Ukoliko ste primetili crvene pečate na licu, verovatno vam se pojavila rozacea. Reč je o inflamatorno hroničnom oboljenju kože lica, koje može biti uzrokovano neravnotežom crevnog mikrobioma.
Zdravlje creva jedna je od najzastupljenih tema u wellness industriji, i to s dobrim razlogom. Što više učimo o crevima, to nam postaje jasnije koliko ona utiču na gotovo svaki aspekt našeg zdravlja, uključujući i kožu. Ako imate zapaljensko stanje kože kao što je rozacea, posebno je važno da obratite pažnju na ishranu kako biste ublažili uporne simptome. Naravno, uz odgovarajuću negu kože.
Za početak da razjasnimo šta je rozacea
Rozacea je hronično inflamatorno stanje kože koje se svrstava među pet najčešćih kožnih bolesti kod odraslih. Iako tačan uzrok još uvek nije poznat, stručnjaci veruju da je rozacea rezultat promena u imunološkom sistemu, funkciji krvnih sudova i ravnoteži crevnih i kožnih bakterija. Ove promene mogu dovesti do osetljivosti kože, te prekomerne upale u telu.
Više o povezanosti creva i kože
Slično mikrobiomu creva, koža sadrži trilione mikroorganizama koji mogu uticati na imunološki sistem i opšte zdravlje kože. Dakle, bakterije koje žive na koži mogu biti korisne, pružajući fizičku barijeru spoljašnjim bakterijama koje mogu izazvati razne bolesti. Osim toga, bakterije koje žive u crevima igraju ključnu ulogu u zdravlju kože. Ovaj odnos može se objasniti onim što se u medicini naziva osa creva i kože. Osa creva-koža podrazumeva komunikaciju između creva i kože kroz interakciju sa imunološkim sistemom. Primera radi, dobro izbalansiran mikrobiom creva može pomoći u održavanju zdravlja kože sprečavanjem rasta štetnih bakterija i smanjenjem upale.
Osobe sa rozaceom obično imaju drugačiji sastav bakterija na koži i u crevima
Kod osoba sa rozaceom smatra se da neravnoteža crevnih bakterija može dovesti do prekomerne upale, što može uticati na početak, različite faze i težinu rozacee. Mnoge studije su otkrile da su crevne i kožne bakterije kod osobe koja ima rozaceu mnogo drugačije nego kod osoba bez rozacee. Na primer, danska studija sa oko 50.000 ispitanika utvrdila je da osobe s rozaceom imaju veću prevalencu digestivnih poremećaja, uključujući infekciju H. pilori (helikobakterijom) i prekomerni rast bakterija u tankom crevu (SIBO).
Infekcija helikobakterijom
H. pilori je bakterija u našim crevima koja može da izazove hronični gastritis, peptični čir i rak želuca. Takođe može uzrokovati upalu i pogoršati simptome rozacee kao što su eritem, odnosno crvenilo kože sa osećajem zagrevanja i žarenja. Neinvazivni testovi za procenu da li imate aktivnu infekciju helikobakterijom uključuju test iz daha (izdisajni test), test iz krvi i test antigena stolice.
SIBO
Pojedinci s papulopustularnom rozaceom, vrstom rozacee koja uzrokuje crvene otečene kvrge i fleke nalik aknama na čelu, obrazima, bradi, vratu, grudima ili vlasištu, mogu imati veći rizik za prekomerni rast bakterija u tankom crevu (SIBO). Pokazalo se da lečenje SIBO-a antibioticima potpuno rešava ili značajno ublažava simptome rozacee, pri čemu lezije na koži ostaju u remisiji više od devet meseci.
Saveti za zdravlje creva koji pomažu kod rozacee
Prebiotici i probiotici idu ruku pod ruku i trebalo bi da budu prva linija odbrane kada pokušavate da ublažite simptome rozacee kroz bolje zdravlje creva. Probiotici su živi mikroorganizmi koji promovišu raznolikost crevnog mikrobioma, dok prebiotici deluju kao hrana za ove mikroorganizme, pomažući im da se razmnožavaju.
Jedite fermentisanu hranu
U ishranu uključite fermentisane namirnice kao što su jogurt, kefir, kiseli kupus, kimči i miso. Ova hrana bogata je probioticima, korisnim bakterijama koje podržavaju zdravlje creva.
U obroke uvrstite hranu bogatu prebioticima
Prebiotici su nesvarljiva vlakna koja hrane probiotike. Namirnice bogate prebioticima obuhvataju beli luk, luk, praziluk, špargle, banane i koren cikorije.
Isrobajte suplemente
Ukoliko ne uspevate da u organizam unesete dovoljno probiotika hranom, razmislite o visokokvalitetnim suplementima. Potražite one koji sadrže više sojeva bakterija, kao i visok broj CFU (jedinica za formiranje kolonija bakterija).
Foto: Instagram @shayzanco_