane i noći, a neophodno je da ona bude obogaćena sastojcima koji pospešju hidriranost lica, kao što su hijaluron, kolagen, aloja, hamamelis, a koji su odlični saveznici budući da umiruju i hidriraju kožu ove regije.

Umirujuća krema lagane teksture, na bazi hijalurona, kolagena, aloje, hamamelisa, pravi je izbor za letnje dane i noći.

TONIK & SERUM Određeni tonici doprineće boljoj apsorpciji proizvoda, povratku narušene pH vredosti kože, hidrataciji i umirivanju, zbog čega ih i na odmoru treba imati u neseseru. Ipak, budite obazrivi ukoliko je vaš tonik na bazi retinola, salicilne ili glikolne kiseline, ili pak drugih voćnih (AHA) i BHA kiselinaReč je o supstancama koje imaju eksfolijantno dejstvo (što je u svakodnevnim okolnostima osnovna prednost ovih sastojaka), usled čega lice može preterano da odreaguje, te da dođe do pojave crvenila, iritacija i fleka. Upravo zbog toga, zamenite ih onima na bazi hijalurona, pantenola, aloje… koji imaju dominantno hidrirajuće dejstvo. Slična situacija je i sa serumima. Serum je koristan proizvod i tokom letovanja, a najbolje bi bilo da posegnete za onim na bazi hijaluronske kiseline, peptida, faktora rasta i drugih prirodnih sastojaka, koji će obezbediti koži dodatnu vlažnost i pospešiti regeneraciju. Sigurno ste već čuli za serume na bazi vitamina C, koji pogodno utiče na kožu u pogledu hidratacije, toniranja i antiejdž efekata. Međutim, pri njihovom korišćenju, neophodan je oprez budući da ovaj vitamin ima trenutno fotosenzitivno dejstvo. Svakako, najsigurnije je da ovakav tip proizvoda koristite uveče, a da ga izostavite tokom dana, ili da ga zamenite serumom drugačijeg sastava.

TERMALNA VODA U SPREJU  Višestruko je korisna! Možete je koristiti više puta u toku dana, bez bojazni da ćete na bilo koji način pogoršati stanje svoje kože. Dodatna prednost ovog proizvoda je i to što on ima moć da osveži i rashladi kožu.

ZA TELO

Piling tela uradite kod kuće, nekoliko dana pre odmora, a na letovanje ponesite kremu sa zaštitnim faktorom, kao i adekvatno mleko za telo. Nakon tuširanja, kožu je neophodno nahraniti, a u toj misiji oslonite se na after sun proizvode, obogaćene adekvatnim sastojcima, u cilju obnove zaštitne barijere kože, eliminisanja osećaj zatezanja, suvoće i ublažavanja eventualnih iritacija prouzrokovanih prekomernim izlaganjem suncu. Aloja i ši puter samo su neki od sastojaka koji se često sreću u proizvodima ovog tipa. No, uvek se možete odlučiti i za neki od preparata iz domena medicinske kozmetike, koji su svakako provereno rešenje.

Minimalan SPF faktor koji treba da poseduje preparat za zaštitu kože tela jeste 30, dok se u slučaju ekstremnijih uslova i dužeg boravka na suncu preporučuju sredstva sa oznakom 50. Razlika među faktorima zapravo je u dužini trajanja zaštite od UVB zračenja, koje prouzrokuje opekotine na koži. Kremu nanesite bar 15 minuta pre izlaska na sunce i obnavljajte je na svaka dva sata. Ukoliko se pitate u koji kozmetički proizvod treba investirati najviše novca, odgovor je: „Upravo u preparat za sunčanje“, koji ujedno možete koristiti i za lice.

Naravno, nipošto ne zaboravite da ubaci u svoj neseser i proizvode za negu kose, jer sunce i slana voda imaju tendenciju da isuše vlase, da im oduzmu sjaj, te da ih učine krhkim i lomljivim. Sasvim je u redu da ponesete hair proizvode koje inače koristite kod kuće, te da primenom prilagođenih preparata osigurate vlasima dodatnu negu.

A kada se odmor završi, ne zaboravite da se obratite svom kozmetičaru koji će znati kako da, uz pomoć profesionalnih tretmana, vrati vašu kožu u top formu.

Foto: Privatna arhiva, Instagram/@mija_mija, Unsplash

Povezani članci

better-aging
Beauty Business

BD stav: Zašto koristimo izraz BETTER-AGING, a ne anti-aging

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?
Nega

Koliko su suplementi kolagena efikasni u poboljšanju zdravlja i izgleda kože?

faktori rasta
Nega

Šta su faktori rasta i zašto su sve popularniji u kozmetičkoj industriji?

tokom perimenopauze
Nega

Kako da negujemo kožu tokom perimenopauze pitali smo dr Annamariu Pfau, specijalistkinju dermatovenerologije

jutarnji rituali
Nega

Iz ugla beauty urednice: Jutarnji rituali za 40+

better-aging sastojci za negu kože
Nega

Sedam najefikasnijih better-aging sastojaka za negu kože koji imaju uporište u nauci