Nega pomoću ishrane: Koji nutrijenti su zaista potrebni koži?

Osim čišćenja, hidratacije i zaštite od sunca, ishrana takođe igra važnu ulogu u nezi kože. Pojedini nutrijenti doprinose njenom zdravlju i izgledu.

Većina ljudi teži mladolikoj, glatkoj koži, po mogućnosti bez bora i proširenih pora. Potraga za odgovarajućom negom često uključuje na desetine kozmetičkih proizvoda, ali za zdravu kožu nije dovoljna samo nega spolja, već i nega iznutra. Od presudne je važnosti da koža bude snabdevena odgovarajućim hranljivim materijama. Ako se ne hranite adekvatno, ni najbolja krema vam neće pomoći da ostvarite svoje beauty ciljeve.

Vitamin C (l-askorbinska kiselina)

Ovaj važan vitamin poznat je po svojim antioksidativnim svojstvima koja pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala. Slobodni radikali dovode do oksidativnog stresa i mogu oštetiti ćelije kože. Oni takođe narušavaju njenu zaštitnu funkciju, što može uzrokovati pojavu fleka, te prerano starenje kože. Pored toga, oksidativni stres takođe dovodi do razgradnje proteina keratina, kolagena i elastina, koji su odgovorni za strukturu i elastičnost kože. 

Vitamin C podržava stvaranje kolagena. Najveće količine nalaze se u bobičastom voću, citrusima, peršunu, belom luku, paprici i brokoliju.

Vitamin E (tokoferol)

Vitamin E takođe deluje kao antioksidans i štiti kožu od slobodnih radikala. Pored toga, ima još jedno posebno svojstvo: pomaže ćelijama kože da se poprave i regenerišu, što čini da koža izgleda mladoliko. 

Ovaj vitamin uglavnom se nalazi u orašastim plodovima, semenkama i biljnim uljima kao što su bademovo, suncokretovo i maslinovo ulje.

Vitamin A (retinol)

Vitamin A igra važnu ulogu u izgradnji strukture kože. Podstiče formiranje ćelija i podržava proces regeneracije, te na taj način poboljšava i zaglađuje kožu. Osim toga, poznat je svom anti-age efektu, te je odlično sredstvo protiv akni. Beta-karoten se može pretvoriti u vitamin A u ljudskom telu. Reč je o takozvanom prekursoru retinola. Ovaj nutrijent deluje kao prirodna zaštita kože od štetnog uticaja UV zraka.

Vitamin A nalazi se isključivo u životinjskoj hrani. Velike količine naročito sadrže jetra i riba, dok beta-karotena ima u crvenom, zelenom i žutom povrću kao što su šargarepa, paprika, spanać, kelj i paradajz.

Vitamin B2 (riboflavin)

Vitamin B2 ima antioksidativni efekat i podstiče rast ćelija. Koristi se u visokim dozama kao terapija za akne, ekcem i dermatitis. Takođe smiruje iritiranu kožu i pomaže u borbi protiv suvoće. 

Ima ga u mleku, jogurtu, mesu, orasima, integralnim žitaricama, kvascu i ostrigama.

Vitamin B7 (biotin)

Vitamin B7 često se naziva vitaminom H. On pruža blistav ten i štiti kožu od isušivanja. Biotin stimuliše obnavljanje ćelija kože i stvaranje keratina. Takođe aktivira metabolizam, što dodatno podržava zdravlje kože. 

Ima ga u ovsenim pahuljicama, spanaću, pečurkama, sočivu i orasima.

Omega 3 masne kiseline

Ove esencijalne masne kiseline obnavljaju kožu, jačaju ćelijske membrane, te poseduju antiinflamatorno dejstvo. Takođe, održavaju kožu vlažnom, elastičnom i gipkom. 

Omega 3 masne kiseline uglavnom se nalaze u masnim ribama kao što su losos i skuša, u uljima poput orahovog, lanenog ulja i ulja repice, kao i u lanenom semenu, čia semenkama i orasima.

Cink

Cink je vitalni element u tragovima uključen u različite biološke procese kao gradivni blok enzima. Ima antibakterijski efekat i učestvuje u formiranju kolagena. Pored toga, reguliše proizvodnju sebuma, što sprečava pojavu preteranog sjaja kože. Pomaže u smanjenju upale i podstiče zarastanje rana. 

Ima ga u mahunarkama, orašastim plodovima, semenkama i proizvodima od celog zrna.

Silicijum

Silicijum je element u tragovima odličan za kožu, kosu i nokte. Posle kiseonika, on je drugi najzastupljeniji element u prirodi. Čuva vlagu, stimuliše stvaranje kolagenskih vlakana, te održava kožu čvrstom. Osim toga, jača vezivno tkivo, sprečava pojavu bora i celulita.

Silicijum uglavnom se nalazi u celovitim žitaricama kao što su ovas i proso, a ima ga i u krompiru i drugom korenastom povrću.

Voda

Voda je neophodna za zdravu kožu. Pomaže u hidrataciji ćelija kože i jačanju njene barijere. Brojne studije utvrdile su da voda podstiče cirkulaciju krvi, te snabdeva kožu kiseonikom. Stručnjaci preporučuju konzumiranje 2 litre vode dnevno.

Foto: Instagram @myvisualcurrency

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je u informativne svrhe, te, bez obzira na to što se pozivamo na određena istraživanja, nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem zdravstvenih saveta ili usluga, te stavovi autora u članku ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

govor tela
Intervju

Kako nam GOVOR TELA može pomoći da dobijemo ono što želimo pitali smo mentorku za uspešniju komunikaciju

proteinski hleb
Wellness

Proteinski hleb bez glutena – recept koji morate isprobati!

hladan tuš
Wellness

3 meseca kasnije… Čemu me je naučilo tuširanje hladnom vodom

Kada je reč o koži, najviše pažnje poklanjamo njenoj nezi spolja, međutim, ono što se dešava unutar organizma i te kako se odražava na njeno zdravlje i izgled.
Wellness

Ultimativna ishrana za svaki tip kože

antiinflamatorni napici
Wellness

Antiinflamatorni napici za prirodno čišćenje organizma: Predstavljamo vam tri sjajna recepta

wellness napici
Wellness

Wellness napici koje smo isprobali umesto vas: Predstavljamo 10 najboljih