Kako pravilno koristiti ulja za kosu?

Ulja za kosu sjajna su sredstva za negu vlasi i vlasišta, naravno ako se adekvatno primenjuju.

Iako ulja za kosi često koriste osobe sa izuzetno oštećenom ili suvom kosom, stručnjaci kažu da skoro svi možemo imati koristi od njihove upotrebe, naravno ukoliko ih pravilno primenjujemo. Zašto? Zbog njihove male molekularne težine, to je jedna od retkih vrsta formula koje zaista mogu da prodru u vlasi. Odabir adekvatnog ulja za kosu svakako zavisi od nekoliko faktora, uključujući tip kose, stanje vlasišta i lične preferencije. Na kraju krajeva, ne postoji univerzalno pravilo za učestalost upotrebe ulja, ali je važno da koristite ona visokokvalitetna, prirodna i da ne preterujete. Evo praktičnog vodiča za upotrebu ovih prirodnih eliksira…

Šta su ulja za kosu?

To su rastvori na bazi ulja koji se primenjuju lokalno zarad pospešivanja zdravog rasta kose, intenziviranja sjaja vlasi i borbe protiv uobičajenih hair problema. Iako se ulja razlikuju po sastojcima, eksperti kažu da je njihova osnovna misija da obskrbe vlasi hranljivim materijama, te poboljšaju opšte stanje kose i vlasišta.

Koje benefite pružaju?

Ulja za kosu mogu osigurati različite benefite, uključujući hidrataciju, ishranu i sjaj. Pored toga, mogu se koristiti za stilizovanje, završnu obradu i prilikom različitih tretmana. Ona bogata vitaminima i mineralima efikasno neguju folikule dlake i podstiču zdrav rast kose, te mogu da pomognu u jačanju vlasi i smanjenju lomljenja, ali i doprinesu smanjenju kovrdžanja i opadanja, izglađujući kutikulu kose i obezbeđujući joj vlagu.

Najbolja ulja za kosu

Širok je spektar ulja koja se koriste za negu vlasi…

Ricinusovo ulje

Bogato je ricinolnom kiselinom, koja ima antiinflamatorna svojstva i neguje kožu glave.

Arganovo ulje

Obiluje antioksidantima, vitaminima i masnim kiselinama koje neguju kožu glave i jačaju folikule kose. Takođe, doprinosi poboljšanju elastičnosti kose, kontroli kovrdžavosti i obezbeđuje vlasima sjaj.

Kokosovo ulje

Prodire u dlaku, smanjujući gubitak proteina i jačajući kosu iznutra. Osim toga, poseduje antimikrobna svojstva, zahvaljujući kojima doprinsi održavanju zdrave kože glave. Eksperi kažu da je kokosovo ulje ključno u slučaju veoma oštećene kose, budući da je poznato po svojstvima dubokog kondicioniranja.

Ulje nane

Ulje peperminta ima efekat hlađenja kože glave i poboljšava cirkulaciju, što može stimulisati rast kose. Takođe, ima antimikrobna svojstva koja doprinose održavanju zdrave kože glave.

Ulje jojobe

Ovo ulje veoma liči na prirodna ulja koja proizvodi skalp, što ga čini odličnim izborom za balansiranje proizvodnje ulja i vlaženje kose bez ostavljanja masnih tragova.

Maslinovo ulje

Bogato je vitaminima i antioksidansima koji jačaju i neguju vlasi. Može poboljšati elastičnost kose, smanjiti lomljenje i osigurati vlasima sjaj.

Bademovo ulje

Lagano je i lako se apsorbuje u kosi, što ga čini odličnim izborom za vlaženje i omekšavanje suvih i oštećenih vlasi.

Ulje sjemenki grožđa

Još jedno lagano ulje koje se lako upija, što ga čini odličnim hidratantnim sredstvom i balzamom za kosu.

Ulje ruzmarina

Poznato po svojim stimulativnim svojstvima, podstiče cirkulaciju i isporuku hranljivih materija u kožu glave.

Kako ih koristiti?

Pravilna upotreba ulja za kosu može značajno uticati na zdravlje vlasi, tvrde stručnjaci, koji predlažu da odaberete adekvatno ulje za vaš tip kose ili specifične probleme kao što su kovrdžavost, suvoća, ispucali vrhovi… Kada ga nanosite na mokru kosu, koristite malu količinu i ravnomerno je rasporedite do sredine dužine i krajeva, izbegavajući koren. Međutim, ukoliko je vaša kosa suva, nanesite ga na dlanove, a zatim i utrljajte samo na vrhove i dodajte još ako je potrebno

Ulja su posebno korisna kada se koriste kao noćni tretman za kosu koja je suva, previše tretirana ili oštećena, budući tada imaju dovoljno vremena da prodru u vlasi. Redovna upotreba ulja za kosu može poboljšati njenu teksturu. Eksperti objašnjavaju da odluka o primeni uljanih tretmana na mokru ili suvu kosu zavisi od ličnih preferencija i krajnjeg rezultata. Na primer, nanošenje ulja na vlažnu kosu može pomoći u zadržavanju vlage, dok njegovo korišćenje na suvoj kosi može da obezbedi glatkiju završnicu.

Prilikom upotrebe, podelite kosu na delove – to će vam omogućiti da ciljate i vlasište, dužinu kose i obezbedite ravnomernu distribuciju ulja. Takođe, preporučuje se da koriste ulje za kosu kao tretman pre šamponiranja. U tom slučaju, operite kosu nežnim šamponom jedan do dva puta da biste uklonili ulje. Neki tipovi kose – posebno oni koji su gusti, suvi, grubi, neposlušni ili preterano oštećeni – mogu imati koristi od upotrebe tretmana uljem za kosu jednom do dvaput nedeljno.

Kada ih treba izbegavati?

Postoje određene situacije u kojima je najbolje izbegavati upotrebu ulja na kosi. Korišćenje teških ulja može otežati finu ili tanku kosu, te je učiniti masnom i ravnom. Međutim, stručnjaci objašnjavaju da je, umesto da u potpunosti odbacite ulja, bolje da se odlučite za ona lakša ili proizvode na bazi ulja posebno formulisane za finu kosu. Ukoliko već imate masnu kožu glave, nanošenje dodatnog ulja može pogoršati problem, čineći kosu još masnijom.

Budući da je neophodno da ulja za kosu prodru u dlaku kako bi bila efikasna, profesionalci preporučuju da se ne nanose na pramenove koji su obloženi proizvodima koji mogu delovati kao barijera. Tretman uljem biće najefikasniji na čistoj kosi i vlasištu, dok drugi proizvodi neće ometati njegovu delotvornost. Ako imate određene probleme sa kožom glave, kao što je seboroični dermatitis, psorijaza vlasišta ili akne na koži glave, najbolje je da izbegavate ulja za kosu i da se obavezno konsultujte se sa dermatologom kako biste odlučili koji režim nege je najbolji za vas. Postoje određene vrste gljivica koje se hrane uljem, što može pospešiti perutanje i upale kože. Takođe, ako imate alergije na određene sastojke ili ulja, izbegavajte ih. Dakle, obavezno prostudirajte etiketu, jer ulja za kosu često sadrže mešavinu više sastojaka.

Uvodna fotografija: Unsplash

Sadržaj naveden u ovom članku napisan je samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet ili konsultaciju. Naglašavamo da se BeautyDesk.rs ne bavi pružanjem medicinskih saveta ili usluga. Mišljenja i sadržaj uključeni u članak samo su stavovi autora, te ne treba da se koriste kao zamena za ekspertsko mišljenje ili konsultaciju, niti BeautyDesk.rs može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu oslanjanjem na sadržaj članka.

Povezani članci

frizura
Kosa

Inspirišite se: 10 frizura kao stvorenih za party sezonu

antioksidansi
Kosa

Slaba, lomljiva i suva kosa? Ovi antioksidansi ojačaće i oporaviti vlasi…

kavijar
Kosa

Luksuzni hair tretman: Evo kako kavijar utiče na kosu 

mouse haircut
Kosa

„Mouse Haircut“: Frizura koja pretenduje da zauzme čeonu poziciju na jesenjoj hair listi

beauty trenda
Kosa

3 lako nosiva beauty trenda sa njujorških pista

balayage
Kosa

8 balayage lookova koji će vas inspirisati da se ove jeseni odvažite na promenu