Atopijski dermatitis ili ekcem je oboljenje s kojim se u Srbiji suočava svako peto dete i preko 30% odraslih, što naglašava važnost razumevanja ovog stanja. Da li ste u toj grupi i vi ili neko od vaših voljenih?
Nacionalno udruženje pacijenta Alergija i ja, zajedno sa Internacionalnom alijansom organizacija dermatoloških pacijenata (GlobalSkin), Evropskom federacijom za alergije i bolesti disajnih organa (EFA), uz podršku Ministarstva zdravlja RS, po šesti put je obeležilo Svetski dan ekcema podizanjem svesti o ovoj rasprostranjenoj, a često pogrešno shvaćenoj bolesti. Evo šta smo tim povodom saznali, a pozivamo i vas da otkrijte 10 manje poznatih činjenica o atopijskom ekcemu koje će vam pomoći da sagledate njegovu kompleksnost.
Atopijski dermatitis: Teže vidljive strane
Više od svraba: Atopijski ekcem nije samo svrab, nelagodnost ili “osetljivost kože”, kako se ponekad pogrešno shvata. To je višedimenzionalna hronična bolest koja, pored fizičkih simptoma, utiče na kvalitet života, mentalno zdravlje i svakodnevne aktivnosti.
Skriveni ožiljci: Iako se manifestuje na koži, ekcem često ostavlja duboke emocionalne i psihološke posledice. „Često se mogu javiti anksioznost, depresija, mogu biti pogođeni radna sposobnost, učinak na poslu i školi“, naglašava psiholog Uroš Rajaković.
Povezanost sa drugim bolestima: Atopijski ekcem je često povezan sa astmom, alergijskim rinitisom i drugim alergijama, što ukazuje na sistemski problem i potrebu za sveobuhvatnim pristupom lečenju.
Visoka cena lečenja: “Troškovi lečenja ove vrste alergije iznose više od 1.000 evra na godišnjem nivou”, ističe Nacionalno udruženje pacijenata Alergija i ja, naglašavajući finansijski teret koji ekcem predstavlja za pacijente i njihove porodice. “Udruženje poziva zdravstvene radnike, donosioce odluka o zdravstvenoj politici i sve zainteresovane strane da prepoznaju teret atopijskog ekcema, učestvuju u kampanji i preduzimaju mere da se osigura da pacijenti dobijaju blagovremenu i efikasnu negu”, apeluje predsednica ovog udruženja Snežana Šundić Vardić.
Globalni problem: Sa 204 miliona ljudi širom sveta koji pate od ekcema, ova bolest predstavlja globalnu epidemiju i jedan je od najčešćih kožnih problema. “Učestalost atopijskog dermatitisa je u porastu, a prve promene na koži najčešće se manifestuju do 7. godine života”, istakla je prof. dr Danica Tiodorović, predsednica Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Deca su najugroženija: U Srbiji, svako peto dete ima atopijski ekcem, što naglašava važnost rane dijagnoze, edukacije roditelja i adekvatnog lečenja kako bi se sprečile komplikacije i dugoročne posledice.
Stres pogoršava simptome: Emocionalni stres može izazvati pogoršanje ekcema, stvarajući začarani krug u kojem se fizički simptomi pogoršavaju zbog psihičkog stanja, a psihičko stanje se pogoršava zbog fizičkih simptoma.
Nesanica i umor: Svrab i nelagodnost često ometaju san, što dovodi do nesanice, umora i smanjene koncentracije, dodatno utičući na kvalitet života.
Okidači su svuda: Sapuni, tkanine, alergeni iz hrane i okoline mogu izazvati pogoršanje simptoma, što zahteva pažljivo izbegavanje i prilagođavanje životnog stila.
Zajedno smo jači: Razumevanje, podrška i solidarnost porodice, prijatelja i zajednice su od suštinskog značaja za osobe sa ekcemom. “Razumevanje tereta atopijskog ekcema je ključno za bolju negu, upravljanje bolešću i informisanje i edukacija radi poboljšanja života pacijenata”, naglasila je prof. dr Mirjana Gajić Veljić, dermatolog. Udruženje Alergija i ja poziva sve da se priključe kampanji #AtopijskiEkcemBezFiltera i pomognu u podizanju svesti o ovoj bolesti.
Fotografije: Freepik, Angela Roma via Pexels